הרטבת לילה

מהי הרטבת לילה, הטעויות הקשות שלנו כהורים וכל דרכי הטיפול

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.04.2012

בהסבר היבש שלה, הרטבת לילה מוגדרת כמצב של שחרור שתן במצב שינה אצל ילדים מעל גיל 4, והיא נחשבת לבעיית ההתפתחות הנפוצה ביותר בקרב ילדים. מדובר בבעיה שבה ילדים מרטיבים מדי לילה באופן קבוע, מאחר שהם "שוגים מבחינה רפלקסית", ומרפים את שרירי סוגר השלפוחית במצב שינה, במקום לכווץ אותם ולמנוע את ההרטבה.


חשוב להבין כי לעתים מדובר בהרטבות לא עקביות
אם מדובר בהרטבה שאינה קורית בכל לילה, הרי שמדובר במנגנון התאפקות שאינו מתפקד בצורה מלאה.
 • לעתים מדובר בכמות השתייה שניתנה לילד לפני השינה.
 • גם השעה שבה הלך הילד לישון היא גורם משפיע.
 • מידת העייפות של הילד יכולה להיות בעייתית בנושא זה.
 • שינויי מזג האוויר יכולים לעשות שמות, ובמיוחד בתקופות מעבר.
 • לילה קר במיוחד משפיע גם על אנשים מבוגרים בצורך לגשת לשירותים.
 • עניינים רגשיים, כמו מתח או מצב רוח מסוים, משבר במשפחה או שינוי קיצוני במהלך חייו השגרתיים של הילד.
 • שינוי גיאוגרפי יכול לעתים להשפיע לרעה.
 • וכמובן שגם מחלה, במיוחד זו המלווה בחום גבוה. 

הרטבת לילה


הסטטיסטיקה לגבי הרטבת לילה קבועה
לפעמים צריך קצת מספרים בכדי לסבר את האוזן ואולי גם לפקוח את עיניהם של הורים מסוימים שחושבים שילדם כבר אינו אמור להרטיב בגיל מסוים. בראש ובראשונה כדאי לדעת כי הציפייה היא שהילד יפסיק להרטיב בין הגילאים 2-4 באופן ספונטני, וללא כל טיפול. 

בכל הקשור לגילאי הילדות, הרטבת לילה נפוצה יותר אצל בנים, כאשר שני שליש מבין כל אלו הסובלים מבעיה זו הם זכרים. בבגרות היחסים משתווים ולאחר מכן הכף נוטה לרעת הבנות. הרטבה היא בעלת בסיס תורשתי מהותי, מאחר ואצל 75% התגלה שהיא הייתה בעייתו של אחד ההורים או האחים. 

אצל רוב הילדים מדובר בכאלו שהם בריאים לחלוטין אך עדיין לא למדו להפעיל בצורה נכונה את מנגנון הרפלקס בזמן השינה. כך, במקום לכווץ את השריר שסוגר את שלפוחית השתן במצבי לחץ הם פשוט מרפים אותו. רבע מבני גיל 4 עדיין מרטיבים, אך בגיל 6 יורד האחוז הזה ל-15 ובגיל 12 רק 4-5% סובלים מבעיה זו. 


הטעויות הקשות שלנו כהורים ודרכי הטיפול
יש לציין כי בעיה זו מציפה את ההורים ברגשות שמונעים מהם תגובה סבירה ונכונה למצב לא נעים שכזה. חוסר הידע וחוסר ההבנה שלנו כהורים יכולים להקשות על הילד במקום לעזור לו. אם ניקח מקרים שבהם אנו מענישים את הילד או מתעלמים לגמרי מהבעיה, הרי שאנו מותירים אותו לבד מול בעיה שאינה במידותיו ולעתים אנו אף גורמים להשפלתו, לא פחות. אם הורה מפגין תחושות של אכזבה אל מול ילד שהרטיב בצורה שאינה מודעת כלל, הרי שהוא רק מחריף את המצב.

דבר חשוב נוסף הוא שיש הורים שמפרשים את הרטבת הלילה ככישלון אישי שלהם והם הופכים להיות בעלי מוטיבציה עצומה שאינה תואמת עדיין את רמת ההבנה ורמת ההתייחסות של הילד לבעייתו. כך נוצר מצב של מתיחות, הנובעת בין הפרשי המוטיבציה והרצון לטיפול בבעיה, והדבר מכשיל את הטיפול כבר מתחילתו. מי שמעיר את ילדו בכוונה באמצע הלילה ולוקח אותו לשירותים, רק משבש את תהליך הלמידה של הילד וגורם לילד לחשוב כי הוא קם יבש בזכותו ולא בגלל הוריו שהכריחו אותו לעשות פיפי כשהוא ישן לחלוטין. 

לגבי הטיפול בבעיה, צריך להתייחס לעניין שבו אולי נמצא הילד בסוג של מצוקה רגשית, סובל מבעיות פסיכולוגיות כלשהן, מוטרד ע"י אירוע טראומת, -(כמו מות קרוב משפחה, תאונה כלשהי, חשיפה לאלימות מכל סוג שהוא, בעיות בין בני המשפחה, וכד'). כאן צריך לטפל בסיבות הנ"ל שהן הגורמות להרטבה. 


הטיפול יתבצע ע"י איש מקצוע ובעזרת שיטות ואמצעים שונים
 • ניתן לחבר זמזם שייחל לצפצף מיד כשמתרחשת ההרטבה, מאחר וכך נסגר מעגל חשמלי ע"י מחברים מתכתיים שמחוברים באזור ספיגת השתן בסמוך לאיבר המין. הדבר אמור לסייע ביצירת התניה של מנגנון הרפלקס. חשוב לדעת כי זמזם שמחובר לתחתון יכול לגרום להתנגדות הילד והוא גם לא נחשב לבטיחותי.
 • מכשיר הנקרא "פעמונית" הוא כזה שממוקם מתחת לסדין ומחובר לבקרה אלקטרונית והוא מאפשר את מדידת התגובה של הרפלקס לפי הכתם שיוצר השתן על הסדין. מדובר במכשיר בטיחותי שבעזרתו ניתן להעריך את פעולת ההתניה של הרפלקסים ללא התייחסות לפעולת ההתעוררות של הילד.(זמזמים ופעמוניות ניתן לרכוש באתרי אינטרנט שבד"כ כלל גם מתמחים בטיפולים בעניין זה, כשהמחירים נעים בסביבות כמה מאות שקלים. כדאי לברר בקופות החולים אם ישנה השתתפות מסוימת במסגרת הביטוח המשלים שלכם). 
 • בקשר לטיפול התרופתי, יש תרופות כמו "טופרניל" או תרסיס "מינירין". ניתן לשלב אותם יחד עם טיפול התנהגותי, או כאשר אין שיתוף פעולה עם הילד. לא מומלץ להתחיל בטיפול שכזה לפני שהילד מגיע לגיל 8.
 • גם טיפול פסיכו-תרפי יכול לסייע ברגע שהבעיה מוגדרת כפסיכולוגית. 

שימו דגש על הרטבת הלילה של הילד, ואם היא אינה קבועה אז הרגיעו אותו וחזקו את ביטחונו. אך אם מדובר בהרטבה קבועה, הרי שראיתם כי גם במקרה כזה יש מה לעשות.
 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר