חיסונים לילדים

לאחר גילוי הפניצילין ולאחר פיתוח אנטיביוטיקה מסוגים שונים, חיסונים הפכו להיות אלו שמובילים את המהפכה במניעת מחלות שונות בקרב אוכלוסיית העולם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 24.10.2011


שתי צורות של חיסונים קיימים בעולם: הפעיל, והסביל.

בפעיל מתבצעת הזרקה (ולעתים האכלה) של מיקרואורגניזמים או המרכיב שלהם, ושל נגיפים חיים, מוחלשים, או לא פעילים. ההחדרה לגוף מייצרת תגובה חיסונית בעזרת ייצור של נוגדנים שיגנו מפני זיהום שנמצא במחולל טבעי של מחלה. החיסון הסביל ניתן בצורה של אימונוגלובולינים עם כייל גבוה של נוגדנים נגד מחולל המחלה, ופעילותו הינה מוגבלת רק למספר שבועות. 

הנחיצות של חיסונים עולה מאחר והם לא מספקים הגנה רק למחוסנים אלא גם למי שבסביבתם. כך קורה שהסיכוי להידבק מנגיף שהוחלש הוא קטן יותר, או שבסביבה רבת אנשים יחלו מעט מאוד. זאת על פי נתוני משרד הבריאות.חיסונים לילדים 


חיסון בהתאם לגילו של הילד

כמובן שלא בכל גיל ניתן לחסן ילד בכל חיסון שהוא, ולכן נערכה חלוקה לגילאים שלפיה הוא מחוסן. בנתונים הבאים נתייחס לגיל שבו מתחיל הילד לקבל גם מנה ראשונה של חיסון מסוים וזאת מאחר וחיסונים מסוימים ניתנים במנות ונפרשים על פני מספר חודשים או שנים.


מיד אחרי הלידה, כבר בבית החולים – יקבל התינוק חיסון נגד דלקת כבד B. הדבר יגן עליו מפני דלקת כבד קשה וממושכת שעלולה להרוס את הכבד לגמרי או לגרום לסרטן הכבד ואף למוות.


בגילאי 2-6 חודשים יינתנו חיסונים להגנה מפני
  • אסכרה (קרמת, דיפתריה) – שהוא חיידק המפריש רעלים שיכולים לפגוע בלב, במערכת העצבים ובמערכת הנשימה. הדבר יכול לגרום לחנק, לנכות קבועה ואף למוות.
  • צפדת (פלצת, טטנוס) – מחלה המלווה בהתכווצויות חמורות וכואבות שיכולות לשתק את השרירים ואף את מערכת הנשימה. שיעור התמותה ממחלה זו הוא גבוה.
  • שעלת – הנזק מתבטא לא רק בשיעול טורדני אלא אף בדלקת קרום המוח שיכולה לגרום לנכות תמידית או מוות.
  • שיתוק ילדים (פוליו) – השיתוק יכול לגרום אף למוות ולא רק לנכות בגפיים ובשרירי הנשימה.
  • המופילוס B – חיידק הגורם לזיהום בדם וגם לדלקת קרום המוח. הסימפטומים הם קשים והם מתבטאים בחום, הקאות, ובערפול הכרה. הפגיעה יכולה להיות קבועה במערכת העצבים או לגרום למוות.
בגיל שנה יקבל התינוק את החיסונים הבאים
  • חצבת – גורמת לדלקת בעיניים ובגרון ולנזלת, חום ופריחה בכל הגוף. במקרים חמורים יש גם סיכון למוות.
  • חזרת – מתבטאת בחום ובנפיחות של בלוטות הרוק. המחלה יכולה לגרום סיבוכים של דלקות שונות היכולות לגרום גם לעקרות ולחירשות.
  • אדמת – המחלה מלווה בחום ובפריחה בגוף. חשוב לדעת כי אצל נשים הרות שחולות במחלה זו בחודשי ההיריון הראשונים, הדבר יכול לגרום למומים אצל היילוד, כגון חירשות, עיוורון, מומי לב ופיגור שכלי.


בגילאי 18-30 חודשים יקבל הילד חיסון נגד דלקת כבד A – מחלה איומה זו יכולה להרוס את הכבד לחלוטין ולגרום למוות. 

בתקופת הלימודים תעבור האחריות לחיסונים אל מערכת בית הספר בכדי לחסן את הילדים במנות נוספות של חיסונים כגון, אסכרה, צפדת, שיתוק ילדים (בכיתות א', ב', ו-ח'), וחצבת, חזרת ואדמת (בכיתה א').

 
נספחים לעניין חיסונים לילדים

עם כל הכבוד לחיסונים הנ"ל ועם כל הכבוד שתכנית החיסונים של מדינת ישראל קיבלה פרס יוקרתי מאת ארגון הבריאות העולמי, הרי שגרזני הקיצוצים והצמצומים שנוחתים על ישראל חדשות לבקרים יכולים לפגוע בילדינו היקרים, בעיקר בגלל אי הכנסת חיסונים חשובים לסל התרופות.

מדובר בחיסונים חשובים כמו זה שמתמודד בין היתר עם דלקת אוזניים ודלקת ריאות חיידקית בילדים. דלקות אלו נגרמות עקב חיידקים שיש להם חיסון תואם שיכול למגר אותם.

הבעיה היא שבזמן שבו העולם מתפתח ומשפר בצורה משמעותית את איכות החיסונים ואת מדיניות החיסונים כולה, למדינתנו הקטנטונת עדיין יש עבודה רבה כדי לשפר באופן משמעותי את מערך החיסונים לילדים. התקווה היא שארגוני הרפואה ישכנעו את משרד הבריאות שמניעה טובה הרבה יותר מטיפול, ואז נראה גם את החיסונים החשובים הללו בסל התרופות. רק כך יימנע סבלם של ילדים עקב תחלואה שהיה בהחלט ניתן למנוע אותה.

 

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר