עיצוב חדר למתבגר

כאשר הילד גדל משתנים גם הצרכים שלו מהחלל שבו הוא ישן ושוהה. מאיפה מתחילים את הפרויקט להתאמת החדר לנער המתבגר? מה אמור להיות בחדר שלו ועל מה אפשר לוותר?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 02.05.2013


עיצוב חדר לבן נוער יכול להיות אתגר לא קטן, אבל גם כיף גדול. יש משהו מספק בעיצוב חלל אוטונומי ומוגן עבור מי שכל כך כמה וזקוק לכך, כמו בני נוער. כמובן, חשוב לגשת לתהליך עם הרבה כבוד לסגנון, לרצונות ולצרכים של הילד שלכם ולשתף אותו בתהליך. חדר הוא מקום מצוין לביטוי אישי – ביותר ממובן אחד.

עיצוב חדר למתבגר


אז מה חשוב שיהיה בחדר של מתבגר?

  • מקום לאירוח. אם יש משהו אחד שמתבגרים אוהבים לעשות יותר מאשר להסתגר בחדר – זה להסתגר בחדר עם החברים שלהם. לכן כשמתכננים את החדר יש לקחת בחשבון שהוא צריך לאפשר אירוח ולהכיל, במשך חלק ניכר מהזמן, יותר מאדם אחד, ואפילו יותר משניים. דאגו להקצות לכך אזור ברור בחדר, וריהוט ייעודי: שטיחים, פופים, כורסאות ואולי אפילו ספה.
  • מיטה איכותית ונוחה. המיטה ממלאת יותר מפונקציה אחת בחדרו של המתבגר שלכם: הוא לא רק ישן בה אלא גם יושב עליה, רובץ עליה, לומד עליה ולפעמים מארח עליה חברים. המיטה היא חלל ייעודי לכל דבר ועניין, וככזאת – חשוב שתשרת היטב את המטרה, או המטרות במקרה הזה. כדאי שהמיטה תהיה מרווחת, וזהו הסיבה שלרוב מיטות נוער הן מיטות וחצי. חשוב גם להשקיע במזרן טוב, שיאפשר שינה איכותית ותמיכה אופטימלית בגופו של המתבגר הצומח שלכם. אם בוחרים מיטה נפתחת או מיטה שהופכת לספה, אפשר לחסוך מעט מקום, וגם להשתמש במיטה למטרות אירוח מובהקות לאורך היום.
  • פינת עבודה. גם אם רוב המתבגרים לא נראים מעוניינים במיוחד לשבת וללמוד, תמיד טוב שהחדר שלהם יכיל פינת עבודה טובה, כזו שמאפשרת ומעודדת למידה או יצירה. פינת העבודה היא לא רק מקום שבו הם יכולים לשבת להכין שיעורים או לעסוק בעניינים שונים, אלא גם פינה קטנה המוקדשת לענייני בית הספר או התחביבים שלהם, כולל אחסון של מחברות, ספרים, כלי כתיבה, חומרי יצירה ועוד. לכן חשוב שיהיה בה לא רק משטח עבודה, אלא גם מדפים ומגירות, ואולי גם מקום לתלייה של תמונות, ניירות ומסמכים, כמו לוח שעם. חוץ מזה – הפינה הזו היא מקום מצוין לשים בו את המחשב/טאבלט או כל פיסת טכנולוגיה אחרת שיקרה ללבם וחשובה בחייהם.
  • פתרונות אחסון. בגיל ההתבגרות ההורים מקבלים פחות ופחות דריסת רגל בחדרו של הילד. התוצאה היא בדרך כלל בלגן אטומי. אבל גם אם הילד שלכם מסודר יחסית – תמיד כדאי לדאוג שבחדרו יהיו מספיק פתרונות אחסון, שיאפשרו לו מצד אחד לצבור חפצים שהוא רוצה או שהוא זקוק להם, ומצד שני לא לחיות בתוך אנדרלמוסיה מתמדת. אם יש אפשרות, תמיד כדאי לנסות להעלות לגובה חלק מהפתרונות הללו, כדי לחסוך במקום. אפשר לעשות זאת באמצעות מדפים גבוהים, קופסאות אחסון שישכנו בארון, או תלייה של חלק מהחפצים על ווים ומתלים, ואפילו מהתקרה. במקרים אחרים אפשר להשתמש בחללים "מתים" כדי ליצור בהם פתרונות אחסון – מאחורי הדלת, מתחת לשולחן או למיטה, בפינה הכי פחות שימושית בחדר וכו'.

על מה אפשר לוותר?

עוד בטרם תצאו אל המסע לעיצוב נכון ומדויק לחדר המתבגר שלכם – חשוב לעשות ניפוי וניקוי של כל הדברים "שאי אפשר היה לוותר עליהם" בילדות המוקדמת. מתבגרות יפנו מהחדר את שלל הבובות, הפיות, הבארביות וחוברות צביעה בעוד הבנים יפתרו מפסלונים של כדורגלנים נערצים, מכוניות בכל הגדלים והמינים ודמויות של גיבורי על לסוגיהם. את הניפוי אפשר ללוות בטקס חגיגי על מנת לשוות לאירוע אווירה של מעבר אל השלב הבא בחיים: ההתבגרות. ככל שהחדר יפונה משלל פרטים – יוותר יותר מרחב בחדר לחיי הנעורים הממשמשים ובאים.


דבר נוסף שמומלץ להשאיר מחוץ לחדר היא טלוויזיה. אמנם – הכל ניתן לצפייה היום על צג המחשב – אולם הכיף של לראות טלוויזיה יכול להישאר לטובת "זמן משפחה" – ממש כאילו הייתה מדורת השבט. כך תבטיחו כמה רגעים שבהם תוכלו ליהנות מזיו פניהם של המתבגרים בביתכם...


לסיכום, כאשר ניגשים למלאכת התכנון, נסו לעבוד בשיתוף פעולה פורה עם ילדכם: הציעו הצעות, התוו קו כללי, אך היו פתוחים לשמוע את בקשותיו והצעותיו, ונכונים לתת לו להכתיב את הטון בכל הקשור לגימור ולסגנון האישי שלו. שיהיה בהצלחה!


כתבות נוספות:
על חשיבות השינה להתפתחות הילדים
שולחים את הילדים לסאמר סקול


זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר