איך להרדים תינוק?

מי מכם שהיו הורים לתינוקות ודאי זוכרים, מי כטראומה ומי כסיוט, לילות לבנים של העדר שינה, של התינוק ושלכם, הוריו. לילות טרופים של שינה מופרת, מופרעת, נודדת; שינה, אשר אחת בכמה דקות קוטע אותה בכי התינוק.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 02.05.2013


יש שיטות שונות ליצירת תנאים המקלים על התינוק להירדם ומאפשרים שינה ממושכת שלו, אבל אין חוקים. קשה לצפות האם יתעורר במהלך הלילה ואם כן מתי. עם זאת יש שיטות שונות ליצור אווירת לילה לפני השכבתו לישון. כדאי ומומלץ לנסות אותן.


רכישת הרגלי שינה והטמעתם חשובה ביותר להתפתחות תקינה של התינוק ובה במידה – לתפקוד תקין של ההורים, אשר לא אחת העדר שינה מספיקה משפיע עליהם לרעה.


חשוב להבין, כי מחזורי השינה של התינוק קצרים יותר מאלה של המבוגרים, מה שהופך את התעוררותו התכופה במהלך הלילה לצפויה ובעצם- לוודאית. מה ניתן לעשות?


כיסוי בשמיכה, ליטוף אטי, שיר ערש חרישי, עמעום האור, קול לוחש ונעים - כל מה שאמור ליצור תנאים מיטביים לרגיעה וכניסה חלקה לשינה המיוחלת.


איך להרדים תינוקאם אתם הורים הנוהגים לקיים טקס קבוע של הכנת התינוק לשינה- חשוב להתמיד בו מדי ערב, היות שהתינוק מזהה את נוכחות מי מכם בחדרו עם מועד השינה. עם זאת, עדיף לאפשר לתינוק להירדם בעצמו ללא סיוע או, לחלופין, עם הגשת סיוע מזערי.

כללים שמומלץ להקפיד עליהם כדי ליצור תנאים לשינה טובה יותר:

  1. לא לנסות להרדים את התינוק תוך כדי הנקתו או תוך כדי ביצוע פעולה שגרתית אחרת, כגון טיול בעגלה, כדי לא ליצור אצלו התניה בין הפעולה להירדמות, מאחר שסביר להניח כי כאשר ישתנו התנאים (בנסיעה לדוגמה) הדבר עלול ליצור אצלו בלבול.
  2. רצוי להשכיב אותו כבר מהיום הראשון לבואו הביתה בחדר המיועד לו ולא בחדר ההורים, כדי שיתרגל כי זה המקום הטבעי שלו, מה שימנע גם "חוויית נטישה" אם וכאשר הוא יועבר בשלב כל שהוא מחדר ההורים אל חדר השינה שלו.
  3. לאחר אמירת לילה טוב חשוב לצאת מהחדר. אם התינוק בוכה, יש להמתין דקות אחדות ולא להיכנס להרגיעו לאלתר, כדי שלא ייווצר אצלו מנגנון המפעיל אתכם ההורים, באופן אוטומטי ומזעיק אתכם לחדרו כבר עם הישמע צליל הבכי הראשון. חשוב לציין, כי יש מי שחולקים על גישה זו וטוענים כי על ההורים להימצא בחדר עד הבכי הראשון ולצורך הרגעתו של התינוק לא מרימים אותו אלא מלטפים אותו כשהוא שוכב במיטה ובהדרגה מצמצמים את המגע עמו.
  4. יש הורים אשר בדרך ניסוי וטעייה נוכחים לדעת, כי מה שמרגיע את התינוק ומשרה עליו ביטחון הוא עצם נוכחותם בחדר. כל עוד התינוק לא נרדם והוא פוקח מעת לעת עיניים, עצם הימצאות מי מהוריו בחדר נוסכת בו ביטחון ומקלה על הירדמותו.
  5. לפני עיטוף תינוק בשמיכה והרדמתו רצוי לקבע דפוס ( מעין "טקס") של התכוננות לשינה: אמבטיה, האכלה, ליטוף ועיסוי רך ואטי, שיר ערש. עם הזמן תינוק יפנים כי פעילויות אלה נעשות כהכנה לשינה.
 

חשוב להיות עקביים ולהתמיד חרף הקושי שעלול להתגלע, ודאי בלילות הראשונים להימצאות התינוק בבית. חלק מהעקביות קשור ליצירת הבדל (בידול) ברור בין יום לבין לילה – בין שעות של פעילות לבין שעות שבהן שוכבים לישון. חלק חשוב בתהליך הבידול הוא כניסה הדרגתית לאווירה של לילה, סביבה שקטה, עמעום אורות. הקפידו על שעה קבועה להשכבת התינוק לישון. סדר, קביעות ועקביות יוצרים עבור התינוק מסגרת. הוא לומד ומפנים כי יש פעילויות קבועות המקדימות את השינה.

 

לילה טוב ושקט - לו יהי
על אף כל העצות המושכלות הניתנות להורים שעשויות לסייע להם בהרדמת התינוק, יש לזכור כי "כל איש ואיש הוא אפיפיור קטן בוותיקן חייו", כמאמר המשורר (אברהם חלפי), ולכל תינוק ייחוד ומאפיינים אישיים. לכל תינוק מתאימה מתכונת שונה של הירדמות. מותר וחשוב להתייעץ.


איש אינו מצפה מכם, הורים טריים, לדעת את "כל התורה" כבר בלילה הראשון של הילד הראשון. פנו לייעוץ, שתפו חברים, ובעיקר- הצטיידו בשפע של אורך רוח, סבלנות והבנה כי לילות ללא שינה הם חלק בלתי נפרד ובלתי נמנע מהווייתם ומחווייתם של כל הורים לתינוקות.


הלילות, עם שינה רצופה או בלעדיה, יחלפו מהר, ובתוך חודשים אחדים אתם עשויים להיווכח כי התינוק, שגדל בהדרגה, מסיים - ועמו גם אתם - לילה מלא של שינה. ליל מנוחה.


הכתבה נכתבה בחסות חנות מוצרי תינוקות באינטרנט – יוקה בייבי (
yokababy)

           
טיפת חלב - זכות לכל הורה
על חשיבות השינה להתפתחות הילדים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר