בעיות במערכת הנשימה של יילודים והשפעתן על ברית המילה

מערכת הנשימה מתפתחת בגוף העובר בהדרגה ומוסיפה להתפתח עד גיל 10. האף, הפה, וחלקו העליון של הקנה נקראים דרכי הנשימה העליונות, והסימפונות (שהן בעצם התפצלותו של הקנה לשניים), הסימפוניות (המתפצלות מהסימפונות ) והריאות נקראים דרכי הנשימה התחתונות. ישנם מספר מצבים בהם ברית המילה נדחית בגלל בעיה או מחלה במערכת זו.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 28.11.2018

על מנת לקבל מידע מקצועי בנושא פנינו אל ניסים כהן מוהל רפואי מנוסה ומוסמך. באמתחתו וותק של עשור ומחצה בתחום ומתוך ניסיונו הרב שיתף אותנו במידע הרפואי וההלכתי הנוגע למקרים הבאים.
 
שאיפת מי שפיר- כעשירית מהתינוקות שואפים מי שפיר בלידתם. מצב זה עלול להיות מסוכן כאשר מי השפיר מכילים מקוניאום- הפרשות של התינוק. תופעה זו אופיינית יותר לתינוקות שנולדו לאחר המועד המשוער. שאיפה של מים מקוניאליים יכולה ליצור דלקת בריאות ומצוקה נשימתית. לכן מיד לאחר הלידה שואבים את המים מדרכי הנשימה. באם נוצר זיהום- התינוק יקבל טיפול אנטיביוטי. ברוב התינוקות תחול הטבה תוך 48 שעות מהלידה. אך אם שאיפת המים המקוניאליים גרמה למצוקה נשימתית- התינוק נחשב לחולה בכל גופו ודוחים את הברית עד שיעברו 7 יממות מאז שהחלים לגמרי.


מוהל בברית מילה
 

ברונכיטיס (דלקת הסימפונות)- התקף ברונכיטיס כרונית מתרחש בעקבות חשיפה לעשן
סיגריות, אבק או כתוצאה מאלרגיה לחומרים המצויים באוויר. התקף ברונכיטיס אקוטי מתרחש בגלל וירוסים.  בזמן ההתקף מתכווצים השרירים העוטפים את דרכי הנשימה. בעקבות כך כמות האוויר הזורם דרך דרכי הנשימה אל הריאות קטנה. בנוסף מופרשת ליחה המצטברת במעברים וחוסמת חלקית את דרכי הנשימה. כאשר האוויר עובר במעברים המוצרים נשמעים הצפצופים האופייניים להתקף. תינוק שיש לו צפצופים, ליחה, קוצר נשימה ושיעול כבד אסור למול אותו אלא נותנים לו טיפול מתאים ומרגע שאין לו התקפים כלל סופרים 7 יממות ורק אז מלים. 

דלקת בסימפוניות- בדומה לברונכיטיס, כאשר יש דלקת בסימפוניות, הן מתנפחות ויוצרות ליחה וכך נוצרת חסימה חלקית שלהן. כתוצאה-  יש צפצופים בריאות וקושי בנשימה. דלקת בסימפוניות עלולה להיות מבוא למחלת האסטמה ואף יכולה להיות מדבקת. גם במצב זה נחכה 7 יממות שלמות מעת החלמתו המלאה ורק אז נערוך את ברית המילה.

דלקת בסימפוניות
 
דלקת ריאות- נגרמת על ידי חיידקים או נגיפים אך יכולה להיווצר גם ללא שום מזהם. לדוגמה- שאיפה של חומרים העולים מן הקיבה או שאיפת חומרים מבחוץ או על ידי מחלה כרונית, למשל ברונכיטיס. דלקת ריאות ויראלית (נגיפית) היא הנפוצה והקלה יותר ואילו דלקת ריאות חיידקית- חמורה יותר. הטיפול בה- אנטיביוטיקה. הדלקת מאופיינת בחום גבוה, שיעול, קושי נשימתי, חיוורון וחוסר שקט. גם כאן מחכים שהילד יחלים, סופרים 7 יממות של מנת שיתחזק ואח"כ מלים.

יש לציין ששלושת המצבים הדלקתיים האחרונים שהוזכרו אינם קורים בד"כ בתינוקות שנימולים ביום השמיני לחייהם. מצבים אלו מתרחשים יותר בתינוקות פגים שבזמן בו הם כשירים לברית מבחינת משקלם- הם כבר בני מספר חודשים.

למידע נוסף ועדכני ניתן להצטרף לעמוד הפייסבוק של ניסים כהן. לשאלות בנושאים נוספים ניתן לפנות לניסים באמצעות פורום מוהל רפואי.

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר