מהי אלרגיה לאבק?

איך שטיח רך ונעים יכול להוות סיכון לתינוק או לילד שזה עתה החל לזחול? איך הספה הנעימה והרכה יכולה לגרום נזק אמיתי? התשובה נמצאת בשלוש מילים פשוטות - קרדית אבק הבית. מהי הקרדית, מדוע היא מהווה סכנה אמיתית ונפוצה לילדים ואיך נפטרים ממנה?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 22.08.2012
 
תינוק הוא היצור הרגיש והפגיע ביותר עלי אדמות, ולא מדובר רק על תינוק אנושי, אלא על כל יצור חי שזה עתה נולד וזקוק למקסימום ההגנה והסיוע של הוריו וסביבתו על מנת לשרוד.
מעבר לדברים הברורים מאליהם, כגון סכינים, חפצים חדים, ומקומות גבוהים שעלולים ליפול מהם, ישנן גם סכנות והפתעות מכיוונים מפתיעים, כגון הרצפה, השטיח או הרהיטים בבית.

איך שטיח רך ונעים יכול להוות סיכון לתינוק או לילד שזה עתה החל לזחול? איך הספה הנעימה והרכה יכולה לגרום נזק אמיתי? התשובה נמצאת בשלוש מילים פשוטות - קרדית אבק הבית. מהי הקרדית, מדוע היא מהווה סכנה אמיתית ונפוצה לילדים ואיך נפטרים ממנה?


איפה נמצאת קרדית אבק הבית ומדוע היא מסוכנת?

הסטטיסטיקה העולמית מדברת על יותר מעשרות סוגי רגישויות ואלרגיות שבהם לוקים בני אדם, כאשר האלרגיות המשמעותיות ביותר קשורות לאבק.
בישראל עצמה, חשוב לציין, נמצא כי כ-80% מהישראלים לוקים ברגישות, כזו או אחרת, לאבק הבית, רגישות שיכולה לנוע בין חוסר נוחות קלה והתעטשות ספוראדית, פה ושם, במצב של רגישות קלה לבין קוצר נשימה, אסטמה ופריחה במקרים קיצוניים.
למעשה, הרגישות הזו אינה קשורה לאבק עצמו אלא ליצורים מיקרוסקופיים השוכנים ומתקיימים בו, ונקראים קרדית אבק הבית, ואם נרד לרזולוציה עמוקה יותר, הרגישות היא להפרשות ולשאריות הנותרות מאותם יצורים לאחר מותם.

כאשר מצטבר אבק ולכלוך בפינות הבית, ברצפות, בשטיחים ועל גבי הריהוט, נוצר מרחב אידיאלי עבור קרדית אבק הבית, אשר מתרבה במהירות, מה שיוצר, עבור ילדים נמוכים, עבור חיות מחמד וגם עבור בוגרים רגישים, מעין אזור מוכה אסון.
כאשר הילדים זוחלים על משטח מאובק, נושמים את האוויר המלוכלך שיוצר האבק ובאים במגע עם שאריות קרדית, הרי שמערכת החיסון שלהם אינה חזקה דיה להתמודד עם תסמיני האלרגיה ונוצרת סיטואציה בעייתית שיכולה להביא לבעיות בריאותיות חמורות ואולי גם בלתי הפיכות. יש הכרח, אם כן, למגר את אותה קרדית אבק הבית ולשמור על בית ועל מרחב מחיה נקי ומצוחצח ככל האפשר. כיצד עושים זאת? מיד ניתן מספר טיפים ועצות להתמודדות שלכם, ההורים, עם המצב הזה.

כיצד נשמור על הבית נקי ועל הילדים בריאים?

השיטות המוצעות לשמירה על מרחב ביתי נקי מנוכחות קרדית אבק הבית אינן תורה מסיני, ולמען האמת, הן די שגורות במודעות היומיומית והנורמטיבית שלנו. אולם, כאשר אנו רווקים, או כאשר אין לנו ילדים קטנים לדאוג להם, אז אנו יכולים להרשות לעצמנו קצת לחפף ולהקל ראש, דבר שאסור לנו לעשות כאשר יש לנו מחויבות הורית ורצון לשמור ולהגן על ילדינו.
הטיפים הברורים והמקדמיים ביותר הם, כמובן, אלו:
  • שטיפה תכופה וקבועה של כל חדרי הבית, בדגש על אזורים בהם הילד נמצא או מסתובב. ספונג'ה גם מרעננת את האוויר בבית, גם גורמת להרגשה נעימה וגם מחסלת מרבצי אבק וקרדית.
  • רענון, החלפה ואוורור של מצעים, כלי מיטה וריפודים- קרדית אבק הבית רגישה לחום ולקור ולכן כל הוצאת מרבץ קרדיות אל מחוץ לבית תביא לחיסולן המיידי.
  • שמירה על טמפרטורה קבועה, 24 מעלות צלזיוס היא טמפרטורה אידיאלית, שאינה גורמת ללחות גבוהה מדי בבית, לחות שמעודדת ומושכת קרדיות.
  • שמירה וניקיון של ספות וריהוט. גם על גבי משטחים גבוהים מצטבר אבק רב, ולא כל שכן על גבי מיטות וריהוט סלוני שאנו יושבים עליהם, שוכבים עליהם ודרכנו יכולים לעבור אליהם אבק ולכלוך.
  • הקפדה על כיבוס וניקיון בגדי הילדים. מעבר לאסתטיקה, למראה ולריח, הכביסה גם מנקה באופן יסודי את סיבי הבגד מלכלוך ומאבק, אותם יכול הילד לנשום.
  • שאיבת אבק ברחבי הבית, המרפסת והרכב. חישבו על המרחב הסגור והמצומצם ברכב ועל הילד הנושם את הלכלוך ותבינו עד כמה השמירה על הניקיון חשובה.
  • העברת מטלית לחה על מדפים, משחקים וארונות. סביבת הילד חייבת להיות נקייה מאבק מזוהמה ומלכלוך, כך שהידיים, שמוצאות את דרכן גם לאף ולפה, יהיו נקיות וחפות משאריות קרדית אבק הבית ככל האפשר.
  • הקפדה על מקלחת ועל היגיינה בסיסית- אין צורך להכביר מילים, כמובן.
  • הקפדה על תזונה בריאה, מאוזנת ונכונה לחיזוק מערכת החיסון.
  • איתור מוקדם, ככל האפשר, של רגישות וסימפטומים אפשריים לאבק.
 

מדוע חשוב לפנות להדברה מקצועית?
את רוב הטיפים שתוארו לעיל אפשר לבצע בעצמכם וללא מעורבות אנשי מקצוע חיצוניים. יחד עם זאת, לפחות בתחילת הדרך, כאשר יש צורך להיפטר משנים של הזנחה או קלות דעת ולהתחיל דף חדש, כדאי לפנות לחברת הדברה מקצועית המתמחה בניקוי שטיחים, ריפודים ומזרנים, ולהתחיל את החיים החדשים, כמשפחה, בצורה נקייה, סטרילית וחפה
מנזקי קרדית אבק הבית. 
 


 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר