על חשיבות השינה להתפתחות הילדים

כאנשים עובדים וכהורים לילדים, אנחנו כל הזמן שומעים על החשיבות של שינה טובה לבריאות ילדינו, אבל לא תמיד יודעים בדיוק למה זה כל כך חשוב. במאמר זה תמצאו מידע רב בנושא תרומתה של השינה להתנהלות ילדיכם במוסדות החינוך וכן טיפים לבחירת מזרון שיתרום לאיכות השינה של הילדים. כדאי לישון על זה...

מאת: מערכת ילדים פלוס | 11.01.2013

ילדים זה שמחה, את זה אתם בוודאי כבר יודעים. לפעמים נדמה שיש להם עולם משלהם, שגם אם הם כבר מכניסים אותנו אליו אנחנו לא תמיד מבינים אותו עד הסוף ולא תמיד מדברים בשפה שלהם. למרות זאת, הם מספקים הרבה מאוד רגעים של נחת ושל אושר צרוף, ואין כמו להעביר איתם את אחר הצהריים במשחק, בצחוק ובהנאה. אבל... אז מגיע הערב, ומתחיל הטקס הקבוע של מקלחות-ארוחת ערב-סיפורים ושינה, והכול טוב ויפה עד שמכבים את האור. זה מתחיל ב"אני רוצה מים", ממשיך ב"אני לא עייף/ה" ו/או ב"יש לי מפלצת מתחת למזרון", ונגמר בזה שהם יושבים איתנו מול הטלוויזיה, כשהשעון ממשיך לתקתק והשעה כבר כמעט עשר בלילה. אז זהו. שזה לא צריך להיות כך. ילדים צריכים לישון, וחשוב שהם ישנו מספיק שעות ללא הפרעות.
ילד, לך לישון
הרבה הורים מוצאים את עצמם נלחמים עם הילדים על שעות השינה שלהם, כשאחת הסיבות העיקריות ל"מלחמה" היא הרצון בזמן איכות לבד, בלי רעשי רקע. אין ספק שזו סיבה חשובה ביותר, שהרי זמן איכות של ההורים הוא דבר שלא יסולא בפז והוא הכרחי לשמירה על מערכת משפחתית תקינה, אולם ישנן מספר סיבות נוספות וחשובות עוד יותר שבגללן ילדים צריכים לישון:

  • הפרשת הורמון הגדילה – אחד התהליכים החשובים ביותר עבור גדילתם והתפתחותם התקינה של הילדים. הורמון הגדילה מופרש רק בזמן השינה, והוא חיוני לתהליכי הגדילה התקינים של הילדים. ככל שאנחנו מתבגרים הפרשת ההורמון פוחתת, ולכן יש חשיבות מכרעת לכך שהילדים ישנו טוב כל עוד הם בני פחות משמונה עשרה.
  • רענון כל מערכות הגוף והשרירים – חשוב מאוד על מנת שיהיה לילדים כוח לקום לגן או לבית הספר.
  • בריאות – שינה מספקת ואיכותית חשובה מאוד לשמירה על בריאות הילדים. אחרי הכול, הם מבלים לא מעט שעות בכיתות מלאות בילדים, אשר במיוחד בחורף מלאות בווירוסים, בחיידקים ובשאר מזיקים. בזמן השינה מתחזקת המערכת החיסונית, ולכן חשוב מאוד להקפיד על כך שהילדים יישנו כמו שצריך.
  • הצלחה בלימודים – אמנם המוח בהחלט פעיל כשישנים, אך מחקרים שבוצעו בתחום הוכיחו חד משמעית, שילדים שלא ישנו מספיק עשו יותר טעויות במבחנים בסיסיים לגמרי. הדבר מעיד, כנראה, על כך שהמוח שלנו ושל ילדינו בפרט זקוק לכמות מספקת של שינה כדי לעבוד כמו שצריך. 
  • התנהלות חברתית תקינה – שינה טובה מסייעת מאוד להתנהלות חברתית טובה יותר. ילדים שלא ישנים מספיק הם רגוזים יותר וחסרי סבלנות, ולכן מסתדרים פחות עם החברים. לשינה יש חשיבות גם ליחסים התקינים עם המורים, כי ילדים שישנים מספיק יפריעו פחות לשיעור ויספגו פחות הערות מהמורים.
  • התפתחות קשרים בין תאי העצב – תהליך חשוב מאוד להתפתחות המוח ולתפקודו.
  • עיבוד מידע ופיתוח הזיכרון – החלומות שהילדים חולמים מאפשרים להם לעבד את המידע שקלטו כשהיו ערים ולשפר את פעילות המוח ואת הזיכרון.
  • סיוע לחילוף חומרים תקין – שינה טובה מסייעת לגוף להגביר את קצב חילוף החומרים וכך מייעלת את פינוי הפסולת הטבעי.
לאור כל הסיבות הללו, אין בכלל ספק שיש חשיבות מכרעת לשינה בכמות מספיקה עבור ילדים שהולכים לבית הספר וצריכים לעמוד בהצלחה במבחנים ולבצע מטלות לימודיות וחברתיות כאחד. 


רוצים לישון? הקפידו על איכות המזרון
אין בכלל ספק שיש קשר בין מספר שעות השינה שהילדים ישנים במהלך הלילה לבין התפתחותם התקינה והצלחתם לתפקד בצורה טובה יותר בלימודים ובקשרים החברתיים שהם יוצרים. מכל הסיבות הללו, חשוב מאוד שהם ילכו לישון בשעה מתאימה לגילם. אבל לא רק מספר השעות שהם ישנים חשוב, משום שאם הם ישנים לא טוב – זה כאילו לא ישנו מספיק. על מנת לשפר את איכות השינה שלהם, חשוב מאוד ליצור להם סביבת שינה נוחה, ולהתחיל בבחירה נכונה של מזרון.

כיום יש בשוק הרבה מאוד מזרונים, ועל מנת לבצע את הבחירה הנכונה עבור הילד שלכם, חשוב להכיר את הסוגים השונים ואת ההבדלים ביניהם.

מזרוני הספוג העשויים בדרך כלל מפוליאוריטן מוקצף, משמשים פעמים רבות כמצעים למיטות ילדים. מזרונים אלה מגיעים בדרגות קשיחות שונות ובעובי שונה. על מנת לספק לילד שינה איכותית באמת חשוב לבחור מזרון שעוביו 11 ס"מ ומעלה, מכיוון שרק מצע כזה יספק לגב הילד תמיכה מספקת. אפשרות נוספת היא לרכוש לילדים מזרוני לטקס או ויסקו, שאמנם מדוברים יותר כחומרים שמהם עשויים מזרונים למבוגרים, אבל אין בעצם כל סיבה שלא לרכוש כאלה גם עבור הילדים. מזרונים אלה הינם גמישים ביותר ו"זוכרים" את קווי המתאר של הגוף ואת המשקל שמפעילים האברים השונים, וכך מספקים לכל חלק תמיכה מרבית. 

עבור בני הנוער ניתן, כמובן, לרכוש את ה"מיטה וחצי" שהם כל כך אוהבים, אולם חשוב לוודא שהיא מגיעה עם מזרון אורטופדי שמספק את מלוא התמיכה לגב, וכך תבטיחו ככל שניתן שהילד לא יסבול מכאבי גב כתוצאה משינה על מזרון לא נוח או לא מתאים.


הסוד להצלחה: השגת שיתוף פעולה מהילד
לאחר שהבנו בצורה מעמיקה עד כמה השינה חשובה להתפתחותם התקינה ולבריאותם של הילדים, וקיבלנו טיפים לבחירת מזרון שיעזור להם לישון טוב באמת, חשוב רק להגיד, שהשגת שיתוף פעולה מהילדים היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את איכות שנתם. השגת שיתוף הפעולה יגיע, בדרך כלל, אם תשתפו את הילד בכל המידע שלעיל (בהתאם לגילו כמובן), ובתהליך הרכישה של המיטה והמזרון עליהם יישן. בהקשר זה חשוב לציין, כי הנוחות היא הקריטריון החשוב ביותר בבחירת מזרון לילד. לכן, אם הוא בגיל מתאים, לכו איתו לחנות המזרונים, תנו לו להשתרע על מספר מזרונים שביניהם אתם מתלבטים ורכשו את המזרון שהוא אומר לכם שעליו הכי נוח לו. כך תשיגו שתי ציפורים במכה: גם את את איכות השינה שלו וגם את שיתוף הפעולה שלו אתכם. 


שינה טובה והרבה אהבה
שינה טובה היא חיונית לילדים. הקפדה על כך שכל ילד ילך לישון בשעה המתאימה לו מבחינת הגיל, ובחירת המזרון הנכון עבורו הם שני צעדים חשובים מאוד עבור התפתחותם התקינה. אנו תקווה שמאמר זה סייע לכם לבחור נכון, ומאחלים לילדים שלכם (וגם לכם!) לילה טוב וחלומות פז...כתבות נוספות
מוכנות הילד למיטת מעבר
הרטבת לילה
מסיימים את החופש בהדרגתיות ובנעימות


זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר