הפרעות שינה וירידה באיכות החיים

השינה איננה רק הנאה אלא היא הרבה מעבר לכך. לשינה יש משמעות וחשיבות בתפקוד היומיומי שלנו, בין אם זה בהיבט הפיזי ובין אם זה בהיבטים אחרים

מאת: מערכת ילדים פלוס | 11.07.2022

שינה, היא ללא ספק אחת ההנאות הבולטות שלנו. ישנם אנשים שיציבו אותה במקום ראשון במדד ההנאות בחיים, מרבית האנשים בוודאי יציבו אותה בין שלושת המקומות הראשונים. הרגע הזה בו הגוף מגיע לרפיון, חוסר המעש, יכולת לעצום עיניים ולשקוע בחלומות. 

השינה איננה רק הנאה אלא היא הרבה מעבר לכך. לשינה יש משמעות וחשיבות בתפקוד היומיומי שלנו, בין אם זה בהיבט הפיזי ובין אם זה בהיבטים אחרים. אנחנו צריכים לישון לפחות שש שעות בלילה (בתור מבוגרים), על מנת שנוכל לתפקד בצורה סדירה במהלך היום. זה בלי קשר לשאלה האם ישנו שנת צהריים או לא. ילדים ותינוקות צריכים לישון כמובן הרבה יותר שעות. השינה חיונית לתפקוד הגוף בהיבט הפיזי וכן ליכולת שלנו לתפקד בצורה סדירה מבחינה נפשית. 

מכאן אנחנו יכולים להסיק שהפרעות שינה מזיקות לתפקוד שלנו ומובילות לירידה באיכות החיים. זו הסיבה שחשוב לפנות אל מקום כמו מרפאת שינה בהנהלת פרופסור ריבי טאומן, על מנת לקבל מענה שיאפשר לנו להתמודד עם הבעיה באופן נכון ומדויק. 

מרפאת שינה בהנהלת פרופסור ריבי טאומן מציעה לנו דרכים לחקור את הסיבות שבגינן אנחנו מתמודדים עם הפרעות שינה וכן את מידת השפעתן על התפקוד שלנו. בסיום התהליך אנחנו נוכל לקבל מענה כיצד להתמודד עם הבעיה. הפרעות שינהאילו תפקודים נפגעים כתוצאה מירידה מאיכות השינה? 
מחקרים שנערכו במהלך השנים הראו כיצד ירידה באיכות השינה, בין אם הן נובעות מסיבות פיזיות (מצב בריאותי), נפשיות (דיכאון או חרדה) או חיצוניות (רעשים או כל דבר אחר), גורמות לירידה חדה באיכות החיים, בין אם זה מבחינת מצבי רוח, עייפות מתמשכת במהלך היום, קושי להתרכז, קושי לבצע פעולות סטנדרטיות, תגובה איטית ועוד. 

צריך לזכור, יש כאן תגובת שרשרת שקשה מאוד לעצור אותה אם לא מטפלים בה בזמן. ברגע שאנחנו חווים הפרעות שינה, אז שכל היכולת שלנו לתפקד במהלך היום נפגעת, ברגע שהיא נפגעת, אנחנו מתעייפים, אך אם בלילה אנחנו מתמודדים עם הפרעות שינה, אזי שיהיה לנו מאוד קשה להשלים את השעות החסרות. אם נצליח להשלים אותן במהלך היום, אז בלילה נישן פחות טוב ואז שוב נהיה עייפים למחרת. 


כיצד מטפלים בהפרעות שינה?
בשביל לטפל בהפרעות שינה, רצוי ללכת אל מעבדה שמתמחה בנושא. שם אנחנו נקבל כלים ואמצעים כיצד לבחון ולמדוד את השינה שלנו, בין אם זה נישן אצלנו בבית ובין אם במעבדה עצמה. יהיה מי שיבחן אותנו, ואז יהיה קל לאבחן את הסיבות בגללן אנחנו חווים את אותן הפרעות. 

בעזרת האבחון, אנחנו נוכל לקבל תוכנית טיפול כיצד להתמודד עם המצב. חשוב להבהיר, כל אחד ואחת מאיתנו מתמודדים עם בעיה אחרת ולכן גם תוכנית הטיפול היא שונה, לעיתים היא זמנית ולעיתים היא קבועה. 


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר