חומרי ניקוי וסכנות אחרות לילדים בבית

אחד השלבים המאתגרים של ההורות המוקדמת הוא המעבר של התינוק משכיבה לזחילה. כיצד תגנו על התינוק מפני פגיעות אפשריות? כיצד ניתן להפוך את הבית לידידותי יותר עבור התינוק התמים? על כך במאמר הבא.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 13.03.2013


חפצים שונים בבית, שנראים לנו חלק בלתי נפרד מהנוף הכללי והמוכר, עלולים להוות מקור לסכנה גדולה עבור הילדים הקטנים. דוגמה מצוינת היא חומרי ניקוי. אין לתאר את החיים המודרניים ללא חומרי ניקוי, שמאפשרים לנו להיפטר מהחיידקים המסוכנים. אותם החומרים עצמם יכולים להפוך למסוכנים מאוד בידיהם של תינוקות. אותו הדבר אמור על כלי זכוכית, פינות של רהיטים ועוד. 
אז כיצד תגנו על התינוק הקטן שלכם מפני הסכנות המרובות?
אחסנת חומרי ניקוי בבית עם ילדים קטנים
המחשבה על מיקומם של חומרי הניקוי צריכה לעלות בראשכם כבר בשלב שבו התינוק עובר לזחילה. בתקופה זו הוא חוקר את העולם שהוא רואה, כאשר ההבנה שלו על כל מה שסביבו מאוד מוגבלת. התינוק מגיע לכל מקום, פותח כל ארון ומגירה, ואין לו שום דרך לדעת האם הוא נוגע בחפץ מסוכן. חשוב ביותר להעלות את כל חומרי הניקוי למדפים גבוהים. אם אפשר להעביר את המוצרים הללו לחדר סגור כמו חדר אמבטיה או חדר כביסה – כדאי לעשות זאת, משום שכך קטן הסיכוי שהתינוק יתקל בחומרי הניקוי. בכל מקרה, חשוב ביותר להשגיח על הילד בכל רגע נתון ולמנוע ממנו להגיע לחומרי ניקוי.


חינוך ואזהרה מתאימה
ברגע שהילד יתחיל ללכת ולדבר (סביב גיל שנה וחצי) תגלו שהרבה יותר קשה להסתיר ממנו כל דבר, וגם חומרי ניקוי. החדשות הטובות הן שהילד כבר מתחיל להבין שיש סביבו הרבה דברים שמסכנים אותו, והוא לומד להישמע לאזהרות ההורים. זהו השלב שבו צריך לתת לילד את ההדרכה ההורית הדרושה. אם הוצאתם את האקונומיקה מהארון, הראו את הבקבוק לילד, וספרו לו שיש שם חומר מסוכן, עם ריח לא נעים, ושלא כדאי לו לגעת בבקבוק הזה. אם אתם רואים שהילד מתקרב לבקבוק עם חומר ניקוי, אל תמהרו לצעוק או להחביא את החומר, הסבירו תחילה שמדובר בחפץ מסוכן. אם אתם לוקחים לילד חפץ כלשהו ללא הסבר, אתם רק מגבירים את הסקרנות שלו, ולא זו הכוונה.
ההדרכה הזו חשובה אף יותר מאשר הרחקת חומרי הניקוי, משום שסביר להניח שבשלב זה או אחר תשכחו את האקונומיקה (או כל חומר ניקוי אחר) מחוץ לארון, ואם זו תהיה הפעם הראשונה שהילד רואה את הבקבוק המסקרן, הוא ירצה לשחק בו. 


מה עושים במקרה של בליעת חומרי ניקוי?
בליעת חומרי ניקוי הינו דבר חמור ביותר, המצריך פנייה לסיוע מקצועי. בשלב הראשון יש לפנות למרכז הרעלות בבית חולים רמב"ם, ולדווח על סוג החומר שהגיע לילד ועל הכמות המשוערת שבלע. חשוב ביותר לפעול בהתאם להוראות המומחים, כמו כן יש לקחת את הילד למיון לשטיפת קיבה.
פינות של רהיטים
הסכנה הגדולה ביותר בפינות הרהיטים נעוצה בנפילות מקריות. ילדים שמתחילים לזחול ובהמשך גם ללכת, אינם שולטים בפעולות הללו באופן מלא. מסיבה זו הם נופלים הרבה, או מתיישרים מישיבה לעמידה מבלי להיזהר מהרהיטים שבסביבה. הבעיה היא שנפילה על פינת רהיט עלולה להסתיים בבית חולים. מסיבה זו ישנם מתקנים מיוחדים שנצמדים לפינות הרהיטים, והם מרככים את המכה. את האביזרים הללו לא תתקשו למצוא באחת מחנויות התינוקות, וקל מאוד להתקין אותם. במקרה של נפילה, הילד עדיין יקבל מכה, אך היא תהיה הרבה פחות מסוכנת.


מנעול לאסלה
האסלה היא חפץ מרתק עבור התינוקות, ולכן הם שמחים לשחק איתה בכל פעם שמזדמן להם. הם לומדים מהר מאוד להרים את מכסה האסלה, כך שאיננו מהווה מחסום עבורם. הסכנה שבאסלה טמונה בראש ובראשונה בחיידקים המרובים, ולא פחות חשוב, בחשש לטביעה. הילד יכול להגיע בקלות למים שבמתקן הזה, ואם לא עוזרים לו מיידית, עלול להתרחש אסון.
כדי למנוע את כל הסכנות הללו, כדאי להתקין מנעול על האסלות.


סוגרים לארונות המטבח
ארונות המטבח הם עוד מקור לסכנה, שכן שמורים בהם כלים שבירים. הילד יכול בקלות להגיע לצלחות ולכוסות ששמורים במטבח ולשבור אותם, וכך הוא עלול להיפגע משברי הזכוכית. קל מאוד להרחיק מהתינוק את הסכנה הזו על ידי התקנה של סוגרים על הארונות. 


כשהתינוק שלכם רוכש את היכולת לנוע בכוחות עצמו, חשוב ביותר להתאים את הבית למצב המשתנה הזה. יש להרחיק מהתינוק חומרי ניקוי, כמו גם להקטין אפשרות של פגיעות אפשריות כתוצאה מנפילות על פינות חדות. בשוק קיימים אביזרי עזר שונים שיכולים לעזור לכם במשימה זו. את האביזרים הללו לא תתקשו למצוא בכל חנות תינוקות.

המאמר נכתב באדיבות
קליניק – שירותי ניקיון ואחזקה.כתבות נוספות
קניית דירה והתאמתה לצרכי הילדים
בטיחות הילדים בבית ובגן
ביטוח בריאות לילדים

זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר