שמות לבנים – כיצד בוחרים שם בצורה נכונה

איך בוחרים שמות לבנים, מה הם המאפיינים על פיהם הורים מחליטים לבחור בשם כזה ולא בשם אחר

מאת: מערכת ילדים פלוס | 06.10.2019

כאשר נולד בן חדש למשפחה, הרי שאחרי שבוע יש לעשות לו ברית ואז יש להציג את שמו בישראל. ישנם הורים שעוד לפני שהילד נולד, הם כבר בוחרים לו שם ומחליטים שיהיה מה שיהיה, זה יהיה שמו. ישנם הורים שמחכים עד לרגע האחרון בשביל לבחור לו שם, לעיתים הם מקבלים השראה ברגע בו יוצא אל אוויר העולם, לעיתים הם מחליטים על כך במהלך השבוע, בין אם זה אחרי דיונים ביניהם, בין אם זה אחרי שהם קוראים בספר השמות ועוד. 

אך השאלה שלא פעם נשאלת היא, איך בוחרים שמות לבנים, מה הם המאפיינים על פיהם הורים מחליטים לבחור בשם כזה ולא בשם אחר. מן הסתם, כפי שראינו וכפי שאנחנו יכולים להבין, אצל כל הורה זה אחרת, ולכן גם חשוב לדעת מה הן הסיבות, מה מוביל הורים לבחור שם כזה או שם אחר. 

אין זה סוד שכל הקונספט של שמות לבנים השתנה במהלך הזמן. הם הפכו להיות הרבה יותר מודרניים, הרבה יותר גלובליים, הורים רבים נטשו את בחירת השם על פי משמעות ובוחרים יותר בשמות שהם מרגישים חיבה וקירבה אליהם, הורים רבים מעדיפים לתת לילדים להם שמות שיקלו עליהם להשתלב בעולם הגלובלי, המודרני. כך שאם הם ירצו יום אחד לעבוד או להתגורר בחו"ל, הרי שהשם שלהם יתאים ואף אחד לא יצטרך לשבור את השיניים בשביל לקרוא להם. 


ילד מנשק תינוקתאילו מאפיינים יכולים להשפיע על בחירת השם לילד
נתחיל מהבסיס. הורים בעבר ובהווה, עדיין, משתמשים פעמים רבות בשמות של קרובי משפחה שאינם עוד בחיים ומעניקים אותם לילדים שלהם כשם ראשון, מתוך זיכרון. לעיתים זה השם עצמו ולעיתים זה משהו דומה, קרוב. בצורה כזו הם מבקשים להנציח את בן המשפחה שהלך לעולמו. 

כמו כן, במשפחות רבות, בוודאי במשפחות מסורתיות, דתיות, נהוג לתת שמות על פי גיבורים מהמסורת, גיבורים מהתנ"ך, הרבה פעמים זה גם על פי מועדים וחגים בהם נולד הילד או על פי הפרשה מאותה שבוע. כלומר מחפשים הקשרים שונים למסורת. 

יש מי שמחפש משמעויות אחרות, למשל, משמעויות עונתיות. אם הילד נולד באביב, אז קוראים לו אביב, אם הוא נולד בתקופה אחרת בשנה, אז מחפשים שם שמתאים לאותה תקופה, לאותה עונה. יש הורים שגם בוחרים לתת משמעויות ארציות, משמעויות של מקום ונוף, למשל, הורים רבים קוראים לילדים שלהם על פי מקומות, על פי הרים או יישובים, יש מי שקורא לבנים שלהם על שם פרחים וחיות אהובות ועוד. 

כמו כן, יש הורים שבוחרים לתת לילדים שלהם שמות של דמויות אהובות, גיבורים, אמנים שהם אוהבים, שחקני קולנוע מוכרים ועוד. כך הם מנציחים אותם ואת האהבה שלהם אליהם. יכול להיות שבכך הם גם מסמנים לתינוק את ייעודו בחיים. 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר