ט"ו בשבט הגיע... אז למה הוא בא?

ט"ו בשבט הוא חג הטבע, וככזה רבים מאיתנו יוצאים אל הטבע, צופים ביופיו, טועמים מהמתנות הרבות שהוא מעניק לנו וכמובן לא שוכחים להשתתף בנטיעות ולדאוג לשמר אותו.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 16.01.2014

ט"ו בשבט נזכר לראשונה במשנה, והוא התאריך בו מתחילה ספירה של שנה חדשה לאילן.
בעבר הוא לא נחשב לחג והוחלט על תאריך, שלפיו יוכלו החקלאים לחשב את היבול השנתי של הפירות ולהפריש מעשר (עשירית מהיבול) לטובת אנשים נזקקים. בעצם תחשבו על זה כך- כפי שיש למדינתנו תאריך בו היא מציינת את יום הולדתה ואנו יכולים לדעת בת כמה ישראל, כך עשו לגבי העצים.


הטבע והאדם
בתנ"ך ניתן למצוא אזכורים רבים לעצים, מה שמעיד על החיבה אליהם ועל חשיבותם הרבה בעולם לאורך ההסטוריה. חז"ל טענו שבראש השנה לאילנות נקבע דינם של העצים, ממש כפי שנקבע דינם של האנשים בראש השנה. לפיכך כבר בעבר הרחוק היה נהוג להתפלל עבור האילנות שיזכו לשגשג ולפרוח.

ומדוע החליטו דווקא על תאריך זה? ההסבר לכך הוא שבתקופה הזאת הטבע מתחיל להתעורר, עונת החורף בעיצומה כאשר מרבית הגשמים כבר ירדו, ופנינו לקראת האביב. העץ הראשון שממהר לפרוח הינו עץ השקד, ולכן הפך לסמל החג.


מה זה טו בשבט


מנהגי החג

עם השנים הפך התאריך לחג של ממש, חג הטבע. וכמו בכל חג, גם לט"ו בשבט יש מספר מנהגים. ביום זה נוהגים אנשים לאכול משבעת המינים בהם נתברכה ארצנו, את איזכורם של שבעת המינים ניתן למצוא בספר דברים ח' "ארץ חיטה ושעורה, גפן ותאנה ורימון, ארץ זית ותמר ודבש". כמו כן יש העורכים סדר ט"ו בשבט, כלומר ארוחה משפחתית בה אוכלים מפירות הארץ, מברכים עליהם ושותים ארבע כוסות יין המסמלות את ארבע עונות השנה. יש השואלים מדוע אנשים נוהגים לאכול פירות יבשים? ובכן, בעבר הרחוק כאשר לא היו אמצעי קירור, ייבוש הפירות הייתה הדרך היחידה בה יכלו גם יהודי הגולה ליהנות מפירות ארץ ישראל.

מנהג נפוץ ואהוב על אנשים ועל ילדים במיוחד הוא הנטיעות. רבים יוצאים אל הטבע שותלים שתילים ובכך דואגים להמשכיותו של הטבע. בשנים האחרונות כששמירה על איכות הסביבה עלתה לתודעה, רבים מדגישים זאת במיוחד בחג זה. ואכן ההכרזה על ט"ו בשבט כיום היא כעל חג שמירת הטבע. זכרו, הדרך שלנו להודות לטבע הוא לשמור עליו נקי!


מה לכנסת ולט"ו בשבט
בתאריך ט"ו בשבט שנת תש"ט (14.2.1949)  התקיים הכינוס הראשון של הכנסת הראשונה של מדינתנו. בט"ו בשבט השנה תחגוג הכנסת 65  שנים. אז חוץ ממזל טוב לאילנות אנו יכולים לאחל מזל טוב גם לכנסת שלנו ולקוות שהיא תעשה את תפקידה בצורה הטובה ביותר.


מה כדאי לעשות בחג עם הילדים
היום אנחנו נמצאים בעידן בו ילדים רבים מבלים שעות רבות מול המחשב והטלוויזיה. אך תופתעו לגלות שילדים נהנים לא פחות ואפילו יותר בטבע, וזאת אם רק נשמש להם דוגמא, נטייל איתם ונחשוף אותם לפלאי הטבע.

יש מגוון
פעילויות שמתקיימות ברחבי הארץ לכבוד החג ורבות מהן מתאימות במיוחד לילדים, החל מסיורים בטבע ונטיעות וכלה בסדנאות יצירה שונות מחומרים טבעיים. אין ספק שזאת  דרך מצויינת לחבר את הילדים לטבע ובכך לקוות שיום אחד יקומו בבוקר, יכבו את המחשב ויגידו לנו "אמא, אבא, בא לי ללכת לטייל בטבע".

ואם הם לא יעשו את זה אז לפחות ניסינו.... תוכלו בבית לתת להם לחוש את אווירת החג ע"י שמיעת שירי חג,
משחקים, דפי צביעה, דפי העשרה ועוד.

חג שמח לכולכם, וכמובן חג שמח לאילנות ולטבע שלנו.
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר