צריך להסביר את זה - בטיחות לילדים

בטיחות הילדים בבית קודמת לכל והיא הדבר החשוב ביותר שעלינו בתור הורים לדאוג לו, על מנת להבטיח את הסביבה הבטיחותית ביותר עבור הקטנים שלנו. הרחקת הילדים מסכנות שיכולות להיות בתוך הבית היא רק אחת המשימות שעלינו לבצע על מנת לדאוג לשלומם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 27.08.2014

ילדינו מצליחים בסופו של דבר להגיע לכל מקום בבית, לא משנה כמה מחסומים נציב בפניהם, והדבר עלול להיות מסוכן מאוד. חשוב ביותר לעשות עימם סיבוב בבית ולהסביר על כל אחת מהסכנות האפשריות. הסבר מפורט עם סיפור מסגרת נכון ישריש אצל הילד את ההבנה כי עליו להיזהר עם הפריט שעלול להיות מסוכן. הבנה טובה יותר על מה מדובר ומה רוצים ממנו, למה אסור ומדוע לא כדאי, בוודאות תהיה יעילה יותר מהפחדות ומכל ניסיונות ההרחקה שלנו.


כמובן שחשוב לזכור כי עם ילדים מאוד קטנים הסבר לא תמיד יעזור, והם לא יצייתו לכללי הבטיחות מכיוון שהם עדיין לא בשלים להבין את הסכנה ולהימנע ממנה. אך אנו סבורים שמגיל קטן מאוד כדאי לדבר עם הילדים ולהסביר, ואז נדע שברגע שיהיו מספיק בשלים להבין את הסכנה, יש סיכוי גדול יותר שיזכרו את ההסבר וימנעו מהסכנה.

בטיחות ילדים


כדאי להסביר אודות כיריים גז
את הסיבוב בבית למטרת הסברים כדאי להתחיל מהמיקום הכי נגיש - כיריים גז. במידה ומותקנים בביתכם כיריים קרמיות או כיריים חשמליות, הדגמים החדשים של כיריים אלו מגיעים עם מנגנון בטיחות נגד שימוש של הילדים.
כיריים גז
אינן מאובזרות בשכלול מסוג זה ולכן הילד שיראה את הכפתורים הבולטים עלול להסתקרן ולרצות לסובב אותם על מנת לראות מה יקרה. את ההסבר כדאי להדגים וגם לשלב בו סיפור על דמות מצוירת או צעצוע אהוב, זה יחזק אצל הילד את ההבנה כי מדובר על משהו מסוכן שלא כדאי לו להתקרב אליו. אחרי סיבוב ליד הכיריים, מומלץ גם לספר לילד שלא כדאי לשחק גם עם תנור האפייה וגם לא עם המיקרו.


חשוב לספר איך עובד החשמל
חשמל הוא אחד הדברים שיוצרים את הנוחות המודרנית, אך במידה ולא נזהרים איתו הוא גם יכול להוות סכנה. חשוב לוודא כי לא יהיה קיים שום סיכוי שהילדים שלכם יתחשמלו ממוצר חשמלי כלשהו ולהסביר להם שוב ושוב שלא משחקים עם החשמל. חשוב במיוחד להסביר למה אסור להכניס דברים לתוך השקעים ובכלל, מדוע כדאי להתרחק מהם ולהשאיר להורים את כל הכבלים ואת הפעלת מוצרי החשמל. ניתן גם לרכוש מכסים מיוחדים לשקעים שמיועדים להגנה על הילדים. אם אתם מגדלים תינוק בבית, כדאי כבר מבעוד מועד לרכוש את המגנים הללו, לפני שנוצר אצל הילד עניין לחקור את שקעי החשמל.


מומלץ להראות כי ארון תרופות זה רק לגדולים
את התרופות באופן כללי כדאי להרחיק עד כמה שאפשר מאזור בו משחקים הילדים אך כאמור, מכיוון שילדים מגיעים לכל מקום והם לא יכולים להיות 24 שעות תחת השגחה שלנו, מומלץ לרכז את כל התרופות בקופסה שניתן לנעול. שמירת תרופות בדלת המקרר, כפי שהייתם נוהגים לעשות לפני שנולדו הילדים, אינה מומלצת החל מיום שבו נכנס לבית תינוק ועד שהוא מגיע לגיל בית ספר שבו כבר ניתן להבין ולתפוס את העובדה כי עם התרופות לא משחקים.

כמובן שחשוב להסביר באופן כללי שתרופות יכולות להיות מאוד מסוכנות ואפשר להשתמש בתרופה רק בנוכחות ההורה. הסבירו לילדים שכדי לקנות תרופה צריך מרשם מרופא, הסבירו להם בקצרה מה משמעותו של המרשם (אישור מהרופא שניתן לרכוש את התרופה לבעייה רפואית שמצא בבדיקה שביצע). הילדים צריכים להבין שגם אם יש להם כאב ראש, כאב אוזניים, כאב בטן וכו', אסור להם לקחת תרופה מבלי לקבל את אישור ההורים.


לבית שלי הרבה פינות
ובכן, מי מאיתנו לא מכיר את בעיית הפינות בבית. רהיטים רבים בבית כוללים פינות חדות ומסוכנות מאוד. פינות של שולחן, שידה, מיטה ועוד ועוד. חשוב להסביר לילדים את הסכנה ולבקש מהם לא לרוץ בבית ולשים לב לשמור על ראשם כאשר הם מתכופפים מתחת לרהיט.


זכרו שכדאי כבר מגיל צעיר כדי לדבר עם הילדים בגובה העיניים, להסביר ולא להסתפק באיומים ובמלים "זה מסוכן". כמובן שאנו כהורים חייבים לשמור על סביבה בטוחה ובטיחותית ככל האפשר עבור ילדינו, וזה אומר להתאים את הבית לילדים, יש אביזרי בטיחות רבים אותם ניתן לרכוש בחנויות השונות, שיוכלו לסייע בשמירה על ילדינו.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר