מהו התפקיד של ההורים

להיות הורים בימינו זה אחד התפקידים הקשים והמאתגרים בחי היומיום שלנו.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.07.2019

להיות הורים בימינו זה אחד התפקידים הקשים והמאתגרים בחי היומיום שלנו. ישנם מצבים מורכבים אשר לפעמים קשה לנו לדעת כיצד להגיב והאם להגיב בכלל ואיך זה יתקבל מצד הילדים, אנחנו חווים דילמות בכל תקופת ההורות שלנו, בכל יום ובכל רגע נתון. תפקיד ההורים בחיים הוא להצליח לגדל ילד אשר ידע להתמודד עם אתגרים בחיים, שידע לעמוד מול מצבים קשים ולצאת מהם חזק ולא להישבר.

ילדה מול מחשב נייד

מה תפקיד ההורים? איך הם צריכים לרואים את עצמם מול ילדיהם? איך אנחנו כהורים צריכים לפעול במצבים מורכבים עם הילדים? האם להיות מעורבים בחיים שלהם ולפתור להם את כל הבעיות או לעמוד מהצד ולתת להם את היכולת להתמודד לבד מול האתגרים ולגרום להם למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבורם. 

הורה מתערב חש כי הוא צריך להגן על ילדו בכל מחיר מפני כל קושי שהוא עובר בחייו, הוא רוצה למנוע ממנו מצוקה ותסכול במיוחד במקומות שבהם אין הקשבה, הבנה והכלה כלפי הילד כמו במסגרות למיניהן, גן, בי"ס וצבא אשר לא מבינים את הצרכים של הילדים, ההורה רואה את המסגרות הללו בחייו של הילד כקשים ולכן עושה כל שביכולתו כדי לגרום לו לעבור אותן בדרך הכי קלה שיש עם כל התמיכה שהוא זקוק לה ושבסופו של יום, לגרום לילד להיות מאושר, הוא נמצא שם בכל רגע נתון במהלך החיים שלו והוא יעשה הכול כדי להקל ולגונן עליו.

הורה מעורב, זהו הורה אשר מאמין ביכולות ובכישורים של ילדו, הוא נותן לו את כל הכלים כדי להתמודד במצבים קשים ומדריך אותו לפתור בעיות. אין לו שום בעיה שהילד יחווה אתגרים ותסכולים, הוא מאמין כי זה חלק גדול מהחיים וההתמודדות הזאת מקנה ביטחון עצמי, עצמאות ומיומנויות נוספות שצריך שיהיו לילדים כדי לעבור בהצלחה את כל השלבים הקשים בחיים. ההורה המעורב קשוב יותר לילד, מבין יותר את הרגשות שלו והצרכים, הוא סומך עליו שידע להתמודד, ההורים נותנים לו מרחב פעולה להתמודד עם האתגרים והוא יודע כי יש מישהו מאחוריו שתומך בו ותמיד נמצא שם בשבילו כשצריך.

כשהורים מתערבים בחייו של הילד, לילד אין יכולת להתמודד עם קשיים ואתגרים ואינו יודע כיצד להתגבר עליהם, ההורה מעביר לו מסר שלו אין יכולת להתמודד, הוא קטן וההורה יפתור לו את כל הבעיות, הוא לא סומך עליו שידע ולכן הוא מונע מהילד לפתח כישורים חברתיים, ביטחון עצמי ועצמאות, הוא נהפך לתלותי ומרגיש תסכולים וכישלונות כי ההורה לא נותן לו הזדמנות להתמודד, הוא מדגיש בפניו את חוסר היכולות של הילד להתמודד עם החיים.

להבדיל מהורה מעורב, ההורה מאמין בילד, מקשיב לו ונותן את כל הכלים להתמודד ומציין בפניו כי הוא סומך עליו, הוא מכוון אותו להגיע לפתרון בעצמו ועל ידי כך הילד יודע איך לסמוך על עצמו וכך בעצם מחזק את הביטחון, הכישורים והעצמאות שלו. לשאלות ומידע נוסף, ניתן ללחוץ כאן
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר