הורים שמחים הם הורים טובים יותר

נולד לכם תינוק, מזל טוב! זה הדבר הכי משמעותי שיקרה לכם בחיים, אין ספק. אין גם ספק בכך שבמובנים רבים החיים שלכם ישתנו לנצח ולא יחזרו להיות מה שהיו לעולם. יחד עם זאת, זה ממש לא אומר שהם נגמרו, זה רק אומר שהם עברו שינוי, וכעת צריך לסדר את הדברים קצת אחרת.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.11.2014
 
הדבר הכי חשוב להורה הוא לזכור שהורה הוא קודם כל בן אדם, ואם הוא לא יאפשר לבן אדם שבו להתקיים באופן מספק, הוא לא יוכל לתפקד כהורה באופן מלא, ובכך הוא חוטא לא רק לעצמו אלא גם לילדיו. 

הורה מאושר הוא הורה טוב יותר, על זה אין ויכוח. כמה פעמים יצא לכם לשים את עצמכם ואת רצונותיכם בצד לטובת הילדים? נכון שפעמים רבות אנו נדרשים לעשות זאת, כי אנו רואים את ילדינו בראש סדר העדיפויות- זה טבעי ונכון. אך כאשר התנהלות שכזאת הופכת להרגל, זה לא מצב תקין. הורה שידחוק הצידה כל רצון, חשק וחלום שיש לו, סופו שלאורך זמן יהפוך להיות אדם מתוסכל וממורמר, ואת כל התחושות השליליות האלו יוציא כמעט באופן ודאי על ילדיו. לעומת זאת, הורה שירשה לעצמו ליהנות, לבלות ולספק גם את צרכיו, יהיה אדם שמח ורגוע יותר והורה טוב יותר לילדיו.


משפחה שמחה


הבחירה היא רק בידינו
בסיכומו של דבר, ההחלטה היא בידיים שלכם. להשתעבד להורות זאת אפשרות. היא רחוקה מלהיות האפשרות הטובה ביותר, לכם ובטח עבור הילדים שלכם. אם תסתכלו מסביבכם בוודאי תוכלו להצביע על הורים שילדיהם הפכו להיות מרכז החיים שלהם. הם עסוקים כל יום וכל היום עם הילדים. בערב כשהילדים נרדמים, הם מתפנים לסידור וארגון הבית. בסופי שבוע וחגים הם מטיילים עם הילדים, וכשיוצא לכם לראות אותם אתם בעיקר שומעים מהם על הקושי שהם חווים ועל כך ש"אין להם חיים". בואו נודה, שהורים כאלה לא ממש יעשו חשק לזוג טרי למהר להביא ילדים לעולם....

האפשרות הטובה והנכונה יותר תהיה לשמור גם על הזהות האנושית, תוך כדי המשימה המאתגרת, אך המספקת הזו, שנקראת הורות. מה זה אומר אתם בודאי שואלים? זה אומר לעשות כל מה שכל הורה אחר עושה, אך להשאיר גם זמן לעצמכם, בו תעשו מה שישמח אתכם, למשל: לשבת בערב מול הטלוויזיה ולצפות בסרט טוב, לצאת לבילוי זוגי פעם בשבוע ביום קבוע, לצאת לחופשה בארץ ובחו"ל ועוד. 

למה אנחנו מרגישים כל כך אשמים?
הורים רבים נתקפים רגשות אשם כאשר הם צריכים לעזוב את הילדים לטובת הנאה שלהם. הצביטה הזאת בלב שאתם חשים היא טבעית, כי אתם דואגים לילדים ורוצים להיות איתם. אבל פה בדיוק מתבצעת הבחירה שלכם. האם להיכנע לרגשות האשם שמציפות אתכם, או שמא להבין שאתם סה"כ דואגים למלא את עצמכם באנרגיות מחודשות, שבוודאי יסייעו לכם במשימת ההורות. הדאגה לעצמכם לא אומרת שאתם הורים לא טובים. עכשיו תנסו לחשוב על זוגות מסביבכם שלצד ההורות גם מבלים ודואגים לעצמם. האם הם הורים לא טובים בעיניכם? כמובן שהם הורים טובים. הם הורים טובים וסביר להניח ששמחים יותר מהורים אחרים. 

כמעט כל זוג הורים טרי בשלב כזה או אחר עומד בפני הדילמה אם לטוס לחו"ל / לנסוע לחופשה לבד או עם הילדים. הורים רבים לוקחים איתם את הילדים, משלמים לא מעט כסף וכשחוזרים לארץ שוכחים שהיו בחופשה ומתפלאים שחזרו כל כך מותשים. אז נכון שחופשה משפחתית היא נחוצה ותורמת לגיבוש בין בני המשפחה. יחד עם זאת, יש גם חשיבות לחופשה זוגית של ההורים. כיום, יותר ויותר הורים מבינים שזה בסדר לנפוש בלי הילדים ולא סובלים מיסורי מצפון, וטוב שכך.

אין שום רע בלהשאיר את הילדים לכמה ימים לבד, כל זמן שהם נשארים בידיים טובות ואוהבות. כמו כן, בחופשה זוגית, ניתנת האפשרות להתרחק מעט מהשגרה המתישה, ולמצוא בחזרה לרגע אחד את השנייה וליהנות מהביחד. כל אלו יעשו את כל ההבדל לא רק לזוגיות, אלא גם להורות.


הורים שמחים


תשאירו קצת זמן לעצמכם
הורים טריים רבים לא ממהרים לעזוב את התינוק שלהם לבד, גם אם הם יודעים שהוא נמצא בידיים טובות ואוהבות. חשוב להבין שזה בסדר, הורים טריים רק מתחילים ללמוד כיצד להתמודד עם כל התחושות שמציפות אותם. פתאום יש בחייהם יצור קטן שתלוי בהם וזקוק להם. קחו את הזמן ואל תעשו משהו שאתם לא שלמים איתו, רק בגלל שהסביבה דוחקת בכם או רק בגלל שאתם רואים הורים אחרים שעושים זאת. עם הזמן אתם לבד תגיעו לרגע הזה, שבו יבוא לכם לעזוב הכל ולצאת עם בן / בת הזוג לחופשה בה תוכלו לנוח וליהנות יחד. כשהרגע הזה יגיע, פשוט ערכו מס' בירורים לגבי חופשה. תוכלו לסגור חופשה בצימר או בבית מלון בארץ, אך לעתים תוכלו למצוא דילים שווים וזולים יותר לחופשה בחו"ל. 

קיים מגוון עשיר של
טיסות זולות ליעדים שונים. כל מה שעליכם לעשות הוא לבחור יעד, ולסגור את החופשה. גם אם פתאום תעלה אצלכם תחושה של ייסורי מצפון, פשוט הזכירו לעצמכם שאתם חייבים את החופשה הזאת כדי להתרענן, להתחזק ולחזור להיות הורים שמחים וטובים יותר. אתם תצליחו גם לגלות איך מרגיש הגעגוע לגוזל הקטן שלכם, כי הרי מהיום שבו הוא נולד סביר להניח שלא עזבתם אותו לרגע, המקסימום היה מס' שעות שבהן היו לכם סידורים או יצאתם לבילוי קצר. תיווכחו לדעת שזה כיף להתגעגע, כך אנו מעריכים יותר את מה שיש לנו בחיים. 

לסיום, זה נכון שילדים משנים את החיים, אך זכרו שאתם אלו שבוחרים איך החיים שלכם כהורים ייראו. עצרו לרגע והתבוננו מהצד על החיים שלכם. האם טוב לכם? האם אתם מרגישים מחנק וצורך בהתרעננות וחידוש? זה הזמן לארגן את החיים שלכם כפי שהייתם רוצים שייראו. הקשיבו לאני הפנימי שלכם ודאגו לספק לו את צרכיו. כך גם אתם וגם ילדיכם תהיו שמחים יותר. 


 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר