היכן לחגוג את ליל הסדר?

התכונה לקראת ערב פסח מתחילה להיות מורגשת עם הרמזים הראשונים לבוא האביב. כלומר, ממש בימים אלה. זה הזמן להתחיל לבחון חלופות ולגבש עמדה ברורה לשאלת השאלות: איפה אתם בחג? האפשרות הסטנדרטית היא לארח או להתארח בבית שלכם או של קרוביכם. אפשרות אחרת היא לחגוג במדבר או בבית מלון. מה תעדיפו אתם ומה יעדיפו הילדים?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 10.03.2013


אם החלטתם השנה לצאת מהבית ומהשגרה, ולציין את חג החרות באווירה אחרת, כדאי שתדעו כי האפשרויות העומדות בפניכם רבות ומגוונות. אם חשובה לכם המסורת והנחלתה לילדים, תוכלו ליהנות מהאפשרות לנוח בבית מלון וליהנות מליל סדר קהילתי. אם אתם רוצים להעביר את חווית המדבר הקשורה בחג, הרי שחגיגה באחד החאנים הפזורים ממערב למזרח היא אפשרות מצויינת.
פסח הוא אחד החגים החשובים ביותר בשנה, אם לא החשוב שבהם. יש בזה משהו חגיגי ומרגש, אבל גם שוחק – בעיקר עבור מי שצריך לארח את הסדר, לבשל, לנקות ולערוך... עבור הורים לילדים, ובעיקר אם הם קטנים, העומס עלול להיות גדול אף יותר, ובהתאם לו הצורך להתאוורר קצת.

פסח מעניק לכם ההורים גם אפשרות לגוון מעט ולחגוג את ליל הסדר מחוץ לבית. הכוונה לא להתארח אצל החמות, הגיסה או ההורים, אלא לצאת לחירות ממש ולחגוג עם כל המשפחה, או רק המשפחה הגרעינית במקום אחר.


שתי אפשרויות מפתות לליל סדר מחוץ לבית:

ליל סדר במלון – אחד היתרונות הגדולים של דיל לפסח בבית מלון, שכולל את ליל הסדר, הוא העלות. רוב בתי המלון מציעים דילים לכמה ימים, מערב החג הראשון ועד אמצע או סוף חול המועד. מכיוון שאפשר למצוא דילים משתלמים, וליל הסדר ממילא כלול בהם – הרי שחסכתם לעצמכם את עלויות הסדר אשר יכולות להיות נכבדות במשפחה גדולה (בהנחה שממילא התכוונתם לנפוש). אין ספק כי זו דרך מצוינת ליהנות מהחופשה ללא רגשות אשם.

אם בחרתם לחגוג את ליל הסדר בבית מלון, תוכלו להחליט אם לחגוג בחדר האוכל, בסדר הכללי של המלון, או לשכור אולם פרטי קטן עבור המשפחה, בתוספת תשלום. באולם הכללי תחגגו יחד עם כל אורחי המלון, ויש בכך משהו נעים – אווירת אחווה קהילתית ושיתופיות. עבור הילדים זו יכולה להיות חגיגה של ממש – הם פוגשים ילדים אחרים, נחשפים לדרך שונה מעט לחגוג את ליל הסדר ובאופן כללי נהנים מהאקשן. רוב בתי המלון מקפידים לערוך סדר כשר כהלכתו, ובחלק מהמלונות אף תוכלו לבחור בין סדר בסגנון ספרדי לסדר בסגנון אשכנזי. הכל כלול כמובן – אוכל, שתייה, הגדות ואפילו מישהו שיערוך את הסדר במקומכם... אם חשוב לכם להיות מחוברים למסורת ושהילדים ייחוו סדר כהלכתו – זה פתרון מצוין עבורכם.

האפשרות השנייה היא כאמור לשכור אולם קטן ופרטי ולערוך בו סדר משפחתי – מומלץ בעיקר למי שרוצה לנסוע עם המשפחה המורחבת ולא לוותר על המסורת המשפחתית. היתרון הוא שתוכלו ליהנות מתפריט מיוחד של בית המלון ולהתפנות לסדר שלכם ולאווירת החג והמשפחתיות מבלי לטרוח כל כך לפני ולהגיע אל שולחן החג מותשים. גם כאן כדאי לחשוב על הילדים בתוך החוויה הכללית. אם אתם חמולה גדולה ויש הרבה זאטוטים ובני דודים – נראה שסדר פרטי יהיה מספיק מעניין והומה עבור כולכם. 


סדר במדבר – קשה לחשוב על מיקום הולם יותר לליל הסדר מאשר במדבר. אמנם זה לא מדבר סיני, אך עצם החגיגה במדבר כמו זה שבו נדדו בני ישראל בצאתם ממצרים, היא מאורע סמלי ומרגש. אם אתם רוצים לתפוס שתי ציפורים במכה – לחגוג במקום מיוחד וליהנות מהמדבר באביב – גם כאן עומדות בפניכן כמה אפשרויות טובות. תוכלו להזמין מקום באחד מן החאנים המיוחדים של המדבר, המציעים דילים לפסח בסגנון של בית מלון (כולל אירוח, ליל הסדר עצמו וארוחות בימים שלאחר מכן), אך בתנאים פשוטים יותר, ההולמים את החוויה המדברית. חלק מהחאנים מציעים ליל סדר באוהל גדול ובאחרים תוכלו לבקש לערוך את הסדר תחת כיפת השמים, אם לא יהיה קר מדי. היציאה אל הטבע בדרך כל מחוללת נפלאות במצב הרוח של הילדים, והמדבר יודע להעסיק גם את עכברי העיר הגדולים ביותר.

אפשרות נוספת היא להזמין צימרים או חדרי אירוח באחד מיישובי הדרום, ולארגן ליל סדר משפחתי. אפשר לנצל את החוויה ולהרים ליל סדר הרפתקני בשטח, עם מדורה ואוהלים.

אחד היתרונות הגדולים של ליל סדר במדבר הוא החופשה שלאחריו – חול המועד פסח הוא זמן נהדר לטיולים במדבר, ואפשר ליהנות ממסלולי טיול רגליים, מטיול ג'יפים בשטח ואפילו מקפיצה לאילת, לטבילה בים. חופשה במדבר, בכל פורמט שבו תבחרו, בדרך כלל תהווה עבור ילדי המשפחה הרפתקה מרתקת שתיזכר לאורך זמן.


אז לסיכום
אם נמאס לכם משגרת החג הכוללת ניקיונות, בישולים וקניות בלי סוף ואתם מבקשים לחגוג את החרות בדרך אחרת. זה הזמן להתחיל להתגבש לקראת חופשת פסח הכוללת את ליל הסדר אך משאירה טעם של עוד.כתבות נוספות
יוצאים לקמפינג בצפון
אטרקציות לילדים באילת
לטייל עם הילדים ברחבי הארץ
יוצאים לחופשה עם הילדים 

זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר