למה הקטנטנים מצטננים גם בקיץ?

בקושי שבועיים עברו מתחילת הקיץ והנה הקטנטן שלכם שוב מצונן. 'איך זה יכול להיות?', אתם בוודאי שואלים. ובכן, זה בהחלט ייתכן, בעיקר משום שצינון לאו דווקא קשור למזג האוויר.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 05.08.2013


אז עברתם את החורף הקשה, התמודדתם בכבוד עם המחלות הרבות שפקדו את הילד במהלכו, ואז חשבתם לעצמכם: הנה, בא הסוף לצרות. הקיץ פה, ואיתו הטמפרטורות החמימות שמרחיקות את הסיוט הזה. אבל, בקושי שבועיים עברו מתחילת הקיץ והנה הקטנטן שלכם שוב מצונן. 'איך זה יכול להיות?', אתם בוודאי שואלים. ובכן, זה בהחלט ייתכן, בעיקר משום שצינון לאו דווקא קשור למזג האוויר.

 

כל הורה, מתחיל כוותיק, מכיר את המושג מחלות חורף: הצטננויות, שיעולים, התקררות וחום גובה. כל ילד קטן יכיר מקרוב את המחלות הללו, שתעזורנה לו לחזק את המערכת החיסונית, אם כי בדרך תגרומנה לו די הרבה סבל. השם שניתן לתופעות הללו מטעה מאוד, משום שאותן 'מחלות חורף' יכולות להופיע, ובגדול, גם בשיא החום. לא חסרים הורים שמצאו עצמם רודפים אחרי האף הנוזל של הפעוט, כשבחוץ הטמפרטורות עברו מזמן את רף ה-30 מעלות. אז מדוע הקטנטנים שלנו מצטננים בקיץ?

 

הצטננות אצל ילדים בקיץ


צינון: מחלה שאינה קשורה בהכרח לגשם וקור

זה מה שרובנו חושבים, גם בגיל מבוגר: אם הצטננת, כנראה שקר לך. אם אתה מנוזל ומתעטש, אתה צריך ללבוש משהו חם ולהשתדל לא לצאת מהבית. בפועל, אין כל קשר ישיר בין הדברים. צינון ונזלת מקורם במשהו אחר לגמרי.

 

נזלת היא הפרשה אשר מיוצרת בדרכי הנשימה העליונות (הלוע והאף) ובריריות הריאה, כתגובה לזיהום נגיפי או וירוס. זו למעשה תגובה לדלקת שהתפתחה באזור זה. הנגיפים והווירוסים הללו קיימים סביבנו גם בקיץ למרות הטמפרטורות הגבוהות, ויכולים לתקוף בכל יום בשנה. לכן, האיום לא נעלם גם בעונה החמה.

 

אם כך, מדוע בכל זאת אנחנו מצטננים יותר במהלך החורף? בעיקר מסיבה פשוטה אחת: בחורף, בגלל הקור, אנחנו נוהגים לסגור את הבית היטב ולא לאוורר אותו, במטרה לשמור אותו חם. כאשר האוויר עומד ולא זוכה ל'רענון', התפתחות הווירוסים והחיידקים תהיה מהירה יותר והסיכוי להידבק בהם גדל. כך יוצא שבמהלך החורף, אנחנו 'מותקפים' שוב ושוב - בבית, בעבודה, בבית הספר או בגן הילדים.

 

אבל, בשנים האחרונות אנחנו פועלים באותה דרך גם בקיץ: סוגרים חלונות בצורה הרמטית, לא נושמים אוויר צח ומפעילים את המזגן. מסתבר שגם כאן, ממש כמו בחורף, אנחנו רוקחים במו ידינו מתכון מושלם להידבקות ולנזלת.

למעשה, בקיץ ישנם שני גורמים נוספים, שאינם קיימים בחורף ועשויים גם הם לגרום להידבקות הקטנטנים בווירוסים או נגיפים:

 1. בריכות ציבוריות, אשר במים שלהן ישנם לא מעט גורמים מזיקים.
 2. המזגן עצמו - או ליתר דיוק, המסננים של המזגן, שרובינו לא מנקים לקראת הקיץ. על המסננים הללו מתרבים וירוסים ונגיפים שנותרו שם עוד מהחורף, והם מתפזרים בקלות בחלל החדר ברגע שהמזגן מופעל.
 

אז מה לעשות? לא להשתמש במזגן? 
זה ממש לא הפתרון. למעשה, במובנים רבים המזגן יהיה מועיל וחשוב מאוד, גם בגיל קטן. הוא יכול לסייע בצינון הגוף, בשיפור הרגשתו של התינוק ובהרגעתו - ממש כמו שקורה אתנו, המבוגרים, כשאנחנו מתמודדים עם יום קיץ חם במיוחד.
אבל, כשיש תינוק בבית חשוב מאוד לשמור על כמה כללים שיבטיחו לו הגנה:
 

 • תינוקות רגישים יותר לקור ממבוגרים. לכן, חשוב לכוון את המזגן על 25 מעלות, טמפרטורה שתהיה נעימה ונוחה עבור התינוק וגם תסייע לכם לחסוך בחשמל. בימים חמים מאוד, אפשר להוריד את הטמפרטורה מעט, אך בכל מקרה לא רצוי שזו תהיה מתחת ל-22 מעלות.
 • אין לכוון את פתח המזגן ישירות על מיטתו של התינוק, בייחוד לא בלילה. עניין זה בפני עצמו מספיק כדי להזיק לו.
 • לא לשכוח לצאת עם התינוק לאוויר הפתוח, כל עוד לא מדובר בפעוט בן יומו.
  אם התינוק מצונן, ביקור בים ושאיפת האוויר ספוג המלח תסייע לשפר את מצבו.
 • חשוב לא להעביר את התינוק בין תנאי מזג אוויר קיצוניים. יציאה מחדר ממוזג שהטמפרטורה בו היא 23 מעלות, ישירות ליום שמש לוהט תזיק לתינוק ותפגע במערכת החיסונית שלו. יש לבצע את המעבר בהדרגה.
 • לא לשכוח לאוורר את הבית. המזגן הנעים והמפנק גורם לא פעם לנו לשכוח או להימנע מפתיחת החלונות, שתאפשר כניסת אוויר 'טרי' פנימה.
  בבתים עם תינוקות קטנים, לפעולה הזו יש משמעות אדירה והיא חיונית ביותר לבריאותם.
 
המאמר נכתב באדיבות:
טיפטיפות – תרופות מותאמות לפעוטות

כתבות נוספות:
מהי אלרגיה לאבק?
חיסונים לילדים


אהבתם? זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר