חוגים לקטנטנים

הם אומנם עדיין קטנטנים, אבל גם להם מגיע ליהנות ממגוון חוגים אשר יסייעו בהתפתחותם. ואתם ההורים תוכלו לחזק את הקשר שלכם עם הגוזלים הקטנים וללמוד עליהם יותר.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 02.10.2011


חייבים להודות שגם מעבר לרצוננו האישי לראות את ילדנו הולך ומתפתח בצורה הטובה ביותר, הרי שגם ההיבט התחרותי (הסמוי או הגלוי) תופס מקום בחיינו. דבר זה דוחף אותנו עוד יותר לעשות הכול בכדי להעניק לילדנו נקודת פתיחה טובה יותר בכדי שיוכל לעמוד בציפיות של כל אמא יהודייה ולהיות הכי טוב בכיתה ומספר אחד בפקולטה שבה הוא לומד.
 
מחקרים שונים בנושא המוח מצביעים על כך שאצל תינוקות ופעוטות התפתחות תאי המוח מרגע הלידה ועד גיל שנתיים לערך היא פשוט עצומה. באף גיל או שלב אחר בחיים שלנו אנו לא יכולים להשוות כל ההתפתחות להתפתחות של אותם פעוטות בשנתיים הראשונות לחייהם. בשל ההתפתחות המדהימה והמואצת הזו יש לתינוק יכולת לקלוט מידע רב ומגוון ביותר בנושאים שונים. הידע שיצבור יכול להיות בנוגע לגופו, לעצמו, לאישיות שלו וכמובן גם לסביבה העוטפת אותו. 
 

חשוב מאוד לנצל את הגיל הנפלא הזה ולעשות כל פעולה בכדי לשתול כמה שיותר זרעי מידע על הקרקע הפורייה שבמוחו המתפתח וה"קליט" של הפעוט. בעזרת חוגים שונים תוכלו להבטיח את התפתחותו המוטורית התקינה, ואת פיתוח חושיו ורגשותיו. סדנאות וחוגים שונים יעניקו לילד ביטחון עצמי רב בכדי שיוכל להתמודד בצורה הרבה יותר טובה עם בעיות רבות שיכולות לצוץ בכל שלב בחייו.

חוגים לקטנטנים


מה ההיצע?

אם בעבר הייתה חוזרת היולדת לבית אימה או שהייתה נעזרת במספר חברות שיעבירו לה את הזמן, וימצאו עבורה שורה של תרגילים שיגרמו לה לחשוב כי היא מפעילה את תינוקה נכון ומעניקה לו יתרונות ודרכי התפתחות טובים יותר, הרי שכיום השתנתה התמונה מהקצה אל הקצה. כיום גם לא מדובר כמו בעבר, בקורסים בסיסיים שהיו מוענקים במסגרת המוקדים של טיפות חלב ברחבי הארץ.

אורח החיים בישראל הוא שונה לחלוטין בשנים האחרונות וגם רמת החיים היא גבוהה בצורה קיצונית ביחס לשנות השבעים והשמונים , כך שלכל הצרכים והמאווים של אמא בישראל יש פתרון בדמותם של חוג או סדנא ממוקדים המועברים ע"י אנשי מקצוע המתמחים בתחום (כשחשוב כמובן לבדוק את הסמכתם וניסיונם). 
 

ישנם לא מעט חוגים שמסייעים ליכולת הקוגניטיבית של הילד, למוטוריקות השונות שלהן הוא נדרש בימי חייו, ואף לפיתוח מודעותו ורגשותיו.

  • חוג לעיסוי תינוקות יכול לתרום להקלה על דרכי העיכול ולחיבור טוב יותר בין האם לפעוט.
  • חוגי יוגה לתינוקות יכולים לתרום בהמון היבטים, כמו למשל תקשורת עם הסביבה, התמודדות עם בעיות, בחירות נכונות יותר בחיים, גמישות עילאית, נשימה נכונה ועוד.
  • חוגים הקשורים לגירוי חושי ולקשב וריכוז יתרמו רבות למיקודו של הילד כבר מגיל צעיר ויסייעו במצבים שבהם יראה הילד קשיים מסוימים בתחומים אלו.
  • בחוגי תנועה לגיל הרך אנו אמנם לא הופכים אותם לבלרינות אבל עדיין אנו מקנים להם יציבה נכונה ומחזקים את שריריהם השונים בכדי להעניק להם גוף בריא וחזק יותר הנכון להתמודד עם קשיים ואתגרים המגיעים בגיל זה.
  • חוגי מוסיקה לקטנטנים שנערכים בקבוצה, נותנים לפעוט מיומנויות חברתיות בזמן שהוא מתחכך עם שאר חברי הקבוצה. החוג תורם גם לתקשורת בין הפעוט להוריו ולהנאה משמיעת המקצבים והמנגינות השונות
  • שחיה מגיל שלושה חודשים והלאה נערכת בליווי ההורים והיא חוויה מדהימה שמתרחשת בסביבה ידידותית מאוד לתינוק, מאחר והיא מזכירה לו את רחם אמו. השחייה משפרת את הקואורדינציה, שיווי המשקל, הביטחון העצמי, מערכת הנשימה ועוד.
 
היתרונות הם גם להורים

לא רק הילד הוא זה שנהנה מהחוגים השונים מאחר ואתם ההורים מגלים משהו חדש עליו בכל חוג ובכל סדנא. גם אם מדובר בילד שני או שלישי, היו בטוחים שתמיד יש מה ללמוד כדי לצבור לעצמכם כלים שיסייעו לכם להתמודד עם הילד ולהכיר אותו טוב הרבה יותר.  
 

בין הכלים השונים שתקבלו יהיו כאלו שיסבירו או ידגישו לכם כיצד להתמודד עם התנהגות סוררת או בעיות תקשורת שונות. תוכלו ליהנות גם מידע רב בנושאים כמו הקניית הרגלים בצורה נכונה לילד, ארגון סדר יום עבורו, חינוך לשינה ולתזונה נכונה, טיפול בבעיות כמו גזים או מניעתם, וכמובן סוגי מענה שונים לבכיו של הפעוט. 
 

אך הדבר החשוב ביותר הוא השתתפותכם הפעילה בכל חוג אפשרי, מאחר וכך אתם מחזקים את הקשר עם הקטנטן בצורה מיוחדת וארוכת טווח, וערכו של דבר זה לא יסולא בפז.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר