הקניית הרגלי אכילה לילדים

להבדיל ממבוגרים, ילדים בגילאים שונים חייבים מסגרת מסודרת של תזונה נכונה, מאחר והדבר חשוב לקצב ההתפתחות התקין שלהם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 28.11.2011


תזונה נכונה לילדים, היא זו שתתמוך בשינויים שעובר מבנה גופם במשך שלבי ההתפתחות עד לבגרותם. ללא נוכחותם של חלבונים, ברזל, וויטמינים שונים בהקניית הרגלי אכילה נכונים, עלולה להיגרם האטת קצב בהתפתחות הטבעית של הילד. מאחר ומזון מוכן או חטיפים למיניהם הם כאלו שאינם מכילים רכיבים תזונתיים איכותיים כמעט בכלל, הרי שאכילתם בצורה מרובה או הימנעות ממזון איכותי ועשיר, יכול להביא למחסור תזונתי.
 
 

חוסר תזונתי, עקב אי הקפדה על תזונה נכונה לילדים, הוא עניין בעייתי בהתפתחות כל ילד, מאחר וגם כך הם רגישים מאוד בנושא זה. הקניית הרגלי אכילה לילדים שלכם, תשפיע לטובה על עקומת גדילה מתונה ונכונה, יחד עם סיוע חשוב לא רק בהתפתחות גופנית תקינה אלא גם בנושאים מהותיים כמו רגש, חברה, והתפתחות שכלית.

תכתיבי הסביבה
דברים רבים מרכיבים את סביבת חייו של הילד וכולנו יודעים כי עולמו סבוך ומורכב לעתים גם הרבה יותר מזה של כל מבוגר. לכן הקניית הרגלי אכילה לילדים בכל גיל, יכולה להיתקל במכשולים סביבתיים שיקשו על המשימה. כבר מהתנהלות ההורים והאחים בבית יכול הילד להיקלע למצבים שרובם ככולם מצביעים על כל דבר אחר חוץ מאותה תזונה נכונה וחשובה. אכילה של בני המשפחה ליד הטלוויזיה, בליסת חטיפים מבלי כל בקרה מסודרת, שתיית משקאות מתוקים בכל אפשרות, ועוד פעולות שליליות שכאלו, רק ילמדו את הילד איך לא להזין נכון את גופו. 
 

  
הקניית הרגלי אכילה לילדים 


הסביבה החברתית יכולה גם היא להפעיל לחץ על הילד, בכך שישתכנע מחבריו לטעום מאכלים שונים במהלך בילוי מסוים, או למשל בזמן צפייה בסרט בביתו של חבר. אם מזונות אילו אינם מתאימים למצבו הבריאותי של הילד או לאותה תזונה נכונה לילדים, שהוריו מנסים להקנות לו, הרי שיהיה קשה להתמודד עם הבעיה. גם המזון התעשייתי שמחליף את האוכל המוכן של כל אימא עסוקה, או חטיפים ומתוקים, שאותם רואה הילד בכל תשדיר פרסומת, יכולים למנוע כל תזונה נכונה ולהפריע להתפתחותו התקינה. 
 

חשוב מאוד להתייחס למצב וממש להילחם בו בכל דרך. זאת מאחר וילד שלא הורגל לתזונה נכונה יסבול מכך במשך כל חייו ויכול להיות כי הוא גם יקלע לסחרורים נפשיים ופסיכולוגיים לא קלים. במקרים שכאלו הסביבה תהפוך את חייו של הילד שהתבגר לקשים עוד יותר. גם אנו כמבוגרים יודעים להציק לאדם כלשהו על מראהו או שאנו עושים דבר גרוע הרבה יותר, פשוט מתעלמים ממנו. הבעיות החברתיות ולעתים אי היכולת למצוא בן/בת זוג יכולות להוביל למקומות קיצוניים שאף אחד לא רוצה להגיע אליהם.


כיצד מחנכים לתזונה נכונה
הקניית הרגלי אכילה לילדים היא עניין מבני. מעבר להרכב הגנטי של גוף הילד, נוכל אנו ההורים להקפיד על תזונה נכונה גם בדרכים הבאות:
  • ייעוץ מקצועי מתזונאי/ת, כחלק מהכרת מרכיבי המזון והכמות הנדרשת מהן בכדי ליצור תפריט מסודר ו"ידידותי" לילדים שלנו.
  • הגשת מזון מגוון (בהתאם להמלצת התזונאי/ת) שיאפשר לילד לבחור מזון שיתחבב עליו ושייהנה ממנו.
  • תזונה נכונה מודגשת בכך שאין לדחוק בילד לסיים את כל מה שיש בצלחת, בכדי למנוע ויכוחים ורגשות שליליים מצדו.
  • הקניית הרגלי אכילה לילדים תגיע גם דרך דוגמא אישית של משפחה הצורכת את מזונה בצורה שהיא דורשת מהילד לעשות זאת.
  • חיזוק, עידוד, מעקב, ותמיכה שוטפים, לא ישאירו את הילד "בודד במערכה".
  • שימת דגש במקרים מיוחדים. מסיבות הן פיתוי עצום לאכילה מרובה ולא מפוקחת, גם ישיבה מול הטלוויזיה (לעתים יחד עם האב ה"סורר" לראות משחק כדורגל שמלווה במאות אם לא אלפי קלוריות שפזורות על השולחן). יש להגדיר מצבים אלו ולנסות לתחם אותם בסוגי מאכלים שונים ובכמה שפחות חטיפים ומתוקים.
  • למרות שיש כאלו שלא ממליצים ללכת עם הילד לקניות (מאחר וזה מנפח את סכום הקנייה הסופי) הרי שדווקא כדאי לקחת אותו בכדי שתבחרו ביחד אלו מזונות כדאי להכניס הביתה, שיהיו גם טעימים וגם בריאים. כך לא תנחיתו עליו שום דבר.
  • ילד בוגר יכול גם להתחיל ללמוד להסתכל על טבלאות המרכיבים השונים מהם מייצרים חטיפים ומזונות אחרים. על גב כל אריזה ישנו הפירוט, שע"י המחשה ציורית של ההורים לגבי הנזק מאכילת 35% שומן (שיש בלא מעט חטיפים), יכול הילד לוותר על חלק מהם או להימנע כלל ממזונות מזיקים אלו ודומי

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר