מדברים עם הילדים על כסף

לגדול בחברה שבה קיימים פערים - לעיתים משמעותיים - בין "יש" ל-"אין", בחברה בה אנשים נמדדים לפי המותגים שהם לובשים או נוסעים בהם, הגאדג'טים שיש להם ואורח החיים שהם מנהלים, עשוייה להיות משימה מאתגרת מאוד לילדים ולהורים כאחד. אז מתי צריך להתחיל לדבר עם הילדים על כסף ואם בכלל? מה לא כדאי להגיד? ואיך בכל זאת לא לטעת בילדים גישה שגויה לכסף?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 28.11.2012

כדאי להתחיל לדבר עם ילדים על כסף כבר מגיל צעיר ביותר - לפי רמת ההבנה והתפיסה שלהם. דמי כיס הם דרך מצוינת לתת לילדים אפשרות להבין מה אפשר לקנות ומה לא. לא פחות חשוב יהיה לבדוק את מערכת האמונות שלכם, ההורים, ביחס לכסף - האם אתם רואים בו אמצעי או ערך בפני עצמו? האם הוא הדרך אל האושר או מעורר אשמה ופחד לאבד?

כסף הוא נושא חם. רובינו נושאים מטען רגשי בהקשר זה ולא פעם קשה לדבר על כסף בפתיחות, גם אם אנשים קרובים. למרות הקושי, חשוב לא להפוך את הנושא הכספי לטאבו. אפשר ואף מומלץ לדבר עם הילדים על כסף, כבר מגיל צעיר.
מאיזה גיל להתחיל וכיצד להמשיך?
חשוב שהנושא הכלכלי יהיה נושא שמדברים עליו בבית בפתיחות ובחופשיות. השיחות עם הילדים יהיו בהתאם לגיל ולרמת ההתפתחות שלהם. אך גם משיחות שמתנהלות בין ההורים לבין עצמם הילדים קולטים הרבה (יותר משאנחנו חושבים!) כבר מגיל צעיר מאוד.

עד גיל חמש קשה לילדים לתפוס את ערך הכסף, בעיקר כשמדובר בסכומים גדולים. עם זאת, אפשר להסביר להם על ערכם של מוצרים שונים. אפילו בגיל שלוש אפשר לומר לילד שמצטרף אליכם לקניות "את זה אני לא אקנה כי זה עולה הרבה כסף". זה הגיל בו הם מתחילים להבין כיצד מתנהל עולם המבוגרים - למשל, שאי אפשר לקחת באופן חופשי כל מה שרוצים מהמדפים בחנות אלא צריך לשלם על זה, או שכאשר עולים לאוטובוס משלמים לנהג. בגיל כזה שבו הילדים לומדים ובודקים גבולות, תפקידנו כהורים הוא לא לפחד לומר "לא" לחלק מהבקשות הכרוכות בהוצאה כספית. כדאי לדעת שההתמודדות עם ה"לא" תתמוך בהתפתחות הרגשית של הילד.

בגילאי 6-11 מומלץ לתת לילדים דמי כיס, סכום סמלי של כעשרה שקלים בשבוע, וזאת במקביל להדרכה כיצד לנהוג עם הכסף. למשל, אם חשוב לו לקנות משהו שעולה חמישים שקל, הוא יכול לחסוך כסף. ניהול דמי הכיס יעזור לילד לפתח אחריות ועצמאות כלכלית המותאמת לגילו. בגילאים אלו חשוב שהילד יהיה מודע למצב הכלכלי בבית. למשל, אם צריך לצמצם בהוצאות, אז טוב שהילד יהיה שותף למאמץ. יחד עם זאת, חשוב לתת לילד את הביטחון שהצרכים הבסיסיים שלו יקבלו מענה, ולא לזרוע בלבו פחדים קיומיים.

מעל גיל 11 ילדים כבר מבינים שכסף הוא משאב מוגבל, שניתן לבחור סדרי עדיפויות ועוד. בסביבות גיל 16 חלק מהילדים מוצאים עבודה אחרי-הצהריים או בחופשים, מה שמגדיל את העצמאות הכלכלית שלהם. בשלב זה כדאי גם ללכת עם הילד לבנק ולפתוח לו חשבון בנק. בגיל בו ניתן כבר לנהל שיחות יותר עמוקות – האם חשוב יותר לחיות את הרגע או לדאוג לעתיד, מדוע יש כל כך הרבה עוני בעולם, כיצד אפשר ליצור כלכלה שהיא יותר ברת- קיימא, האם צריך כסף בשביל להיות מאושרים ועוד.


אלו מסרים תרצו להעביר?
לכולנו יש אמונות ותפיסות בנוגע לכסף, והנושא עשוי לעורר בנו מגוון רגשות. כשיש לנו הרבה כסף, אנו עשויים להרגיש תחושת כוח, חופש והצלחה אך מצד שני גם אשמה או פחד לאבד את מה שיש לנו. כשיש לנו מעט כסף אנו עשויים לחוש תסכול, בושה, קנאה ואף חרדה קיומית, או ליהנות מלחיות בפשטות ובצניעות. כסף כשלעצמו אינו שלילי או חיובי. מה שאנו בוחרים לעשות עם הכסף, הוא שמעניק לו את המשמעות.
חשוב לבחור באופן מודע מהם הערכים והאמונות אותם תרצו להעביר לילדים שלכם בנוגע לכסף, וזאת בהתאם לתפיסת העולם שלכם. יתכן כי חשוב לכם ללמד את הילדים ש"כסף אינו גדל על העצים" אלא מושג בעבודה קשה, ולכן חשוב לחסוך ולנהל אותו בתבונה. אך יתכן גם שתרצו ללמד את הילדים נדיבות ותרומה לזולת, לחיות בתודעה של שפע ולהאמין שהיקום ייתן מענה לצרכים שלכם, גם בצורה של מתנות מפתיעות.


לתת דוגמה אישית
זכרו שאתם מהווים מודל לחיקוי עבור הילדים שלכם. יותר משהילדים מקשיבים למה שאתם אומרים, הם מפנימים את דפוסי ההתנהגות שלכם. אי אפשר לחנך ילד לחסוך ובמקביל לצאת למסעות שופינג בקניון ללא כל גבול. אם אתם מאמינים שמציאת האושר שלכם קשורה לקניית עוד ועוד מוצרים חדשים, ילדיכם יפנימו את המסר. נסו להימנע מלהשתמש במתנות חומריות כפרסים על התנהגות רצויה או כפיצוי על רגשות אשמה שיש לכם.
במקביל, כדאי להעניק לילדים הרגשת ביטחון שכסף תמיד בנמצא. במקרים מסוימים שווה יהיה אפילו לקחת הלוואה כדי לממש חלום שלכם (או של הילד). אם למשל, חלמתם לקחת את הילד לטיול בר מצווה בעולם, אולם אין לכם כרגע כסף נזיל, תמיד אפשר להשתמש באפשרות של לקיחת
הלוואה רב ערוצית ולפרוע אותה בתשלומים. אפשרות שהיא עדיפה על פני הותרת צלקת או טראומה של חוסר או של אי יכולת בקרב הנער. הדבר רלוונטי גם למקרה שהאוטו שלכם שבק או החלטתם לשפץ את הבית על מנת להתאימו להרחבת המשפחה.


לגדל ילד עם יחס שקול ובריא לגבי כסף היא משימה לא פשוטה בעידן שבו הפערים הם גדולים לא פחות מהתשוקות ש הילדים. הדרך לצלוח את האתגר בשלום עוברת דרך בדיקה עצמית של היחס שלכם למה שיש ולמה שחשוב בחיים, לדבר עם הילדים באופן גלוי בהתאם לגילם וליכולתם להבין, ולהעניק להם התנסות והתמודדות ישירה עם הדבר עצמו.
כתבות נוספות
חינוך לתרומה ולעזרה לזולת
מוצרי צריכה ביתיים
פחד אצל ילדים
איך לגרום לילד לשתף אותנו
בילויים חסכוניים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר