שבועות הריון

40 שבועות הריון – המסע המופלא בדרך להורות

מאת: מערכת ילדים פלוס | 14.05.2012


אם פעם היה ידוע לכל כי הריון נמשך 9 חודשים, או 9 ירחי לידה כפי המוגדר במקורות, כיום השתנתה ההתייחסות ומעתה מדובר על "שבועות הריון" ולא ב"חודשי הריון". המעבר למניית שלבי ותקופות ההריון על בסיס שבועי במקום על בסיס חודשי, קשור באופן ישיר בשני גורמים המשפיעים זה על זה: החשיבות החברתית הרבה לה זוכים נושאי הריון והורות בחברה הישראלית ולצידם התקדמות הרפואה והטכנולוגיות הרפואיות המלוות את תהליכי הפריון, ההריון וההולדה.

 

החשיבות החברתית לנושאי הפריון והילודה לא רק גורמת להתעניינות גדולה יותר של כל אחת ואחד מאיתנו בתהליכים הרפואיים והרגשיים המלווים את שלבי ההריון השונים, היא גם גורמת להקצאתם של תקציבים גדולים יותר ולמוכנות אישית להוצאות גבוהות יותר בכל הקשור בבדיקות שונות במהלך אותם שבועות הריון.
 

שבועות הריון ספירת שבועות הריון, שהיא כמובן התייחסות מתמטית מדויקת יותר לתהליך מאשר ספירת חודשים בלבד, מאפשרת לנשים הרות, כמו גם למערכת הרפואית, למקם טוב יותר על ציר הזמן של ההריון את מועדי הבדיקות המומלצים והמקובלים. כך למשל יודעת כל אישה הרה כי בדיקת האולטרסאונד הראשונית הנקראת "שקיפות עורפית", שמטרתה אישור ההתפתחות התקין של העובר ושלילת מומים מולדים, נערכת בין שבועות הריון 11 ל- 13 ו-6 ימים במדויק. באופן דומה, סקירת מערכות העובר המוקדמת מומלצת לשבועות 15-16. היות והמדובר בבדיקות הנעשות על בסיס סטטיסטי והשוואתי, יש חשיבות גדולה בעריכתן במועדים מדויקים ומכאן ההקפדה למנות על פי מספר שבועות הריון במהלכן על הבדיקות להיעשות, ולא חודשים.

 

מבחינת האישה ההרה, הירידה לפרטים והתייחסות אל אותם שבועות הריון כאל הציר לאורכו מתקדם ההריון, מזמנת אפשרות טובה יותר להיכרות עם התהליכים המתרחשים בגופה ובגופו של העובר אותו היא נושאת במהלך ההריון. אתרי אינטרנט ייעודיים רבים מציעים כיום גישה למחשבון הריון, שלאחר מילוי מועד הווסת האחרונה של האישה, פורשים בפניה את "יומן ההריון הפרטי" שלה, כולל שלבי ההתפתחות העכשוויים של העובר, התייחסות לבדיקות אותן מומלץ לה לעבור באותם שבועות וכמובן גם הסברים והערכות לגבי השינויים הגופניים שהיא עוברת באותם שבועות הריון ממש.

 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר