חינוך לסדר וניקיון

חג פסח מתקרב ואיתו מלאכת הניקיונות. לפניכם כתבה מעניינת בה תוכלו לקרוא על היתרונות שבסדר וניקיון ולמצוא טיפים ועצות מעשיות כיצד ניתן לחנך את הילדים לקחת חלק במטלות הביתיות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 23.03.2012


קשה שלא לראות את היתרונות שבסדר וניקיון. מעבר לכך שנוכל להגן על גופנו טוב יותר מחיידקים ובקטריות הרי שיש משמעות רצינית ביותר למראה בית מסודר או לריחו של גוף נקי. להיבט החברתי יש השפעה אדירה על הצורך והמחויבות לסדר וניקיון. 

 

מכאן מגיעה התייחסותם של ההורים לנושא זה והם מנסים לחנך את ילדיהם לרוטינה ולמשמעת בכל הקשור לסדר ולניקיון בכל הדברים הקשורים בחייהם. החדרת הרגלים כאלו יכולה להעניק לילד עצמאות וביטחון רב בעתיד.  
 

ניהול נכון של נושא הסדר והניקיון משפר את יכולת ההתארגנות של הילד והוא גם יכול לנהל את זמנו בעתיד בצורה טובה יותר ואף לשפר את הישגיו בתחומים שונים. אך הדרך להצלחה בתחום זה מלווה בוויכוחים, מריבות, צעקות, עונשים, ומה לא. המשימה יכולה להיות קלה יותר אם מתכוננים בצורה נכונה.


איך מחנכים לסדר וניקיון

מאחר ועם כל הכבוד להרצאות של ההורים ועם כל הכבוד לסיפורי הגן היפים, הילד לא מתרשם מהצורך בסדר וניקיון והוא פשוט לא אוהב את הנושא או שלא בא להתעסק עם זה.

 
 
סדר וניקיוןישנם שני שלבים שבהם צריך להיעזר בכדי להגיע לתוצאות.


שלב ראשון - התייחסות לגיל הילד

חשוב להתאים מטלות שהילד מסוגל לבצע (צריך לזהות מתי הוא בשל דיו מבחינה פיסית ונפשית לעמוד במשימות הסדר והניקיון בעצמו או בשיתוף), ואז להשתתף עמו, ללמד אותו, להביע את שביעות רצונכם מתפקודו, או לדרוש את תיקון ביצועיו ואת ההקפדה שלו על מילוי הוראותיכם.

 • כשהילד בגיל שנתיים בערך – אפשר לשתף אותו בהחזרת המשחקים והצעצועים חזרה למקומם הקבוע. חשוב גם לעבוד אתו על מיון סוגי הצעצועים בכדי שיפתח מודעות גדולה יותר להבדלים שביניהם ולמקומם במדפים או בספריית הצעצועים.
 • בגיל שלוש – הילד כבר יכול לצחצח שיניים, להסתרק, לסייע לכם לסדר את המקרר אחרי הקניות, ואפילו להכניס ולהוציא כביסה מהמכונה או מהמייבש.
 • בגיל ארבע – הוא כבר יכול לערוך שולחן, לפנותו ואף לאבק אותו.
 • בגיל חמש – הוא כבר יסייע בהכנת ארוחה קלה, בקיפול כביסה, ובניקיון מקומות מסוימים בבית.
 • בגילאי שש ושבע – ניתן כבר להטיל מטלות קבועות, כמו סידור המיטה ושולחן הכתיבה שלו. הוא גם יכול להיות אחראי באופן קבוע על השלכת האשפה או על טיפול יומי בפריט כלשהו בבית הדורש זאת.
 • מגיל שמונה – כבר ניתן ללמדו כל דבר, כשהכול תלוי בסבלנותכם ובדיאלוג נכון עם הילד. הוא כבר יכול לארגן מקומות קבועים בחדר שלו לכל דבר, וגם להשתתף בכל מטלות הבית בצורה מסודרת ועל בסיס מתוזמן.

שלב שני - עמידה בכללים שיהוו בסיס איתן
 • שיחה עם הילד, שתבהיר לו את ציפיותיכם ואת ההשלכות של השתמטות ממטלות הניקיון, תבהיר לו את מצבו במדויק.
 • הענקת חופש להחליט כיצד הוא מתכנן לעמוד במשימה תעזור לו להתגייס אליה בצורה טובה יותר, כשכך הוא גם יבין שהאחריות עוברת אליו.
 • בגילאים מסוימים מותר לתמרץ את הילד בפרסים או בהפתעות שונות בכדי שימתיקו את המטלה, אך לא להתמיד בכך אלא להדגיש כי הדבר ניתן בזכות עבודה יוצאת דופן באיכותה.
 • אל תנקו במקומו. אם הוא לא עמד במשימה, הוא חייב לבצע אותה עד תומה ויהיה מה.
 • עשו הכול בכדי לא להיכנס למאבקי כוח עם הילדים. הם עיקשים ואמוציונאליים ולרוב התוצאה תהיה הפוכה ממה שרציתם.
 • אצל ילדים בוגרים יותר יש לעתים התחייבויות חדשות שצצות במסגרת בית הספר או בגלל חוג מסוים ולכן אין להאשימם מיד, אלא כדאי לברר אם העיכוב או אי הסדר נובעים מבעיה לגיטימית.
 • ההתמדה שלכם כהורים היא דבר חשוב, אל תוותרו על דרישותיכם לעולם. 

לא לשכוח – נאה דורש נאה מקיים

כשמנהיגים בבית חוקים שבהם כל בני הבית משתתפים במטלות שונות, המסר שעובר לילד הוא כזה שהוא שותף לפעולות שהוא חייב או אמור לבצע ממש כמו כולם. הוא לא מרגיש חריג או ככזה שסובל מנטל מסוים או מופלה לרעה ביחס לאחרים.  

בנוסף, אל תשכחו דבר חשוב. מעבר לשיתוף המשפחה כולה הרי שכבר מגיל צעיר, כל דרישה לסדר וניקיון, שתלווה בהצגת דוגמה אישית והקפדה על הכלל של "נאה דורש – נאה מקיים", יכולה לתרום רבות להקניית ערכים לילד והטמעתם בצורה חיובית וקלה הרבה יותר.

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר