"שוטי שוטי סוכתי"

האם עלה פעם על דעתכם שסוכה יכולה לשוט על גבי סירה קטנה? ובכן, לקראת חג הסוכות אנו טורחים ובונים סוכות מרובעות להתהדר בהן ומסוככים אותן בכפות תמרים. וכך כל אחד מקשטן כיד הדמיון הטובה עליו, כדי שיהיה נעים לארח אושפזין בסוכה בערב החג ובימי חול המועד.

מאת: מיקי אינהורן-נלקנבאום | 29.09.2014

מאין למעשה מנהג זה של בניית סוכות?
מסתבר שבני ישראל כשיצאו ממצריים נדדו במדבר 40 שנה. קצרה ידם מלהשיג חומרי בניה במדבר, גם אם חשבו על בניה מלבני טיט, הרי שהזמן היה קצר והם היו צריכים להתקדם ולנדוד הלאה. האמצעים לבניית סוכות כמשכן ארעי היו בנמצא במדבר, שהרי כאן גדלים עצי התמר, הקנה והסוף, זרדים למיניהם וצמחיית המדבר, שספקה כמובן את חומרי הבניה לסוכות. הסוכה למעשה הגנה על היושבים בתוכה ושמשה גם מקום מקלט מן השמש המדברית הקופחת במדבר. אולם לא רק. בניית הסוכות אומנם מנהג יהודי הקשור לנדידתם של בני ישראל במדבר בצאתם ממצריים משך 40 שנה, אך מסתבר שעמים רבים השתמשו ומשתמשים במבנה הסוכה כיוון שהוא קל להכנה, החומרים נגישים, ואפשר לפרק את מבנה הסוכה ולבנותו מחדש במהירות יחסית.

בארצות אפריקה בה טיילתי עם מצלמתי, רבים עדיין חיים במבני סוכות ארעיים, כיוון שהם נודדים בעקבות עדריהם, שהם מקור הפרנסה העיקרית, מה שמצריך אותם בנדידתם להעדר מביתם חודשים רבים. הסוכה עבורם היא פתרון אכלוס יוצא מן הכלל. היא משמשת בבחינת בית, מקור הגנה, ופרוק והרכבה קלים יחסית במהלך הנדידה.

בארצות המזרח רבים מן התושבים חיים על פלגי מים. המבנים שהם מקימים על גבי כלונסאות הם מבני סוכות. החומרים עבורם הם נגישים, זולים ומאפשרים להם להתמודד עם החום הכבד, כיוון שצד אחד של הסוכה תמיד פרוץ לרוח. 
כאן במקומות בהם חיה האוכלוסיה על המים, תוכלו למצוא סוכות על המים.
מקור המחיה העיקרי של יושבי המים הם דגים, אצות ים, וכדי למצוא אותם הם יוצאים עם שחר עד שקיעת החמה בתנאים קשים, מה שמצריך אותם להיות מוגנים מפני השמש הקופחת על ראשם ואף גשמי המונסון החזקים. לכן, מבנה הסוכה הקל להרכבה ובעל משקל מועט, מותאם להיבנות על גבי הסירות אפילו אם הן קטנות, זהו פתרון יוצא מן הכלל המהווה תחלופה לבית, מקור הגנה ומסתור מפני פגעי הטבע.

הסתובבתי רבות בין תרבויות שונות וגיליתי בארצות שונות צורות מחיה מגוונות ומעניינות וחלקן הגדול היו סוכות. 
אולם את המקבץ הגדול של הסוכות הרבות והמגוונות מצאתי בארץ כאן מה שנקרא:"ממש מתחת לאף".

בנאות קדומים הופתעתי לראות מגוון של סוכות מיוחדות הנמצאות במקום לשם הדגמה כדרך קבע. חלקן כשרות וחלקן לא, אולם בעודכם מסיירים במתחם הסוכות תגלו סוכות מעניינות ומרתקות. מה גם שליד כל סוכה וסוכה יש הסברים, מה שהופך את הצפיה למעניינת יותר. 
כאן תוכלו לצפות ב:"סוכה גמדית" "סוכת קומותיים" "סוכה משולשת" "סוכה על עגלה" שאותה ניתן לחבר לכל דבר מתנייד, וכשתצאו לטייל ולנפוש בחג תוכלו גם לקיים את מצוות הישיבה בסוכה.

סוכה מיוחדת
צילום: מיקי אינהורן-נלקנבאום


שתי סוכות שקסמו לי במיוחד היו:

"סוכה על גמל"

כן כזו שראיתי בסרטים. היא נראית כמו אפיריון בו רוכבים השייחים ממדינות ערב, לוחמי המדבר ואדוניו.
סוכה זו בנויה על דבשתו של הגמל המתנייע ומתנייד ועושה את מלאכתו הנאמנה כמי שנקרא"ספינת המדבר", כדאי לנצל סוכה זו בטיולי גמלים בנגב ובערבה שכן הסככה על הסוכה תצל עליכם, והמושב הנוח יאפשר לכם להנות מתנועותיו של הגמל ודרך התקדמותו כמו ספינה במדבר.
שהרי כתוב:"העושה סוכתו על גמל-כשרה היא ואין עולין לה ביום טוב".

"סוכה על סירה" 

אף זו הרשימה אותי עד מאוד. סוכה זו נראית כמו חדר קטן שיש בו מקום די והותר לארח חבר או שניים. מי שיכנס לסירה וייצב את עצמו יוכל להנות מן המראות שיחלפו על פניו. מן הצמחיה העשירה של מקורות המים ומן המים הנתזים לכל עבר שהרי כתוב:" העושה סוכתו בראש ספינה-כשרה היא ועולין לה ביום טוב"

סוכה מיוחדת
צילום: מיקי אינהורן-נלקנבאום


אז אל תחשבו פעמיים. 
פנו לכיוון נאות קדומים ותוכלו להנות ממראות של סוכות מרתקות ומיוחדות.

הכותבת היא מיקי אינהורן- נלקנבאום, עיתונאית, צלמת ואומנית רב תחומית.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר