יומנה של מאמנת- קשיי התארגנות אצל ילדים

בעיית התארגנות וסדר הנה תופעה נפוצה אצל ילדים. איך זה בא לידי ביטוי ומה אנו ההורים יכולים לעשות כדי לסייע לילדים (וגם לעצמנו) להתמודד עם הבעיה?

מאת: בת-שבע טל | 20.10.2014

השכמתי הבוקר מוקדם. נועה, הבת שלי תלמידה בכיתה יא' לומדת עד שעה חמש! מרתון של לימודים בשנה של בגרויות ואני מכינה את הארוחות לימים הקרובים. מקפלת כביסה ומתארגנת לשבוע חדש. לבוקר יש סדר מיוחד, אני חושבת לעצמי.
האם זה כך אצל כולם? מתברר שלא!

תוך כדי שטיפת הכלים אני עונה לשיחת טלפון, מנגבת את הידיים ומבינה שהשיחה מתארכת. מציינת בפני האם שיום העבודה שלי מתחיל ברגע שביתי יוצאת לבית הספר, ומבקשת את רשותה להתקשר במועד מאוחר יותר. 

בשעה אחרי, אני מכינה את בלוק הכתיבה ועט ומוכנה לתעד את השיחה. שטף המילים של האם והטון העצבני, הקפיצה בין הנושאים הבהירו לי שיש כאן נושא טעון.
" אני אמא לילדה בת 15, לומדת בכיתה י'. יש לה בעיות התארגנות שממש מתישות אותנו כל בוקר. הבוקר היא גילתה שלא הכינה את העבודה במדעים שעליה להגיש היום. היא לא מצאה את הדפים במתמטיקה שאותם פתרה עם המורה הפרטית שלה. בכל חופשת סוכות היא חגגה מול המחשב, ראתה סרטים ביוטיוב, נדדה בין חברה אחת לאירועי החג ולא מצאה יום אחד להכין שיעורים ולסדר את החדר שלה. לא נעים לי להגיד לך, אבל אני ממש מיואשת. בעלי מחכה לה למטה, והיא עסוקה בשיער שלה. כמה זמן אפשר לסדר את השיער? זה חוזר על עצמו כל פעם, הסרט דומה, התמונות משתנות מפעם לפעם. אני משתגעת. שמעתי שאת יכולה לעזור לי ואני פונה אליך, הצילי את הילדה ואותנו."


חדר מבולגן


אמא אחרת צילמה השבוע את החדר של בנה. ערמות הבגדים מונחות על הרצפה. דפים מכסים את השולחן, בקבוקי השתייה מונחים על הספרייה וצלחת עם אוכל מאתמול בצהריים על השולחן, האבק מכסה את המדפים, והוא לא עושה כלום.
תוך כדי שיחה אני מגלה שגם לאמא יש בעיות התארגנות וסדר "מלידה", כמו שהיא הטיבה להגדיר כל כך טוב. "גם אני די מבולגנת, אם להודות באמת...אני לא רוצה שהבן שלי יהיה כמוני".

אימון הוא בהחלט אחד הכלים האפקטיביים לשיפור התארגנות וסדר.
אבל כמו כל שינוי שרוצים להתחיל, צריך לגלות כוח רצון והבנה כי תוצאת השינוי תטיב עם הילד המתאמן.

לאנשים מאורגנים יש סדר פעולות קבוע, הם מתכננים בדיוק מה עליהם לעשות, רושמים ביומן תאריכים או מעלים את כל הפגישות והאירועים ליומן בטלפון. לכל אלה שאינם נולדו מסודרים אפשר בהחלט לעזור .

ילדים ובני נוער מתקשים לארגן את השבוע שלהם, לסדר את החדר, לעמוד בזמנים. מניסיוני כמאמנת ילדים, זהו תחום שניתן לשפר את ההתנהלות בתנאי, שהילדים מוכנים לשתף פעולה ורוצים להשתנות.

מה אפשר לעשות?
  1. להכין לוח שבועי ולציין בו את כל משימות השבוע. שעות לימודים, חוגים ופעילויות קבועות אחרות.
  2. לרשום את תאריכי המבחנים על גבי הלוח, לצבוע בצבע אחיד.
  3. להכין תזכורת בפתקים או בטלפונים החכמים, כדי להיערך בהתאם.
  4. למדוד זמנים לכל פעולה ולהתאים את מועד ההשכמה על פי הזמן הנדרש. 
  5. להכין רשימה של סדר עדיפויות, לדרג את הדברים בהתאם.

בספר "זינוק לחיים"- אימון לילדים ונוער תוכלו למצוא כלים ורעיונות נוספים שיעזרו לילדיכם.

בת שבע טל, מנהלת מרכז לאימון וייעוץ. 
מחברת הספר: " זינוק לחיים"- אימון לילדים ונוער
מרצה מבוקשת ומשתתפת כמומחית בתוכניות הטלוויזיה והרדיו.


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר