משחקי ילדים ככלי התפתחותי

"חשוב להבין שמשחקי ילדים אינם סתם משחקים, אלא העניין החשוב ביותר בשלב זה של חייהם." מישל דה מונטן

מאת: שני צוקרמן | 06.08.2012


בשנות הילדות הראשונות, ילדים מבלים את רוב זמנם תוך כדי משחק. כחלק מהחינוך שלנו כהורים אנחנו יכולים להשפיע על המשחק של ילדנו, לכוון אותם למשחקים שאנחנו חושבים שיהיו טובים יותר עבורם וללמד אותם את השיעורים שניתן ללמוד תוך כדי משחק.


בגילאי 0-2 המשחק הוא יותר אישי (ילד/תינוק מול המשחק) ומאוחר יותר המשחקים הופכים לחברתיים יותר. גילאי 2-7 מתאפיינים בתחילת המשחק החברתי. פיאז'ה התייחס לשלב ההתפתחות הקוגניטיבית הזה כשלב הפרה-אופרציונלי. בשלב הזה ילדים רוכשים ומחזקים את השימוש שלהם בשפה, הם מחקים את המבוגרים סביבם, ומפתחים את יכולות המשחק שלהם. בשלב זה ילדים (על פי פיאז'ה) משתמשים בחשיבה המתבססת על החושים ועל התפיסה הפשוטה שלהם על העולם ולכן ניתן להטעות אותם בקלות. כמו כן הדמיון תופס מקום רב בעולמם ובגיל זה ילדים אוהבים לשחק הרבה משחקי דמיון "כאילו".


לדוגמא
משחקים לילדים בני 3 יתרכזו יותר ביכולות גופניות ובפיתוח מוטוריקה עדינה וגסה ואילו משחקים לילדים בני 5 יוכלו להשתמש יותר בדמיון ובשפה ולפתח יכולות חשיבה שונות כמו אסטרטגיה וזיכרון.


משחקי ילדים ככלי התפתחותיבגילאי 2-7 קיימת אצל הילדים תשוקה גדולה ללמוד. מה שחסר להם ביכולות, מוצא פיצוי ביוזמה וביכולת הלמידה המדהימה שלהם. לילדים יש סקרנות עצומה על העולם, סקרנות שפעמים רבות יוצרת רצון ללמוד כמה שיותר וכמה שיותר מהר. חלק מהילדים אף עלולים לחוש מתוסכלים כאשר הסקרנות  הזו  לא באה על סיפוקה במהירות שציפו לה. יחד עם זאת כאשר תהליך הלמידה הוא מובנה ובעל מטרות מותאמות לגיל, עם הדרכה וליווי ראוי , ילדים יכולים להיות מסוגלים לעבד מידע ברמה גבוהה ביותר.לפניכם שלושה טיפים חשובים שיסייעו לתמוך בהתפתחות הטבעית של ילדיכם בגילאי 2-7 דרך משחק:

1. זמן איכות – ילדים בגיל זה הם בעלי יכולת חיקוי מדהימה! היכולת הזו היא זו שמאפשרת להם ללמוד לדבר למשל. לכן דוגמא אישית היא הכוח החזק ביותר שמניע את החינוך שלנו. ילדים שומעים את המילים שלנו ולומדים ממעשינו. והזמן שבו אנחנו מבלים איתם הוא הזמן הטוב ביותר "להדגים" להם במעשים את הערכים החשובים לנו.
 
אלו שנים יקרות בהן הילדים שלנו נהנים ורוצים לבלות איתנו. החל מגיל 8-9 הם בעיקר ירצו לבלות עם בני גילם. זהו זמן נפלא ליצור בסיס של תקשורת טובה ונעימה, עם כבוד הדדי. ולהתחבר לילד שבכל אחד מאיתנו ולשחק, ליהנות ולהתלהב ביחד איתם. תוך כדי משחק, ילדים מפתחים יכולות קוגניטיביות רבות כמו: להבין, להסביר, לארגן, לתמרן, לבנות, לצפות מראש וכו'...


2. גבולות – הצבת גבולות כהורים היא בסיס חשוב נוסף בחינוך שיכול לתרום רבות להתפתחות הטבעית של ילדים. בדיוק כמו שבגן, ילדים אוהבים סדר יום מובנה וברור (שכמובן מותאם לצרכים הבסיסיים שלהם), ההתנהלות בתוך מרחב עם גבולות ברורים לא רק מעניקה לילדים תחושת ביטחון גדולה אלא גם מאפשרת להם להיות פנויים למשחק וללמידה (ולא לעסוק בניסיון להבין את הגבולות).

בתוך משחק קיימים גבולות (כללים) רבים שיכולים להוות לילד אימון נפלא לחיים. לדוגמא: ללמוד לחכות לתורי, ללמוד לנצח ולהפסיד בכבוד, ללמוד לשחק לפי כללי המשחק שנקבעו וכו'. הלמידה הזו היא בעלת ערך רב לחיי היומיום גם כאשר יתבגר. יחד עם זאת חלק מהלמידה הזו היא לא פשוטה ועלינו כהורים ללמד אותה בעקביות אך גם ברגישות רבה ומתוך כבוד ואהבה כך שהדימוי העצמי של הילד לא ייפגע.
 

3. דמיון – עם התפתחות השפה אצל ילדים הדמיון תופס מקום חשוב ומשמעותי ביותר בחייהם. פיתוח היכולת לדמיין וההתחברות לעולם הדמיון חשובות מסיבות רבות. לפניכם שלוש לדוגמא:

  • דמיון = זיכרון: הזיכרון שלנו מבוסס על היכולת שלנו לדמיין אירועים או דברים אחרים שנתקלנו בהם בעבר.
  • דמיון = יכולת המצאה: כדי להמציא או ליצור משהו חדש עלינו לדמיין אותו קודם.
  • דמיון = תכנון קדימה: כדי לתכנן משהו, אנחנו מדמיינים את עצמנו עושים אותו וכך יוצרים את דרך הפעולה שבה נבחר לביצוע התוכנית שלנו.
    כל היתרונות האלו ורבים נוספים פועלים בצורה דומה אצל ילדים כמו אצל מבוגרים.


בתוך משחק יש הרבה מקום להתפתחות של הדמיון.
במשחקי קופסא/ הרכבה ניתן לאפשר לילדכם להמציא חוקים חדשים ודרכי הפעלה שונות מהמקוריות...
כמו כן דרך נוספת מעולה להיכנס לתוך עולמו של ילדכם ולתוך חוויות היומיום שלו היא להשתתף במשחקי דמיון שהוא יוצר לעצמו. כמו משחק המשתף בובות/ חברים דמיוניים וכו'.לסיכום, מריה מונטסורי אמרה: "משחק הוא הדרך של ילדים ללמוד את מה שלא ניתן ללמד אותם." דרך משחק ניתן לא רק ללמד את ילדנו ולסייע להתפתחות שלהם, אלא גם להתחבר אליהם ולעולמם. התחברות אמיתית שכזו היא בסיס נפלא לקשר פתוח,  כן  וטוב עם ילדינו.

 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר