איך לזהות ירידה בשמיעה אצל ילדים?

איך מאבחנים ירידה בשמיעה בצורה טבעית, לפני שממהרים לחפש מכשירי שמיעה לילד

מאת: מערכת ילדים פלוס | 15.11.2022

כשתינוק בא לעולם, מספר ימים אחרי הלידה הוא עובר בדיקת שמיעה ראשונה שמטרתה לראות האם ניתן לאבחן בעיות שמיעה מולדות. לאחר מכן, במשך השנים, הוא עובר עוד שורה ארוכה של בדיקות שמיעה שמטרתן לבחון האם הוא אכן שומע באופן סדיר או שמא ישנה בעיה שצריך לטפל בה. 

מעבר לבדיקות השונות שניתן לבצע אצל רופאי אף אוזן גרון ובמכוני שמיעה, הרי שניתן לזהות ירידה בשמיעה אצל ילדים גם בדרכים אחרות. אומנם הן לא דרכים מדעיות והאבחון איננו חד משמעי, אך הוא יכול להדליק נורה אדומה אצל ההורים. במידה והם שמים לב לכך, אז הם יכולים לקחת את ילדיהם לרופא שיבדוק את מצבו, והוא יחליט האם אכן יש ירידה בשמיעה או שזה משהו אחר. 

במידה וישנה ירידה, אז צריך לשקול את אופי הטיפול בילד והאם יש צורך לחפש מכשירי שמיעה שיכולים לעזור לו. חשוב להדגיש, ככל שמאבחנים מהר יותר את הבעיה ומטפלים בה בהקדם, כך סביר להניח הילד יוכל ליהנות מאיכות חיים טובה יותר. ייתכן והבעיה איננה ניתנת לפתרון, אך אם הוא ישתמש במכשיר שמיעה, יוכל לשמוע קולות, צלילים ורעשים, ויוכל להשתתף בפעילויות חברתיות שונות. 


ירידה בשמיעה אצל ילדים


איך מאבחנים ירידה בשמיעה בצורה טבעית
לפני שממהרים לחפש מכשירי שמיעה לילד, יש לבדוק תחילה האם באמת יש צורך בכך. 

כאמור, דרך אחת להוכיח זאת היא באמצעות שורה של בדיקות שמיעה המתבצעות אצל במרפאות של רופאי אף אוזן גרון ובמכוני שמיעה שונים. ייתכן שנגלה זאת במסגרת בדיקה שגרתית וייתכן שנידרש להגיע לבדיקה, כתוצאה מחשש מסוים.  

הדרך השנייה שנוכל לזהות ירידה בשמיעה היא על ידי תשומת לב לפרטים מסוימים. למשל, אם אנחנו מגלים שהילד לא מגיב כשאנחנו מדברים אליו באופן חוזר ונשנה, אם הוא לא שם לב לקולות ורעשים, אם הוא לא מסוגל לעקוב אחרי הקול או הרעש כפי שילדים נוהגים לעשות. 

בגילאים מתקדמים יותר, אנחנו נוכל לשים לב לכך דרך ההתנהגות וההתנהלות של הילד. למשל, אם הוא לא מצליח בשיעורים, מגלה שעמום ועצבנות, לא מצליח להתחבר לילדים אחרים ומבלה את זמנו לבד, אז אחד המאפיינים שיכולים לגרום לכך, זו באמת ירידה בשמיעה. עם זאת, חשוב להבהיר, בחלק מהמקרים זו יכולה להיות גם בעיה אחרת. 


איך מוצאים מכשירי שמיעה לילד?
במידה ואכן חלה ירידה באיכות השמיעה של הילד והוא צריך להשתמש במכשיר שמיעה, אז חשוב לדעת כיצד למצוא מכשיר שיתאים לו. 
זה צריך להיות מכשיר שגם יעבוד בצורה פרקטית ואפקטיבית, אך גם יהיה נוח להשתמש בו לאורך זמן. צריך לקחת בחשבון משתנים שונים שקשורים לילד, בין אם זה גיל, בין אם זה מבנה פיזי, ובין אם זה העובדה שהוא משחק ופעיל. המכשיר אמור לעזור ולא להפריע לו. 
 


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר