מורה פרטי במחשב

מתבגרים רבים נעזרים במורה פרטי על מנת לשפר את הישגיהם הלימודיים. פעמים רבות, השיעורים הפרטיים המבוצעים במפגש פנים אל פנים מטילים עומס רב על ההורים המוצאים את עצמם מסיעים את ילדיהם אל המורה, ובחזרה. האם העומס הזה מחויב המציאות בעידן בו התקשורת בעזרת המחשב והסמארטפון טבעית לילדים ממש כמו תקשורת פנים אל פנים?

מאת: דני זך | 20.03.2014

נשמע לכם מוכר? ‬הילד שלכם מתקשה בלימודים ונזקק לעזרתו של מורה פרטי. מצאתם מורה פרטי מומלץ, אבל כזה שאתם צריכים להסיע את הילד שלכם אליו. ביום השיעור אתם עוזבים את העבודה בחיפזון על מנת להספיק להסיע את הילד שלכם לשיעור. כיוון שלא מצאתם סידור לאחות הקטנה היא מצטרפת אליכם לנסיעה גם כן. אחרי רבע שעה של נסיעה וחניה אתם מגיעים לבית המורה. השיעור נמשך ארבעים וחמש דקות, אז אתם כבר נשארים בסביבה, ומנסים להעביר את הזמן עם האחות הקטנה שכועסת עליכם בגלל שהיא רצתה בכלל לראות טלוויזיה בבית. סוף סוף השיעור מסתיים ואתם מגיעים הביתה חזרה אחרי יותר משעה מרגע שעזבתם אותו, ישר לארוחת ערב ומקלחות. אחה"צ שיכול היה להיות רגוע סובב סביב סידורים והסעות...‬‬‬‬


ללמוד עם מורה פרטי במחשב?
האם התסריט המתואר מעלה הכרחי? ולמה בעצם להגביל את עצמכם למורים המתגוררים בקרבתכם, ולשעות בהן אתם יכולים להסיע את ילדיכם (או לארח את המורה בביתכם)?

רובנו מכירים את זה באופן אישי, אבל מחקרים וסקרים שנעשו בישראל בשנים האחרונות מראים זאת גם באופן רשמי: הנוער של ימינו מבלה זמן רב בפעילות חברתית במחשב ובסמארטפון – אם זה בפייסבוק, בווטסאפ, בסקייפ או במשחקי מחשב מרובי שחקנים. מבחינת בני (ובנות) הנוער, המחשב והסמארטפון הינם עוד מדיום לתקשורת בינאישית – טבעיים כמו מפגש פנים אל פנים. בנוסף, רוב בני נוער עושים כבר שימוש במחשב לטובת הכנת שיעורי בית – החל משימוש בכלים כמו וורד או אקסל, וכלה במציאת עזרה ברשתות חברתיות, ובלימוד בעזרת יוטיוב וויקיפדיה. המחקרים מראים גם שלכולנו כמעט, יש אינטרנט מהיר בבית – כל כך מהיר שאנחנו יכולים לצפות בסרטים בצפיה ישירה באיכות מצוינת, או לשוחח בסקייפ בוידאו עם עמיתים מהעבודה, חברים או משפחה.

אז אם הילדים שלנו ממילא משתמשים במחשב בשביל להיות בקשר עם חברים ובשביל ללמוד, ואם ממילא יש לנו אינטרנט מהיר מספיק בשביל לשוחח בוידאו עם אנשים אחרים, אז למה בעצם אנחנו צריכים להסיע את הילדים שלנו למורה הפרטי? או לארח מורה פרטי בביתנו? אפשר בעצם ללמוד עם מורה פרטי בוידאו צ'ט במחשב!


כיצד מתבצע שיעור כזה?
השיעור מתבצע כשהמורה והתלמיד יושבים בבתיהם, ללא כל צורך במפגש פיזי. המפגש מתבצע מול המחשב, ובעזרת תוכנה המאפשרת שיחת וידאו ושימוש בלוח דיגיטלי משותף. בלוח הדיגיטלי המשותף ‬ישנם כלים לכתיבה, לציור דיאגרמות וגרפים, ולהעלאת קבצים, וכל צד רואה את מה שכותב הצד השני ב"זמן אמת". ‬כך שהמורה והתלמיד רואים ושומעים אחד את השני, כותבים ומביטים בחומר השיעור הנמצא על הלוח המשותף, והמורה יכול לפתור תרגילים יחד עם התלמיד וללמד את התלמיד חומר לימודי חדש.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬


 תרגילים עם מורה פרטי במחשב


יום לפני השיעור התלמיד מצלם בסמארטפון שלו את החומר שהוא מעוניין ללמוד בשיעור ‬– דפי תרגילים שהמורה חילקה בכיתה, עמודים מספר הלימוד או חומר הכנה למבחן - ושולח למורה. בדרך זו השיעורים הופכים לאפקטיביים יותר שכן המורה יודע מראש מה התלמיד מעוניין ללמוד, ולא פחות חשוב מכך – בדרך זו התלמיד מגדיר לעצמו את מטרת השיעור. לאחר השיעור ההורה מקבל דו"ח הכולל פירוט של נושא השיעור, משוב לתלמיד, והמלצות ללימוד עצמי לקראת השיעור הבא. בדרך זו ההורה נשאר מעודכן ויש לו שקיפות מלאה לגבי מהלך השיעור - מבלי להיות נוכח בו באופן פיזי.


משובים חיוביים
כהורים אנחנו שייכים לדור שבו תקשורת בינאישית בעזרת מחשב עשויה להיראות פחות טבעית ופחות אפקטיבית. אולם מרגע שמתנסים בשיעורים המבוצעים בעזרת המחשב כל החששות מתפוגגים. לילדים הפורמט נוח וטבעי, המורים צעירים ומדברים בשפה של הילדים, והשימוש בלוח המשותף נותן מימד של משחק לשיעור (התגובה הנפוצה לחשיפה הראשונה לשימוש בלוח היא "וואוו, מגניב").


ללמוד עם מורה פרטי במחשב! 
בחזרה לשיעור הפרטי: לפני שאתם יוצאים מהעבודה אתם מתקשרים לילד שלכם, ומזכירים לו שהשיעור שלו מתחיל בקרוב. בזמן שאתם עושים את דרככם חזרה לביתכם, הילד שלכם נפגש עם המורה הפרטי שלו, במחשב, וכשאתם מגיעים הביתה יש לכם אחה"צ פנוי לבילוי עם הילדים – בלי הסעות, ובלי סידורים!

הכותב הוא דני זך, יזם ומנכ"ל
hevanti.co.il (הבנתי!), בי"ס וירטואלי ללימוד מתמטיקה.
 


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר