טיפים לארגון יום הולדת לפי גיל

יום ההולדת שאתם מתכננים לילדיכם יכול להגיע לרמות גבוהות ואיכותיות ביותר בצורה קלה ופשוטה, וכל זאת בעזרת מעט מחשבה ושימוש באביזרים נכונים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 08.12.2011


הורים רבים משלמים לא מעט כסף על מפעילים ליום הולדת, בזמן שניתן לחסוך הוצאה זו ועדיין ליהנות מחגיגה מיוחדת ושמחה. רוצים לארגן לילדיכם יום הולדת מוצלח? ראשית עליכם לזכור כי לגיל הילד/ה יש השפעה עצומה על תוכן האירוע ולכן תכנון האירוע צריך להתבסס בראש ובראשונה על גילו של הילד/ה החוגג. בשל כך יש חלוקה די ברורה לאלמנטים מסוימים המתאימים להפקה בכל גיל.
 
 

לפני שנתמקד בגילאים השונים להלן מספר טיפים כלליים שיוכלו לסייע לכם:

 • בדקו כמה ילדים יגיעו.
 • עשו רכישה מרוכזת מחנות זולה של כלים חד פעמיים, ציוד משרדי אם צריך, וכמובן חטיפים.
 • בתכנון הפעילויות, הכינו הכול מראש וגייסו בני משפחה שיעזרו.
 • כדאי לחלק את בני המשפחה להכנות, פיקוח על הפעלות שונות או לחלוקת חטיפים למשל.
 • הגדירו את שעות יום ההולדת מראש.
 • המלצה חמה - יש הורים שאינם מקדישים תשומת לב לעניין זה אך כדאי לדעת שעדיף לארגן מסיבת יום הולדת שתיערך סביב נושא מסוים.
בעזרת טיפים אלו ובמיוחד בעזרת מציאת נושא למסיבה יהיה לכם יותר קל למצוא הפעלות ותוספות שמייחדות את המסיבה. אם הילד אוהב גיבור קומיקס טלוויזיוני או אם הילדה "הרוסה" על דורה למשל, הרי שאירוע שישלב אלמנטים מגיבורי הילדים יהיה מיוחד ומהנה הרבה יותר.
 

יום הולדת לפי גיל


התכנון לפי גילאים

גיל שנה
כדאי לשים לב להבדלים בין בת לבן, כשלבת נעצב את הקישוטים, ושולחנות האירוח בצבע ורוד על גווניו השונים, ולבן נלך יותר לכיוון הצבע הכחול. מסיבה לגיל כזה אינה צריכה להיערך יותר משעתיים מאחר והילדים וההורים גם יחד יאבדו את סבלנותם. בזמן המסיבה ניתן להשמיע דיסק שהוכן מראש (לעתים מוזיקה ולעתים וידיאו) בכדי לדאוג לדינאמיקה מסוימת. יש לארגן פעילויות פשוטות, כמו זריקת כדורים קלים אל בריסטול שעליו מצוירת דמות הנושא. כמובן שעליכם לדאוג לשקיות הפתעה ולחלוקת עוגת יום הולדת לאחר שהילדים שרים ומוחאים כפיים.
 
גיל שנתיים
בגיל זה הילדים כבר יותר סקרנים ויותר מודעים. לכן הם מבינים יותר מה הולך סביבם והם מחכים לאטרקציות כלשהן. כדאי לנסות ולערוך את יום ההולדת לגילאים אלו בשעות הבוקר מאחר ויש הורים שמקפידים על מנוחת הצהריים של ילדיהם (או שהילדים רגילים לכך מהמעון) וכך נקבל לעתים ילדים שמתעייפים מהר מאוד. חשוב שנושא המסיבה עדיין יהיה פשוט וקל לזיהוי, אך כאן ניתן להוסיף כובעי קרטון שעליהם מודבקת דמות הנושא ולאלתר עוד אלמנטים שעליהם תהיה הדמות. ניתן לארגן יצירות לילדים שתהיינה פשוטות עם מוצרים בטיחותיים אך בעיקר כדאי להתבסס על שירה ומשחקים פשוטים הנהוגים במעון, כמו למשל חיקוי קולות של חיות או נגיעה בצבע מסוים כשקוראים בשמו. גם אם הילדים עדיין טועים בגיל זה, הרי שכך אולי יוכלו לתקן את עצמם מהר יותר.
 
גילאי 2-4
ילדים בגיל הזה כבר יכולים להיות הרבה יותר מרוכזים ואפשר לספר להם סיפור או להמחיז להם מחזה פשוט. אפשר גם לחלק להם כלי נגינה ולהזכיר לכל אחד מהם מתי צריך לנשוף או לתופף בנקודה מסוימת בסיפור או במחזה. הדבר יהפוך אותם לשותפים פעילים יותר ויגדיל את התלהבותם. תיאטרון בובות עשוי מגרביים ושאר אביזרים פשוטים יכול בהחלט לשבות את ליבם. עבודות היצירה שהם יכולים לעשות הן מגוונות ומסובכות יותר, כך שניתן לדאוג לפינות יצירה בגבס, בעץ, או בנייר בעלות סבירה בהחלט. לגבי משחקים הרי שמשחקים כמו "דג מלוח" או "כסאות מוזיקליים" יכולים ליצור הנאה גדולה אצל הזאטוטים.
 
גילאי 4-6
כאן אולי תהיה פחות ברירה ותהיו חייבים לשכור איזה מפעיל שידע מה לעשות איתם במשך כשלוש שעות. אם לא, אז כדאי להיעזר במשחקים קבוצתיים ותחרותיים הנושאים פרסים, שישלהבו את ה"חבר'ה".
 • לנצח במרוץ עם כף בפה שעליה מונח פרי עגול.
 • מי שמכניס ראשון נר שקשור לחוט סביב מותניו אל פיית בקבוק שעל הרצפה.
 • גילוי סוכרייה בתוך צלחת עמוסה בקמח ללא מגע ידיים.
 • "נחש בא", ההורה מזיז חבל על הרצפה וילד שלא התחמק ממנו בזמן נפסל.

גילאי 6-8
אפשר לערוך את האירוע גם בבית וגם בחוץ. כשבבית ההפעלות תהיינה די דומות לגילאים של 4-6 עם תוספות של "דרגות קושי" שונות, ובחוץ כבר תהיה התפרעות שתהיה חביבה יותר על הילדים.
 • בחוץ הם יוכלו לשחק כדורגל, קפיצה בשקים, קפיצה בחבל, גומי, קלאס, ועוד.
 • "חיי שרה", זורקים כדור לאוויר והילדים בורחים. מי שתופס את הכדור ופוגע ברגליו של ילד אחר מצליח לפסול אותו.
 • משחק מחניים.
 • "שמות", הכדור נזרק לאוויר והילד ששמו נקרא חייב לתפוס אותו אחרת הוא נפסל.

כל הפעילויות תהיינה במסגרת פיקניק נחמד שבו מוגשים חצאי פיתות עם סלטים ונקניקים שונים יחד עם שתייה קלה.

 
שיתוף פעולה הוא קלף מנצח
אל תזלזלו בשום בקשה של הילד, אלא שבו אתו ובררו במדויק מה הוא אוהב ומה הוא מעדיף. לאחר מכן הסבירו לו את הגבולות ואת הדרך המעשית שבה אתם יכולים להפיק את האירוע. כך תצרו שיתוף פעולה שיאפשר לילד להגיע כמה שיותר מרוצה לאירוע עצמו.

 

כתבות נוספות 
10 רעיונות מקוריים לשקיות יום הולדת 
מתנות יום הולדת לילדים בגן
רעיונות מקוריים וחסכוניים להפקת יום הולדת 
ימי הולדת בקיץ


זה הזמן לתת לנו לייק


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר