יתרונות וחסרונות בפתיחת עסק מהבית

נשים רבות שוקלות לעתים קרובות לפתוח עסק מהבית. בהחלט תוכלו ליהנות מיתרונות רבים לאחר שתפתחו עסק שכזה, אבל חשוב להיות גם מודעות לחסרונות שבכך. על כך במאמר שלפניכן.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 20.03.2013


עבור אנשים רבים הרעיון של לעבוד מהבית נשמע מאוד מבטיח, ולא בכדי. רוב האנשים חושבים שלהקים עסק ולעבוד מהבית פירושו לעבוד בתחום שאתה אוהב, לקום וללכת לישון מתי שרוצים, לצאת לסידורים בשעות שבהן אין עומס בחנויות, לקבוע פגישה עם חברים וכו'. כל זה ברמת התיאוריה נכון. אבל לכל יתרון אפשר למצוא גם חיסרון.
יתרונות וחסרונות לפתיחת עסק מהבית

לעבוד בתחום מעניין – אין ספק שכשיש לכן תשוקה לתחום מסוים ואתן מגלות בו עניין, זה בהחלט יכול לגרום לכן להרגיש שאתן מעבירות את זמנכן בנעימים. עם זאת, פעמים רבות נשים מגלות שכשהן מסבות תחביב לעבודה, הוא הופך עבורן לפחות מהנה. קיים מחקר מוכר שמעיד על כך: החוקרים נתנו לילדים שאוהבים לצייר, תשלום בממתקים על מנת שיציירו עבורם. ככל שחלף הזמן, כך הילדים איבדו יותר ויותר את החשק, העניין והרצון לצייר, והעדיפו לעסוק בפעילויות אחרות שהם אהבו.

להיות תלויות רק בעצמכן – כשאין לכם בוס שמנדנד לכן ומעמיד בפניכן אתגרים בלתי אפשריים, תחושת ההקלה היא עצומה. אבל כאשר אתן אלה שצריכות להיות אחראיות על מגוון רחב של תפקידים בעסק שלכן, ובמיוחד בתחילת דרכו, אתן עלולות להתקשות מאוד, ולאבד את המוטיבציה שלכן. כמו כן, המשכורת שתקבלו תלויה אך ורק ביכולתכן לאתר לקוחות, להעניק להם שירות ו/או מוצרים כלשהם, מה שעלול להתגלות כמשימה ממש לא פשוטה. לפעמים אתן גם צריכות לעסוק בנושאים שלא ממש חשבתן שתעסקו בהם – איתור לקוחות וספקים, שיווק, ניהול כספים, שירות לקוחות וכדומה.

קירבה לילדים ולמשפחה – פעמים רבות נשים מעוניינות לפתוח עסק מהבית כדי להיות קרובות לילדים שלהן, ואכן, פתיחת עסק מהבית מאפשרת זאת. הבעיה העיקרית היא שלעתים הילדים או אפילו בני הזוג שלכן עלולים לפרש את עצם עובדת היותכן בבית, שאתן עומדות לרשותם, וכתוצאה מכך לגרום לכן לאבד את הריכוז, להסיח את דעתכן ואפילו להפריע לכן בזמן פגישות או שיחות טלפון עם לקוחות.

קביעת סדר היום – כשאתן פותחות עסק מהבית, אתן יכולות לקבוע לעצמכן את סדר היום שלכן: כמה שעות אתן עובדות ביום, מתי (בבוקר / בערב), באילו ימים וכן הלאה. למרות זאת, חשוב לזכור שקביעת סדר היום דורשת משמעת עצמית רבה וחזקה. אתן חייבות לזכור שבמהלך שעות העבודה אתן עובדות, ולא מוסחות על ידי הפייסבוק, ערימת הכלים שהצטברה בכיור, תוכנית טלוויזיה אהובה וכדומה.

חיסכון בזמן – אין ספק שבמקום לבזבז זמן על נסיעות וחיפוש חניה, הרבה יותר קל לעבוד מהבית, וכשמסיימים את העבודה, אתן כבר בביתכן. אך פעמים רבות נשים שפותחות עסק משלהן מאבדות את מסגרת השעות, כיוון שהיום שלהן מתפצל לחלקים קטנים רבים, ויוצא בפועל שהן עובדות יותר שעות מאשר לבלות בחיק המשפחה, כך שבפועל, לא תמיד אתן חוסכות זמן.

קביעת מרחב העבודה – לעתים אחד השיקולים בפתיחת עסק מהבית הוא עצם העניין שאין תקציב לשכירה או לקנייה של משרד או חנות. פינת עבודה בבית בהחלט יכולה לספק מענה הולם לצורכיכן. אבל מה עושה מי שאין לה פינת עבודה שקטה, נעימה ונוחה? לפעמים צריך להיכנס להוצאות שונות על מנת ליצור פינה שכזו, או ללכת לבית קפה על מנת לעבוד באופן יעיל, ולכן גם כאן מדובר בהוצאה בלתי מבוטלת.

אתן הן היחידות שמחליטות ושעובדות – רוב העסקים שנשים פותחות מהבית הם כאלה שהן מקימות, בונות ומתפעלות בעצמן, כדי שהן לא יצטרכו לשלם משכורת לעובדים. הן אלה שצריכות לקבל החלטות שונות בעצמן, הן אלה שמטפלות בכל מה שצריך, ובקיצור הן עושות הכול ללא כל קבלת עזרה, פעמים רבות גם מבלי לקיים אינטראקציה בכלל עם אנשים. עבור מי שאוהבת לייעץ ולהתייעץ, הדבר עלול לגרום לתחושת תסכול ולמועקה גדולה.


לפתיחת עסק מהבית ישנם יתרונות וחסרונות רבים, שיש לקחת בחשבון לפני שמוותרים על פתיחת עסק מחוץ לבית או על ויתור מקום העבודה.

המאמר נכתב באדיבות רואה חשבון שמעון הושיה.כתבות נוספות
חופשת לידה – הזדמנות להסבה מקצועית
על קריירה וגידול ילדים

זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר