הידרותרפיה ותרומתה לנשים בהריון

פעילות גופנית היא פעילות פיזית שיכולה להתבצע בדרכים שונות ומגוונות כמו: ריצה, עלייה במדרגות, אירובי ועוד. לפעילות גופנית יש תרומה רבה לגוף האדם ועל כן היא חשובה מאוד. אחת הדרכים לבצע פעילות גופנית רגועה ואיטית יותר, היא באמצעות הידרותרפיה, מה שהופך אותה מתאימה במיוחד לאנשים עם מגבלות שונות כמו נשים בהריון ומבוגרים, שמתקשים לבצע כל סוג של פעילות גופנית.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.12.2014

כל אדם מתחיל את חייו בתוך מי השפיר החמימים שבבטן אימו, כך שכבר כעוברים כולנו הכרנו את התחושה הנעימה שיש למים. גם כאנשים בוגרים, בוודאי רבים יעידו שאחת החוויות המרגיעות אותם היא מקלחת חמה.

מהי הידרותרפיה?
על שאלה זו ניתן לענות בפירוק פשוט של המושג. הידרו פירושו ביוונית מים, ותרפיה פירושה טיפול. וכך נוצר לנו טיפול במים. הטיפול במים הוא, במהותו, שיקומי. תחום ההידרותרפיה מושתת על עקרונות הפיזיותרפיה, אך ההבדל המהותי הוא שבתחום זה הטיפול מתבצע במים. ההידרותרפיה מנצלת תכונות מסוימות של מים לטובת המטופל, ועוזרת לו להשתקם ממצבים רפואיים מסובכים ומעיקים. הטיפול מתבצע בבריכות שחייה טיפוליות או שיקומיות, שדואגים לתכנן ולתחזק אותן כך שיתאימו לתנאים הנכונים לטיפול – טמפרטורה חמימה, גובה אחיד, מידות מסוימות.


יתרונות והישגי ההידרותרפיה
אחת העובדות הידועות היא שהגוף בתוך המים מאבד שני שליש ממשקלו, וכך קל יותר לטפל בכאב של המטופל, תוך הפחתה בעומס על עמוד השדרה והמפרקים. הטמפרטורה של המים היא חמימה (בין 32- 34 מעלות) וקרובה מאוד לטמפרטורה רגילה של גוף האדם. בטמפרטורה כזאת אנו משיגים מצב של שרירים רפויים יותר אצל המטופל, וכך יעיל יותר לעבוד איתם. טווח התנועות של הגוף בתוך מים הנו גדול יותר ממה שמסוגל המטופל לבצע מחוץ למים. הטיפול בעצם משתמש בתכונות של המים, כשהם באים במגע עם גוף האדם – הלחץ ההידרוסטטי (לחץ המים) מרפה את השרירים, מוריד נפיחויות, מפעיל לחץ על הריאות כך שהוא משפר את עבודתן, ועוד תכונות רבות וחשובות. כך, ההידרותרפיה מהווה מזור לאנשים הסובלים מבעיות רבות ומגוונות – החל מבעיות מפרקים דרך פריצות דיסק, בעיות ניווניות וכו'.

זאת ועוד, טיפולי הידרותרפיה עוזרים מאוד גם לילדים בעלי בעיות התפתחות שונות. הוכח כי הטיפול והשהות במים משחררים מתחים רבים ומרגיעים מאוד את הראש והמחשבות, ובכך הם מסייעים רבות לילדים הסובלים מהפרעות קשב, הפרעות התנהגות שונות וקשיים התפתחותיים.

הטיפול ההידרותרפי הוא הדרגתי ומחולק לשלבים, הכוללים תרגילי חיזוק אישיים, שחייה טיפולית, מתיחות טיפוליות במים, טיפול פאסיבי עם מאמן ותרגול אישי של המטופל.


הידרותרפיה לנשים בהריון


אז מה להידרותרפיה ולהריון?

לטיפול במים השפעה ישירה ותרומה רבה על נשים שנמצאות בהריון.
  • פעילות במים באופן כללי היא בטוחה הרבה יותר מכל פעילות בקרקע, וזאת משום שבמים אין נפילות וזעזוע על איברי הגוף השונים. הדבר חשוב ביותר במיוחד עבור נשים בהריון, שגם ככה מרגישות מסורבלות וכבדות יותר ומתקשות לבצע פעילות גופנית.
  • במהלך ההריון, מעלה האישה משקל רב. עם זאת, עליית המשקל היא קצרה ולא מאוזנת. כשאדם מעלה במשקל, לרוב עליית המשקל מאוזנת ומתחלקת בין כל חלקי הגוף – כך שכאבי הגב (שיגיעו לאחר עלייה במשקל) יהיו הדרגתיים וייקחו זמן. אישה בהריון מעלה בין 10-15 ק"ג בזמן קצר, והם מתרכזים בעיקר באזור הבטן והאגן. הדבר גורם לכאבי גב קשים. הטיפול במים מאריך את השרירים שמתכווצים בגב התחתון וברגליים, מרפה אותם ומקל משמעותית על הכאבים. 
  • הטיפול מסייע בחיזוק שרירי רצפת האגן, שיש להם חלק חשוב במהלך הלידה. אצל אשה בהריון יש לחץ נוסף המופעל על שרירים אלו, ונשים רבות סובלות במהלך ההריון ולאחריו מבריחת שתן, שנובעת משרירים שאינם מספיק חזקים למול הלחץ המופעל עליהם. לפיכך חיזוק שרירים אלו הוא חשוב מאוד. במים האשה יכולה לעבוד על חיזוק השרירים, מבלי להרגיש אי נוחות או מאמץ גדול מדי.
  • ההימצאות במים כשלעצמה מגרה את הפעילות של שרירי הנשימה ובכך משפרת אותה. אשה בהריון שתשפר את נשימתה, תתרום לזירוז חילוף החומרים בגוף, להרגשתה ולהתפתחות העובר, וכן תהיה מוכנה יותר לקראת הנשימות בלידה.
  • בצקות הן תופעה ידועה אצל נשים בהריון. הטיפול במים מאפשר מנוחה של הגפיים, והלחץ ההידרוסטטי של המים תורם להפחתת הבצקות.
  • הטיפול במים גם מקל על המתח והלחץ הנפשיים שנוצרים כתוצאה מהשינויים ההורמונליים של הריון מתקדם.

אפשר להתחיל טיפול הידרותרפיה בהריון החל משבוע 14, וכמובן אך ורק באישורו של הרופא.

אז אם גם אתן בהריון והתלבטתן איזו פעילות גופנית יכולה להתאים לכן, מקווים שקיבלתם את התשובה.תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר