תנו לישון! מדוע תינוקות מתעוררים בלילה ומה אפשר לעשות?

תינוקות רכים רבים מתעוררים במהלך הלילה. עקב אי הרציפות בשנתם של תינוקות במהלך הלילה, המחסור בשעות שינה אצל הוריהם כל כך גדול עד שקשה להבין כיצד הם מצליחים לתפקד במשך היום. למה תינוקות מתעוררים? כיצד ניתן למנוע את ההתעוררויות האלה? מה אפשר לעשות כדי שהתינוק ישן לילות רצופים? כדי לפעול נכון עלינו להיות בקיאים בעובדות החשובות.

מאת: חן לפיד מנה | 30.01.2014

איזה הורה לא מכיר את הלילות האלה?! עד שסוף סוף סיימתם עם ההרדמה, התיישבתם לאכול איזה משהו קטן, התחלתם לזפזפ בערוצי הטלוויזיה. אולי אפילו העזתם לחלום על זמן איכות עם הבן / בת זוג, או להספיק לעשות משהו בבית. כבר מגיעה ההתעוררות הראשונה. עד כאן אין בעיה לכאורה - אתם עדיין ערים, זה מפריע רק קצת, אפשר להתייחס רגע ולהמשיך בערב שלכם. אך לאחר שכבר נכנסתם למיטה ושקעתם בשינה מתוקה, כל התעוררות  בלילה יכולות לשגע אפילו את הבנאדם הכי זן-בודהיסטי-שאנטי-באנטי-מכיל-מקבל בעולם. רוב האנשים פשוט מקבלים את המציאות הזו כדבר מובן מאליו ומקובל כשיש בבית תינוק קטן ומתוק, אך אין זה אומר שאי אפשר אחרת. תשמחו לשמוע שהמצב הוא הפיך וניתן ואף רצוי לשנות אותו. כדי לעשות שינוי, רצוי להבין, קודם כל, מדוע בכלל תינוקות מתעוררים בלילה.


קצת על שינה
השינה מורכבת מחמישה שלבים. השלב הראשון הוא שלב המעבר מערות לשינה, השלב השני כולל שינה קלה, השלב השלישי והרביעי כוללים שינה עמוקה, והשלב החמישי והאחרון כולל את שנת החלום.

השלבים מאורגנים במחזורי שינה. מחזור שינה (הכולל את כל חמשת השלבים), נמשך בסביבות שעה וחצי אצל אדם מבוגר ובסביבות שעה אצל תינוק.

בין מחזור שינה לזה שאחריו, לעיתים יש התעוררות ספונטנית קצרצרה. אדם מבוגר, שיודע להרדים את עצמו, ישקע שוב בשינה (ואפילו לא יהיה מודע להתעוררות שזה עתה חווה). לעומת זאת, תינוק, שאינו יודע להירדם באופן עצמאי, לא ישקע מיד בשינה, ויבכה או יקרא להורה על מנת לסייע לו להירדם שוב.

כדי שתינוק יחזור לישון בעצמו  לאחר היקיצות הקצרצרות שמתרחשות בין מחזור שינה לבא אחריו (ואז הלילה יחווה עבורו ועבור הוריו כלילה עם שינה רצופה), עליו לדעת להירדם באופן עצמאי, ללא עזרת ההורים, וללא עזרת גורמים חיצוניים אחרים.שינה אצל ילדיםהכל מתחיל בהרגלים
נשאלת השאלה מדוע תינוקות רבים אינם יודעים להירדם באופן עצמאי. התשובה טמונה בתלות שהם מפתחים בגורמים מרדימים שונים:

בבתים רבים, תינוקות רכים רגילים להירדם בעזרת גורם חיצוני כלשהו – ערסול על הידיים, נענוע בעגלה, האזנה למוסיקה מרגיעה ממובייל, הנקה, שתיית תמ"ל או מים מבקבוק וכו'.

ההירדמות של תינוקות אלה אינה יכולה להתרחש בהיעדר אותם גורמים. למעשה, הם ממש תלויים בגורמים האלה כדי להירדם. בשפה מקצועית, גורמים אלה מכונים "גורמי תלות".

כאשר תינוק נרדם בתחילת הלילה כשהוא משתמש בגורם תלות, הוא לא יוכל להירדם ביקיצות של אמצע הלילה, במעברים בין מחזורי השינה, אם אותו גורם תלות אינו נוכח.

כך למשל, אם תינוק רגיל להירדם בתחילת הלילה עם בקבוק, כשיתעורר באמצע הלילה, לא ישקע בשינה מיד שוב, מפני שאינו יודע לעשות זאת בהעדר בקבוק.

אם תינוק רגיל להירדם כשהוא מעורסל בידיו של הוריו, כשיתעורר בין מחזורי שינה, לא יחזור לישון לבדו, אלא ידרוש את הוריו שיבואו ויעניקו לו את החיבוק והערסול להם הוא זקוק על מנת להירדם.

מה שצריך לעשות כדי שתינוק ילמד להירדם באופן עצמאי, ללא עזרת גורמי התלות, וינצל את הידע הזה גם בהתעוררויות הספונטניות של אמצע הלילה במעבר ממחזור שינה אחד לזה שאחריו, הוא להוריד בהדרגתיות את התלות שלו בגורמים אלו.


מתחילים לפעול

כאשר הורה מעוניין לקחת מהתינוק גורם שהוא תלוי בו לצורך הירדמות, עליו לעשות זאת בעדינות ובהדרגה.

דרך מוצלחת לעשות זאת, היא לקחת מהתינוק את גורם התלות שלו, ו"לספק" לו בתמורה גורם תלות אחר, חלש יותר. לאחר מכן, להחליפו בגורם תלות חלש יותר, וכך הלאה, עד שלתינוק לא ישארו גורמי תלות בכלל.

ניקח לצורך הדוגמה, תינוק שרגיל להירדם כשהוא מעורסל בידי ההורה שלו. בהתחלה, נרדים אותו במיטתו תוך כדי ליטופים (המרה של גורם התלות הנוכחי בגורם תלות אחר, חלש יותר – מגע הורי). לאחר מספר ימים, נרדים אותו כשאנחנו ישובים ליד מיטתו אך לא נוגעים בו (המרה של גורם התלות מגע הורי בגורם תלות אחר, חלש יותר – קרבה הורית). וכן הלאה, עד שניפטר מכל גורמי התלות.

אנחנו מבינים שהירדמות עצמאית ושינה רציפה הם הרגלים שאפשר להקנותם לתינוקות מגיל רך מאוד. עלינו להתחבר לצרכים של תינוקנו, להבין מה נחוץ לו על מנת להירדם, וכן לנתק אותו לאט ובהדרגה מהתלות. הרגלי שינה טובים אצל תינוק הם אחת המתנות הגדולות ביותר שאנחנו כהורים יכולים לתת לתינוקנו, ועל הדרך- גם לעצמנו. שיהיה בהצלחה!


הכותבת היא חן לפיד מנה, יועצת שינה. מנהלת מאלף ועד טף,
ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים. טלפון: 052-3378544
לאתר של חן לפיד מנה -
לחצו כאן  לדף פייסבוק: לחצו כאן
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר