רוצה להיכנס להיריון? בקשי לבדוק את בלוטת התריס

אתם בוודאי שואלים איך בלוטה קטנה שנמצאת בגופנו קשורה להיריון. אז כדאי שתדעו שלבלוטת התריס יש תפקיד חשוב בהרגשתינו ובתפקודינו. אצל נשים בהריון בעיה בבלוטה יכולה לסכן את ההריון ואת התפתחותו התקינה של העובר ולכן חשוב להיות מודעים אליה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 24.08.2015

כולנו שמענו על בלוטת התריס ואנחנו גם יודעים שמדובר באיבר פנימי אשר נמצא בגוף של כל אחד מאתנו. אבל מה שלא כולם יודעים הוא היכן אותה הבלוטה ממוקמת ומהו תפקידה. אז כל עוד אנחנו בריאים ומרגישים טוב, כנראה שלא יהיה כל כך חשוב לנו מהי הבלוטה הזאת והיכן היא נמצאת. אבל מכיוון שתפקוד לקוי של הבלוטה יכול לגרום לבעיות בריאותיות רבות, במקרים שכאלו, פתאום אפשר להבין עד כמה בלוטה זאת חשובה ועד כמה יש לה השפעה על מצבנו הבריאותי.  


אז למי שלא יודע, בלוטת התריס או בשמה הנוסף, בלוטת המגן, ממוקמת בצוואר. הבלוטה מפרישה הורמונים מסוגים שונים אשר להם השפעה רבה על המטבוליזם בגוף – ובעיקר להורמון בשם תירוקסין. הבלוטה מייצרת את ההורמונים על ידי שימוש ביוד, אשר נלקח ממלחים אשר נכנסים לגוף דרך התזונה. 


בלוטת התריס בהריוןתת פעילות של הבלוטה

הבעיה הנפוצה ביותר הקשורה לבלוטת התריס היא תת פעילות של הבלוטה. התסמינים של בעיה זאת הם: השמנה, עייפות, עצירות ורגישות גבוהה לקור. כתוצאה מההפרעה נגרמים תופעות שונות כגון: יובש בעור, נפיחות בעור ודלילות בשיער. במקרים קיצוניים ובמידה ולא מתקבל הטיפול המתאים, ההפרעה יכולה לגרום לאיבוד הכרה אצל הסובלים ממנה – ולכן, כל אדם אשר סובל מהתסמינים של ההפרעה, חשוב שיפנה לבדיקה ולקבלת טיפול וזאת ללא דיחוי. הסיבה לתת הפעילות בבלוטת התריס, נובעת מהסיבה שהבלוטה מפרישה כמות קטנה של הורמון התירוקסין, מה שגורם לבעיות בחילוף החומרים בגוף - הטיפול בהפרעה מתבצע על ידי נטילת תירוקסין. חשוב לציין, שבחלק מהמקרים יש מה לעשות בכדי למנוע את הבעיה ובין היתר, קיימת חשיבות גבוהה להקפיד על תזונה נכונה. ישנם מקרים אותם לא ניתן למנוע, אבל חשוב לציין שהבעיה ניתנת לטיפול. 


אצל נשים בהריון, יש חשיבות רבה לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס, וזאת מכיוון שבעיה בתפקוד הבלוטה עלולה לפגוע בתקינותו של ההירון ובהתפתחות מוחו של העובר. בשלבים הראשונים של ההיריון העובר תלוי לחלוטין באספקת הורמון התירוקסין של אמו, מכיוון שהוא בעצמו עדיין איננו מייצר אותו. לכן במצב כזה אם יש חוסר בהפרשת ההורמון אצל האם, הדבר עלול להשפיע על התפתחותו התקינה של מוחו של העובר. על כן, נשים שרוצות להיכנס להריון וסובלות מתופעות שעלולות להצביע על הפרעה בפעילות הבלוטה, חשוב מאוד שיפנו לרופא לבדיקה. יש נשים שאף מפתחות את הבעיה עם כניסתן להיריון והיא חולפת מעצמה לאחר מכן. אך חשוב לזהות את הבעיה בזמן כדי לטפל בה ולהתאים את הטיפול הנכון. 
 

פעילות יתר של הבלוטה
פעילות יתר של הבלוטה נחשבת להפרעה נדירה יותר מתת הפעילות. הסובלות מבעיה זאת הן בעיקר נשים, כאשר הסיבות להפרעה יכולות להיות גידולים בבלוטה, מחלות אוטו אימוניות שונות ועוד. התסמינים העיקריים של ההפרעה הם: עייפות, תיאבון, שלשולים, ירידה במשקל, רעד והזעה. הטיפול בהפרעה זאת מתבצע באמצעות נטילת תרופות אשר ייעודן להפחית את הכמות של ההורמון תירוקסין בגוף.


תופעה זו אצל נשים בהיריון היא פחות שכיחה מאשר תת פעילות של הבלוטה. אם נמצא שקיימת פעילות יתר בבלוטה, חשוב מאוד לטפל בבעיה ע"י התייעצות עם רופא מומחה ומתן טיפול מתאים, על מנת למנוע פגיעה בהתפתחותו של העובר ובהמשכו התקין של ההיריון.


כאמור, אנשים רבים לא מודעים בכלל לתפקידה החשוב והמשמעותי של אותה בלוטת תריס בגוף שלנו. לצערנו, רוב המקרים בגינם אנשים יעמיקו את הידע שלהם לגבי הבלוטה יהיו במקרים שהם ימצאו את עצמם סובלים מבעיה כזאת או אחרת בתפקוד הבלוטה. מכיוון שבעיות שונות בבלוטת התריס עלולות לפגוע באיכות החיים ואף לנזקים בריאותיים של ממש, חשוב להיות מודעים לתסמינים השונים אשר יכולים להעיד על הפרעה בבלוטה. מודעות ופנייה לרופא בזמן, יכולה למנוע מהבעיות להחמיר ומהתמודדות עם תופעות לוואי נוספות אשר יכולות להוות חלק מהעניין. אצל נשים בהיריון איתור מוקדם של הבעיה בבלוטה הנו קריטי ביותר ולכן חשוב להיות עירניים לתופעות הנלוות ולתחושה הכללית של הגוף. 


 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר