עוברים דירה עם הילדים

הקיץ בפתח ויחד איתו ניצבים בפתח שינויים רבים בחיי הילדים. הלימודים בבית הספר מסתיימים ויוצאים לחופש הגדול – שינוי הטומן בחובו כיף גדול, אולם גם שינוי גדול בשגרת היומיום. בנוסף, בעוד כחודשיים חלק מהילדים יעשו את צעדיהם הראשונים במסגרת חדשה – חלקם עולים לכיתה א' ומחליפים את הגן בבית הספר, חלקם מחליפים את בית הספר היסודי בחטיבת הביניים וכן הלאה. אל השינויים הרבים מצטרף לעתים שינוי נוסף ומשמעותי מאוד- מעבר דירה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 19.06.2013מעבר דירה הוא אחד השינויים הגדולים שיכולים להתחולל בחייו של אדם, כיוון שהוא כרוך בסדרת שינויים. מלבד שינוי הסביבה המוכרת, הבטוחה והמיידית- הפיזית של הבית, מתרחשים גם שינויים נוספים, מרוחקים יותר, כגון שינוי החברה והחברים, הסתגלות לסגנון חיים שונה או לבית ספר חדש. כאשר מבוגרים מחליטים על מעבר דירה וביצוע השינוי הזה, הדבר נובע מסיבות רבות אך נמצא תחת שליטה. זו ההחלטה של ההורים לעבור דירה, מתי ולאיפה. המצב עבור הילדים עלול להיות מורכב יותר כיוון שההחלטה על ביצוע השינוי, אשר ישפיע כל כך על חייהם, היא איננה החלטה שלהם, וללא הכנה מוקדמת הם עלולים לחוש חסרי אונים ונפגעים. אז איך בכל זאת דואגים שהילדים יקבלו את המעבר בשמחה ובתקווה?
שיתוף בהחלטה, שיתוף בביצוע

ההחלטה האם לשתף את הילד בלבטים אשר הובילו בסופו של דבר להחלטה לעבור דירה תלויה בגורמים רבים: בסיבת העזיבה, בגילו של הילד ובמידת בגרותו והיכולת להבין ולהפנים את ההזדמנות בצל הסכנה.

כאשר מדובר בילדים קטנים בגיל הגן, כדאי לדחות את השיתוף בדבר המעבר עד לזמן קצר לפני המעבר עצמו כי תפיסת הזמן שלהם מקוטעת. כאשר מדובר בילדים גדולים יותר, ובמיוחד מגיל חטיבת הביניים ואילך – כדאי לשתף אותם בהכנות למעבר זמן רב מראש, לשתף אותם בסיבות שהביאו להחלטה, ולתת להם להרגיש שותפים להחלטה.

כאשר מתקרב יום המעבר עצמו, רצוי לשתף את הילדים באריזה. ילד, גם אם קטן, יכול לעזור באריזת חפציו, בסימון הארגזים בהם חפציו מאוחסנים ובקישוטם. בדרך זו ילדים קטנים עשויים להרגיש מעט טוב יותר ובשליטה על המעבר.

שיתוף נוסף הוא ההחלטה על חלוקת החדרים בדירה החדשה. לתת להם להבין כי ההחלטות באות מהם, גם אם הן מכוונות על ידי ההורים.


היכרות מוקדמת מפחיתה חששות

דרך נוספת לעזור לילדים להתמודד עם מעבר הדירה הוא לעזור להם בהיכרות עם הסביבה החדשה. ביקור מקדים בבית החדש, ביקור בגן המשחקים הצמוד, בגן או בבית הספר אליו הילדים יעברו יכול לסייע מאד. במידה והמעבר מתרחש בעונת הקיץ, ייתכן ובגן יש קייטנה והילד יוכל להשתלב בעדינות ולהכיר את הילדים שאיתם יחלוק גן או כיתה בשנה הקרובה.

כאשר מדובר בילדים קטנים, כדאי להמנע מאריזה סופית של חפצי הילד עד לרגע האחרון, ולהתחיל בפריקה של חפציו כדבר ראשון בבית החדש. כאשר הילד ירגיש מוקף בחפצים מוכרים בבית החדש, הדבר יעזור לו להרגע בסביבה החדשה. רצוי לשמור כמה מחפציו האישיים ביותר צמודים אליו ממש ביום המעבר.

כדי לשמור על סביבה מוכרת, כדאי לנסות לשמור ככל הניתן על המשכיות מהבית החדש. מעבר דירה העובר חלק, כאשר המערכות השונות כבר עובדות ומחוברות, יש טלויזיה, טלפון ואינטרנט, גז וחשמל – יעבור חלק יותר לעומת מצב שבו הילד מגלה כי דברים אליהם הסתגל בסביבה הקודמת פתאום אינם פועלים בסביבה החדשה. החברות השונות וספקיות התשתית מקלות עלינו ומאפשרות לנו להעביר בקלות את התשתיות באמצעות שירותי מעבר דירה שהן מציעות. יתרון נוסף של השירותים הללו הוא בכך שאיננו טרודים בנושא הזה ביום המעבר ויש לנו את כל הפנאי והשקט להקדיש לילדים ולתהליך המעבר עצמו.


פרידה מהסביבה הישנה

מעבר דירה כרוך בפרידה מהסביבה הישנה והחברים הישנים. אפשר ורצוי לעשות מסיבת פרידה מהחברים, במיוחד כאשר הילדים כבר בגיל בית הספר. ייתכן והם יחושו תחושות קשות או כעס בקשר למעבר הדירה. יש לאפשר להם לבטא את רגשותיהם. עזרו לילדים הקטנים יותר להפרד מהסביבה על ידי מסיבת פרידה מהבית. גם לאחר המעבר אפשרו לילדים הגדולים יותר להשאר בקשר עם החברים הישנים במינון סביר, אשר יאפשר להם להמשיך הלאה ועדיין לקבל חיזוקים מהחברים הישנים.

 

תהליך מעבר דירה עם ילדים יכול לגרום למשבר אולם גם להביא איתו שינוי מבורך. בסופו של דבר, ההתפתחות העתידית של התהליך תלויה בעיקר בנו ההורים. במידה ונכין את הילדים מראש, בסבלנות ובסובלנות לתהליך, הרי שכולנו נצא נשכרים. 

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר