איך גומלים מחיתולים?

רוצים לגמול את הילד שלכם מחיתולים? חשוב שתעשו את זה נכון!

מאת: מערכת ילדים פלוס | 08.04.2021


במאמר זה נסביר על הדברים שהכי חשוב לדעת על גמילה מחיתולים!


קצת על גמילה מחיתולים

כשבוחנים את עולם המבוגרים, המילה גמילה נקשרת מייד להתמכרויות כמו התמכרות לאלכוהול, סמים וכו'. אז למה גם בגמילה מחיתולים משתמשים באותה המילה? מפני שכשתינוק נולד, מיד שמים לו חיתול ובשנים הראשונות לחייו, זה המצב היחיד שהוא מכיר. ואז, כשרוצים ללמד אותו כיצד להתפנות בבית השימוש, הרי שלמעשה, משנים את כל מה שהוא והגוף שלו מכירים.

גמילה מחיתולים


איך גומלים מחיתולים?
לפני הכל חשוב להבין, שאין תשובה אחת בלבד לשאלה איך גומלים מחיתולים. זאת, משום שכל ילד שונה מהאחר ולכל אחד יש את המאפיינים הייחודיים שלו ולכן כל ילד גם עובר באופן שונה את תהליך הגמילה. היות שכך, את כל מה שתקראו בהמשך, תצטרכו לבחון ולהתאים לילד שלכם.


בחינת הסימנים
בדומה לחלקים אחרים בתהליך ההתפתחות של תינוקות וילדים, גם בחלק של הגמילה מחיתולים יש סימנים שניתן לראות צל הילד. הסימן הברור והחשוב ביותר לבחינת המוכנות של הילד לגמילה מחיתולים הוא שהוא עצמו מביע עניין ומבקש להוריד את החיתול ולהתפנות בבית השימוש או בסיר ולהתחיל ללבוש תחתונים. על פי רוב, שלב זה מגיע כשהילד בא במגע עם ילדים אחרים שעוברים את השלב הזה בהתפתחות שלהם, בין אם בגן, בין אם בתוך המשפחה או חברים וכך הלאה.


קצב אישי
כפי שציינו קודם, כל ילד שונה מהאחר ולכן חשוב מאוד להתייחס לקצב האישי של הילד. למעשה, גם אם מדובר על זוג תאומים ואפילו מאותו המין בהחלט יכול להיות, שכל תאום יעבור את השלב הזה בזמן אחר. למעשה, חוץ מגיל הגמילה, גם משכו של שלב זה יכול להשתנות מילד לילד וחשוב מאוד לכבד את הקצב של כל ילד ולפעול בהתאם לקצב זה ולא לנסות להכתיב אותו עבורו.המסגרת החינוכית
למסגרת החינוכית של הילד יש חלק מאוד משמעותי בתהליך הגמילה. ראשית, בהחלט ניתן ואף מומלץ להתייעץ עם הגננת ולשאול אותה איך גומלים מחיתולים ולהיעזר בניסיון שלה. בנוסף, מומלץ לבדוק איתה האם הילד מביע עניין ורצון במהלך שעות השהייה שלו בגן. כמו כן, חשוב לעבוד איתה בשיתוף פעולה כדי להגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה. חשוב לציין, שהורים רבים מעדיפים לנהל את תהליך הגמילה דווקא בחופשים ארוכים כמו חופשת הפסח או החופש הגדול. זמנים אלו מומלצים, בין היתר, משום שמדובר על התקופות החמות של השנה, ואז הבגדים לא מסורבלים כמו בעונת החורף וקל יותר לעזור לילד להתפנות.גמילת לילה
הורים רבים מוטרדים ורוצים לדעת איך גומלים מחיתולים בשעות הלילה. התשובה היא, שיש להתנהל באופן דומה לגמילה בשעות היום ובעיקר – להתחשב בקצב האישי של הילד!

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר