יומנה של מאמנת: להאיר את האור שבי

חנוכה נקרא גם חג האור, וזאת הזדמנות נפלאה להזכיר לעצמנו ובוודאי גם לילדינו את האור שחבוי בכל אחד מאיתנו. ילדים רבים מתקשים להצביע על התכונות הטובות והחוזקות שיש בהם, וכאן אנו ההורים נכנסים לתמונה. חשוב שנסייע להם לראות להם את המיוחד שבהם, את הכישורים והיכולות שיש ברשותם. כתבה חשובה לכל הורה שרוצה להעצים את ילדיו.

מאת: בת-שבע טל | 07.12.2014

חנוכה מתקרב ועמו יום הולדתי החמישים! השבוע אימנתי ילדה בת 16, ששיתפה אותי בקשייה החברתיים והוסיפה, "ההורים שלי לא מבינים אותי- הם זקנים!" היות ואני מכירה היטב את ההורים, שאלתי מתוך סקרנות: 
"בני כמה הם?"  והיא ענתה :" באותו גיל, בני חמישים!". התכווצתי בכיסא...האם זה מה שהילדים שלי חושבים עלי? מה זה משנה? אם אני חושבת על עצמי שאני טובה, מוצלחת, מצחיקה, חכמה...מה אכפת לי מה חושבים עלי האחרים!

תובנה שכזאת מגיעה כנראה בגיל חמישים, או בשלבי התפתחות עצמית מתקדמים. 
אבל אצל ילדים זה לא ככה! הם מגדירים את עצמם, האם הם טובים או לא, האם הם יפים או לא, מוצלחים או לא...לפי מה שהחברים אומרים עליהם. 

אני שומעת כל יום את המשפטים הבאים:

" אני בבאסה בגלל שאני לא מוציא ציונים טובים....הילדים בכיתה שלי קיבלו מעל 78 בפיסיקה ואני הרבה פחות."
"אני מפחד כל הזמן שאם אעשה משהו לא טוב, הילדים לא ישתפו אותי איתם בקבוצה..."
" אני מפחד להיות כמו .......שכל הילדים צוחקים עליו כי הוא חנון...."
"אני שכחתי מי אני....אני כל הזמן מנסה להיות כמו ילדה אחרת....."
"אני מנסה לעשות רושם על כולם..."
"אני לא אוהבת לשמוע את הביקורת של הבנות עלי, זה לא נעים לי....."
" אני מפחד ממה יחשבו עלי"...:

אחד מהתפקידים שלקחתי לעצמי כמאמנת ילדים הוא להאיר את התכונות והיכולות המדהימות של הילדים, להראות להם את המתנות הנפלאות שקיבלו מאלוהים. להוציא אותם מחושך לאור- לא רק בחנוכה.


ספר


איך עושים את זה?
השבוע לקחתי דף לבן חלק וחדש וציירתי במרכז הדף עיגול שחור. קבוצת הילדים שהשתתפו בסדנא נשאלה: מה אתם רואים בדף? התשובות היו: עיגול שחור, חור שחור, עיגול קטן במרכז הדף, נקודה שחורה, נקודת צבע שחור.
רק לאחר שביקשתי מהם להסתכל על כל הדף, אחת המשתתפות אמרה: " יש דף חלק, דף לבן, צבע לבן, חדש" התרגיל הזה הזמין את המשתתפים לשיחה על החושך והאור בחייהם, על נקודה אחת שחורה בתוך עולם מואר וחדש, על הדרך בה אנו בוחרים להסתכל על החיים שלנו. האם אנו מתמקדים בנקודה השחורה או בחלק הגדול והלבן?
במקום לשפוט את עצמי ולבקר את עצמי, במה אני לא טוב? כדאי להסתכל על התכונות שאני גאה בהם, על היכולות שהן רק שלי, על הכישרונות  המיוחדים שלי.

במעגלי האימון אני מזכירה למתאמנים מי הם, כי לפעמים גם ההורים שוכחים להזכיר להם. 
אנחנו מציירים ציור בשני צבעים, שחור ולבן ומגלים גוונים חדשים. כך בדיוק מתרחש השינוי. פתאום השחור, כבר לא כל כך מפחיד. החיסרון הופך  ליתרון, וגם ביום גשום ואפור אפשר לראות את הקשת בשלל צבעים.

לפני שנים כשהייתי מחנכת כיתה, נהגתי להכין לכל ילד נר גדול וביקשתי מתלמידי לכתוב את נקודות האור שבהם. 
לעיתים, צפיתי בילדים אשר לא הצליחו לכתוב אפילו נקודת  אור אחת. תעבדו עם הילדים שלכם והכינו רשימה של נקודות אור רבות ביחד. אתם יכולים לעזור להם להעלות רעיונות רבים. אני כבר הכנתי לעצמי את הנר שלי:
יצירתית, חדשנית, מרצה מעולה, מעצימה, מקשיבה, בעלת כושר כתיבה, יודעת להציב מטרות ולפעול להשגתן. והרשימה עוד ארוכה.... לכו, פנו זמן לפעילות מהנה עם ילדכם בחג הקרב ובא, ואל תשכחו לשלוח אלי את הנרות היפים והמעצימים שהכנתם.

בחנוכה מתקיימות סדנאות חד פעמיות בקבוצות קטנות " להאיר את האור שבי" לכל הגילאים.....
בכל יום לשכבת גיל אחרת...אתם מוזמנים להיכנס לאתר כדי לקרוא את מכתביהם של משתתפי הסדנא.

שתגלו את האור הפנימי, שלכם ושל ילדיכם, כל השנה, לא רק בחנוכה.בת שבע טל, מנהלת מרכז לאימון וייעוץ. 
מחברת הספר: " זינוק לחיים"- אימון לילדים ונוער
מרצה מבוקשת ומשתתפת כמומחית בתוכניות הטלוויזיה והרדיו. 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר