גמילה מחיתולים- האם הילד שלי מוכן?

התינוק שלך מתפתח מיום הלידה וכל אבן דרך בהתפתחות שהוא עושה מרגשת אותך ואת הסובבים אותך. ההתפתחות היא חלק מהגדילה ולאחר שהתינוק לומד לזחול וללכת, הוא גם מתחיל לתקשר והופך להיות פעוט, ולאט לאט הוא לוקח עוד פיסות בעולם המבוגרים. אחת מנקודות המפנה של ילדך היא הורדת החיתול. על מנת שהילד יהיה מוכן להיפרד מהחיתול עליו להראות מוכנות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 21.09.2014
 
אחת השאלות של הורים רבים היא כיצד הם יוכלו לזהות שהילד מוכן לפרידה מהחיתול. לצורך כך יש להבין קודם כל כי לכל ילד יש את הזמן שלו לגמילה מחיתולים, והתהליך הוא אישי ושונה בין הילדים. על אף שכל ילד מוכן בשלב אחר לגמילה מהחיתולים, ישנם סימנים אשר יעזרו לך לזהות כי שלב הפרידה מהחיתולים מתקרב.

לפני החיפוש אחר הסימנים השונים, יש לזכור כי לכל ילד יש זמן משלו וישנם ילדים שיהיו מוכנים לגמילה כבר בגיל שנתיים, בעוד שהאחרים יהיו מוכנים לגמילה לקראת גיל ארבע. החוכמה בהליך גמילה נכון, היא לא להאיץ בפני הילד להסיר את החיתול, אלא לראות שהוא מוכן לכך וללוות אותו.

בין הסימנים אשר יכולים להעיד על מוכנות לגמילה:
 • הודעה- אם הילד מודיע על כך שהוא הולך לעשות את הצרכים שלו, הוא כנראה מתחיל להבין את ההליך שקורה בגוף שלו. ישנם ילדים שהולכים הצידה לעשות את הצרכים, כיוון שאינם רוצים לעשות זאת מול אחרים, גם אם הם עושים את הצרכים בחיתול. ישנם ילדים שיגיעו להורים ויבקשו מהם להחליף את החיתול. ההודעה היא סימן לכך שהילד מבין מה הוא עושה ואת הקשר בין הצורך לפעולה ולתוצאה, אם כי לעתים הוא עוד לא מוכן לחלוטין להורדת החיתול.
 • התפתחות פיזית- על מנת שהילד ייגמל מהחיתול עליו להצליח לעשות מספר פעולות לבדו, כמו לפשוט את המכנסיים בעצמו ולהרים אותם בחזרה. מיומנויות אלו הן בסיסיות לפעולת הגמילה, ויאפשרו לילד לא רק לשלוט בצרכים שלו, אלא לשלוט על כל הפעולה שכרוכה בכך.
 • התפתחות שפתית- על מנת שהילד ייגמל מהחיתול ניתן לשער שהוא יצטרך לתקשר איתנו. התקשורת היא אינה סימן ישיר למוכנות לגמילה, הרי ישנם ילדים שיכולים לדבר תוך כדי לבישת החיתול, אך כדי להגיע לשלב הגמילה לרוב יהיה צורך בשפה בסיסית.
גמילה מחיתולים

 
המלצות
כשהילד מראה סימני מוכנות לתהליך, זה הזמן לגמול אותו. אין זה משנה אם עכשיו קיץ או חורף בחוץ, כיוון שהמוכנות של הילד לא קשורה לעונות השנה. הדבר הראשון שיש להבין בהליך הגמילה הוא שההליך משותף להורה ולילד, והוא אינו עובר אותו לבדו. הילד יזדקק לעזרה ולהבנה בתקופת הגמילה מהחיתולים. הגמילה אינה קורית ביום אחד (לרוב) ואין להאיץ בילד למהר לעשות אותה. אין לזרז את הילד להתחיל בהליך הגמילה ואין להאיץ בו כשמגיעים אליו. על ההורים לצפות כי בשלב הגמילה צפויים להיות  "פספוסים" שונים ובכל מקום. לעתים יציאה לפארק או כל חוויה אחרת יכולה להיות מרגשת מאד, ודווקא שם הילד יפספס. גמילה מחיתולים היא תהליך שיכול לקחת זמן, וכדאי בתחילתו לקחת לכל מקום בגדים להחלפה והכי חשוב, לא לעשות מזה עניין גדול.

אם הילד הולך לגן, חשוב לעדכן את הצוות על הגמילה, שכן הילד מבלה שם חלק ניכר מהיום. שיתוף הפעולה של צוות הגן הכרחי גם הוא להצלחת התהליך. 

גמילה ביום, גמילה בלילה

אם הילד שלך עומד לפני גמילה מחיתולים, ייתכן מאד והוא יוכל להיגמל ביום, אך יפספס פעמים רבות בלילה. ניתן להפריד בין הגמילה של היום והגמילה של הלילה ואין מה לדאוג, גם זה יקרה בסוף.

ציוד לעת הגמילה

כדי שלילד יהיה קל יותר לעבור גמילה מחיתולים, עלינו להיות שם בשבילו ולהתאים את השירותים עבורו. כמובן, הגיל בו הילד נגמל ישפיע על הציוד אותו כדאי לנו לקנות, אך זהו הציוד המומלץ:
 • סיר- ילדים רבים אוהבים לשבת על הסיר ועבורם זהו שלב מעבר לפני שיתיישבו על האסלה. הסיר קטן, צמוד לרצפה (מעניק לילד תחושה שהוא על הקרקע ולא כמו טיפוס על האסלה), ובעת הצורך ניתן לקחת אותו לטיולים.
 • ישבנון- הישבנון מתיישב על האסלה ומקטין את הקוטר שלה, כך שהילד יוכל להרגיש בטוח לשבת עליה. בנוסף, לישבנון יש מקום לרגליים כך שהוא יוכל לשבת בנינוחות.
 • ספרים- לא חובה לרכוש ספרים בתחום, אך ניתן אם אתם רואים לנכון שזה מה שיעזור לכם להסביר לילדכם את הליך גמילה.
 • קלטות וידאו- יש קלטות וידאו בנושא שניתן להראות לילד, הן יכולות לסייע לגייס אותו לתהליך ולעודד אותו.
קשיים צפויים

כמו בכל תהליך, גם בתהליך הגמילה מהחיתולים אתם צפויים להיתקל בקשיים, הנה חלק מהם והמלצתנו כיצד להתמודד איתם:
 • היום הראשון- הקושי הגדול הוא הימים הראשונים, צפו לפספוסים רבים, להחלפות ולאמבטיות. אנו ממליצים אפילו לקחת מס' ימי חופש, או להתחיל בסוף שבוע כאשר אתם בבית, וזאת כדי להיות עם הילד במהלך היום, להזכיר לו ולשוחח איתו, והכי חשוב להתחיל את התהליך ממקום רגוע ולא לחוץ. 
 • אמאל'ה קקי! עליכם לזכור שזו תחושה חדשה ושונה להם. חלק מהילדים יתאפקו וידחו את הקקי כמה שהם יכולים, וחלקם יעשו בתחתונים. חשוב להסביר להם בנעימות שהם ילדים גדולים ועושים גם פיפי וגם קקי באסלה. אם אתם יודעים באיזה שלב של היום בד"כ הם עושים קקי, אפשר להושיבם בשעה זו על האסלה. לשוחח, לשיר ולהעביר את הזמן, ויכול להיות שכשהם ירגישו נינוחים ומשוחררים, הקקי יצא. 
 • פחד מאסלה- יש ילדים שמאוד מפחדים מהאסלה. בשבילם מתאים מאוד הסיר. בשוק יש מגוון של סירים ידידותיים, צבעוניים ומנגנים. אפשר אפילו ללכת יחד עם הילד ולתת לו לבחור את הסיר. 
 • רגרסיה- יש ילדים שמתחילים את התהליך יפה מאוד, נגמלים מהר ואז לאחר תקופה יש רגרסיה, ושוב הם חוזרים לפספס ולעשות את הצרכים בתחתונים. במקרה כזה, כדאי מדי כמה זמן לקחת אותם לשירותים כמו בתחילת התהליך. לפעמים שינוי קיצוני כמו כניסה לגן חדש, היעדרות של הורה, הולדת אח/ות יכול להיות הסיבה לרגרסיה. חשוב לא לכעוס על הילד, אלא פשוט להתחיל שוב את התהליך וזה יסתדר. 

לסיכום, זכרו שתנאי הכרחי להצלחת גמילה מחיתולים היא מוכנותו ובשלותו של הילד. התהליך יתחיל כשהוא יהיה בשל לכך. היו ערים לסימנים וכאשר הם מופיעים, התחילו בתהליך עם הרבה סבלנות. אל תשכחו לתגמל את הילד ולשבח אותו על הצלחותיו. שתהיה גמילה מהירה וקלה.
כתבות נוספות שיכולות לעניין אתכם:

מוצץ - כן או לא?
מוכנות הילד למיטת מעבר

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר