ילדים, מחשבים וחופש גדול

החופש הגדול מביא אתו ים של זמן פנוי, וילדים רבים נוטים למלא זמן זה באמצעות המחשב או צפייה בטלוויזיה. אלו השפעות יש למחשב על הילדים שלנו? האם ההורים צריכים להגביל את השימוש במחשב? וכיצד ליצור עבור הילדים אלטרנטיבות אשר תעודדנה אותם להתנתק מהמסכים?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 05.08.2013
 

2 דברים טורדים את מנוחתם של רוב ההורים בנוגע למשיכתם של הילדים אל המסך הקטן והגדול: ראשית, התוכן אליו הם נחשפים, שיכול להיות אלים או בלתי מותאם ליכולת הבנתם ושנית, משך הזמן שילדים יכולים לבלות בחוסר פעילות גופנית (ומנטאלית). הפתרון, כצפוי בא באמצעות גבולות: ברורים ופשוטים וגם ביצירת אלטרנטיבות ועידוד פעילות יזומה מחוץ לבית.  
 

המחשב והאינטרנט הם עולם ומלואו, וההשפעה על הילדים יכולה להיות הן חיובית והן שלילית, בהתאם לצורת השימוש במחשב. מחד, המחשב יכול להיות כלי לימודי החושף אותנו למידע מגוון, כלי משחק או אמצעי לתקשורת ויצירת קשרים חברתיים "וירטואליים". המחשב יכול להעשיר את הידע הכללי של הילד ולאפשר לו לחקור נושאים שמעניינים אותו. מצד שני, הילד יכול להיחשף באינטרנט גם לתכנים שאינם הולמים את התפתחות הבנתו את העולם.


מחשבים בחופש הגדול


כיצד השימוש במחשב משפיע על ילדים?

בדומה לעולם האינטרנט – גם עולם משחקי המחשב מאד מגוון - החל ממשחקים לימודיים או משחקים שמעודדים ערכים "חיוביים" כגון שמירה על הסביבה ועל בעלי-חיים ועד למשחקים אלימים. מחקרים שונים מראים שמשחקי מחשב אלימים עלולים לחזק ולעודד התנהגות אלימה בקרב ילדים ובני נוער. ההשפעה יכולה להיות משמעותית יותר בגילאים צעירים, כאשר ההבחנה בין דמיון למציאות אינה ברורה עדיין. מצד שני, יש הסוברים ששימוש במשחקים אלימים יכול להוות עבור הילדים אמצעי פורקן של אגרסיות הקיימות בתוכם. במובן זה, המחשב גרוע פחות מצפייה בטלוויזיה, היות והילד אינו צופה פסיבי. מעבר לתכנים, משחקי מחשב יכולים לפתח מיומנויות שונות כגון תפיסה מרחבית, יכולת לפצל קשב, קשר עין-יד, זריזות, כשרים קוגניטיביים שונים ועוד.


השימוש באימייל, סקייפ, צ'אט או פייסבוק יוצר אפשרויות ליצירת קשרים חברתיים "וירטואליים". עבור בני נוער אשר מתקשים ביצירת קשרים "בעולם האמתי" הדבר יכול להיות משמעותי וחיובי. מצד שני, פעמים רבות יכול הדבר לבוא על חשבון בילוי זמן עם חברים "אמתיים". קשרים חברתיים יכולים להיפגע כאשר הילד נוטה לבלות זמן ממושך ביום מול המחשב. כמו כן, כאשר בוחנים את השפעת השימוש במחשב יש לקחת בחשבון גם השפעות פיזיות- חשיפה לקרינה, בעיות עיניים ובעיות גב בעקבות ישיבה ממושכת ועוד.

 

האם כדאי להגביל את השימוש במחשב?

אחת השאלות שהורים רבים שואלים את עצמם היא האם כדאי להציב לילד גבולות או לתת לו יד חופשית בשימוש במחשב. התשובה יכולה להיות תלויה בכמה גורמים:
  1. גיל הילד- ככל שהילד גדל מומלץ לאפשר לו יותר חופש.
  2. מצב הילד עצמו- האם אתם מרגישים שהילד מפיק תועלת מהשימוש במחשב, או שמא התחושה היא שישנן השפעות שליליות.

ההגבלה על השימוש במחשב ובאינטרנט יכולה להיות בשני תחומים: תוכן ומשך החשיפה במהלך היום. במידה והילד נחשף לתכנים שלא מתאימים לגילו או נוהג לשחק משחקי מחשב אלימים תוכלו להתערב. ניתן לעשות זאת ע"י יצירת דיאלוג ושיתוף פעולה עם הילד או ע"י תוכנות אשר חוסמות את הגישה לאתרים הכוללים סקס או אלימות. במידה ואתם מגלים אצל הילד דפוסי התנהגות אלימה, לא מספיק להגביל שימוש במשחקים אלימים, אלא כדאי גם לבדוק האם קיימת סיבה למצוקה והאם הילד זקוק לתמיכה.


הזמן היומי שמוקדש לשימוש במחשב הוא סוגיה עימה מתמודדים כל ההורים, ובזמן החופש הגדול זה הופך להיות מאתגר עוד יותר. פתאום יש ים של זמן פנוי, שלא יודעים כיצד למלא והמחשב והטלוויזיה הם פתרונות נוחים ומפתים, בעיקר אם ההורה עובד מהבית וזקוק לשקט.


בגיל הצעיר, כדאי להגביל את זמן השימוש היומי. אחד האתגרים הוא כיצד לעשות זאת מבלי להיכנס עם הילדים לקונפליקט יומיומי. בגדול, כאשר ההורים מציבים גבולות ברורים , מתוך תחושת שלמות עם ההחלטה ובהירות פנימית, הילדים לומדים לכבד זאת. במידה והילד כועס או בוכה מומלץ שאתם תישארו רגועים. חשוב גם לשמור על עמדה אחידה בין ההורים. בנוסף, כדאי לחשוב יחד עם הילדים על רעיונות אחרים  אשר ימלאו את זמנם בצורה מהנה.

 

כיצד ליצור אלטרנטיבות לזמן מחשב- טלוויזיה?

"מה עושים עם כל כך הרבה זמן פנוי?” היא השאלה המרכזית שמטרידה הורים בחופש הגדול, בעיקר בתקופה שבה אין קייטנות. בני נוער כבר יכולים לנהל לבד את הזמן הפנוי שלהם, אך עם ילדים צעירים יותר זה עדיין התפקיד שלנו ליצור תכנית לחופש הגדול. כדאי להתארגן מבעוד מועד ולהעלות רעיונות ביחד עם הילדים. כדאי לתכנן לוח זמנים שכולל צרוף של פעילויות בבית ומחוץ לבית. לדוגמה:

פעילויות בבית: פעילויות יצירה, בישול משותף של מאכלים אהובים, קריאת ספרים, משחקים, להזמין חברים, לעצב מחדש את חדר הילדים ועוד. בתוך סדר היום ניתן לשלב גם שעה יומית של שימוש במחשב או בקונסולות משחקים.


פעילויות מחוץ לבית: יציאה לגן משחקים בשכונה, טיול אופניים, ביקור בספרייה העירונית, ביקור במוזיאון, יום כיף בבריכה או בים, יום טיול בטבע, הרשמה לחוגים שונים, לבקר חברים, נסיעה לנופש משפחתי ועוד. עבור ילדים גדולים יותר, ניתן לעודד הצטרפות לתנועת נוער או בחירת מקום התנדבות בתחום שמעניין אותם.

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר