מוכנות הילד למיטת מעבר

הילד שלך כבר הפך לפעוט: הוא הולך בעצמו, מתקלח באמבטיה ואוכל הכל כמו כולם. בלילות את כבר מזמן לא קמה להניק – אז האם הגיע העת להעביר אותו ממיטת התינוק למיטת מעבר? כך תזהי את הסימנים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 29.10.2012

בשנה הראשונה לחייו, זקוק התינוק לקרבתה הפיזית של אימו או של הדמות המטפלת בו על מנת לפתח ביטחון ומאוחר יותר עצמאות. הורים רבים מצמידים את מיטת התינוק למיטתם או משכנים אותה בחדרם. ואולם כעבור זמן מה נדמה כי הילד מוכן לעבור לשלב הבא. מיטת מעבר, כשמה כן היא, משמשת לתקופת הביניים שבין השינה במיטת תינוק למעבר למיטת נוער. היא ללא סורגים אך בעלת מעקה בטיחות, כך שהילד מצד אחד מוגן מנפילות ומצד שני יכול לרדת באופן עצמאי מהמיטה. היא קצרה וקטנה לעומת מיטת יחיד ולכן ניתן להמשיך לישון עם הפעוט באותו חדר. על יתרונותיה של מיטת מעבר ועל הסימנים לכך שהילד כבר מוכן אליה - במאמר שלפניכם.


כהורים, חשוב לנו לקחת את ההחלטות הנכונות אשר יתמכו בהתפתחות של הילד. בשנה הראשונה לחיי התינוק, הוא זקוק להימצא כמה שיותר בקרבה פיזית לאימא או לדמות מטפלת אחרת. קרבה זו תאפשר לו לגדול מתוך אמון שהצרכים הבסיסיים שלו נענים, ובהמשך, תתמוך ביכולת שלו לפתח בטחון עצמי ועצמאות. על מנת לאפשר קירבה זו במהלך הלילה, ניתן לבחור ב"מיטה משפחתית" או במיטת תינוק בעלת שלוש צלעות אשר נצמדת למיטת ההורים. כך גם יתאפשר לאימא להניק את התינוק בלילה מבלי לקום מהמיטה. עם זאת, הורים רבים בוחרים שהתינוק ישן במיטת תינוק רגילה, מסיבות שונות כגון רצון לפרטיות או נורמות חברתיות. בכל מקרה, בשלב כלשהו נשאלת השאלה: “עד מתי?” - עד מתי הוא יישן אתנו במיטה, או מתי הגיע הזמן שהוא יעזוב את מיטת התינוק?
מיטת מעבר - היתרונות והאתגרים
מיטת מעבר מיועדת לתקופת ביניים, אחרי מיטת תינוק או מיטה משפחתית ולפני מיטת נוער. מיטת מעבר היא ללא סורגים אך בעלת מעקה בטיחות, כך שהילד מצד אחד מוגן מנפילות ומצד שני יכול לרדת באופן עצמאי מהמיטה. גובה המיטה נמוך (כ-30 ס"מ), כך שגם במקרה של נפילה לא נשקפת סכנה לילד. המיטה קטנה ולכך כמה יתרונות: תוכלו להמשיך להשתמש במזרן של מיטת תינוק, הילד יכול להרגיש בתוכה יותר "מוכל" מאשר במיטת נוער גדולה, היא לא תופסת הרבה מקום ולכן תוכלו למקם אותה גם בחדר השינה שלכם במידה ותרגישו שמוקדם מדי שהילד יעבור לחדר משלו. החסרון הוא שהיא תוכל לשמש אתכם רק שנים בודדות, ולכן יש הורים שבוחרים להעביר ישר למיטת נוער.
העובדה שמיטת המעבר מאפשרת לילד יותר עצמאות היא יתרון ואתגר כאחד. האתגר הוא כמובן כיצד לגרום לילד להישאר במיטה, בשעת ההשכבה או באמצע הלילה. כידוע, גיל שנתיים מאופיין בכך שהילד מרבה "לבדוק גדולות". קחו בחשבון שהמעבר יכול להיות כרוך בתקופת הסתגלות, בה תדרשו לגלות עקביות, נחישות, סבלנות ויכולת שליטה בכעס.


מתי הילד מוכן למעבר?
המעבר ממיטת תינוק למיטת מעבר הוא לרוב בין גיל שנה וחצי וגיל שנתיים וחצי. אין גיל מדויק שבו זה צריך לקרות, לכן חשוב להיות קשובים לסימנים ולהחליט בהתאם להתפתחות האישית של כל ילד. הנה כמה קווים מנחים:
  • התפתחות מוטורית - במידה והילד ישן עד כה במיטת תינוק, שימו לב כאשר הוא מתחיל לנסות לטפס על הסורגים של המיטה. נפילה ממיטת תינוק היא מסוכנת, לכן חשוב להקדים את הנפילה במעבר למיטה אחרת.
  • הילד כשותף להחלטה - במידה והילד ישן אתכם במיטה, התשובה לשאלה "עד מתי?” היא פשוטה- עד שהילד בוחר מרצונו החופשי לעבור למיטה משלו. הבחירה תגיע מתוך בשלות רגשית לעשות צעד זה לקראת עצמאות. לפעמים אנחנו מאבדים סבלנות, אך כל "פרי מבשיל בעתו", וכפי שלא נקטוף פרי בוסר כך גם לא מומלץ להחליט על מעבר לפני שהילד מוכן לכך. אם תרגישו שהילד מוכן למעבר, תוכלו לעודד אותו לעבור למיטה משלו.
  • רכישת הרגלי שינה - ההסתגלות למיטה החדשה תהיה קלה יותר כאשר הילד כבר רכש הרגלי שינה קבועים במהלך הלילה ואינו מראה סימנים לבעיות שינה. כלומר: הוא מצליח להירדם באופן עצמאי, אינו מתעורר לעתים קרובות במשך הלילה, אינו זקוק לינוק או לאכול במהלך הלילה ועוד.
  • גמילה מחיתולים - במידה והילד ישן במיטת תינוק והוא מתחיל תהליך של גמילה מחיתולים, מעבר ממיטת התינוק יוכל לתמוך בגמילה. מיטת המעבר תאפשר לו לרדת באופן עצמאי במשך הלילה על מנת ללכת לשירותים. אם הילד ישן במיטת ההורים, אין צורך במעבר מיטה בתקופת הגמילה. עם זאת, תקופת הגמילה היא שלב חדש של בגרות, בו הילד מתחיל לפתח צורך בעצמאות, כך שיתכן שבמקביל הוא יבחר לעבור למיטה משלו.
  • בשלות קוגניטיבית - בסביבות גיל שנתיים, הילד מפתח יכולת להבין ולקבל גבולות. הוא מבין שעליו להישאר במיטה, אך יתכן מאד שהוא ינסה "לבדוק גבולות". כאן מומלץ להחזיר אותו למיטה באופן עקבי, מבלי להגיב בכעס ותוך צמצום האינטראקציה למינימום ההכרחי. אם ההחלטה על המעבר נעשתה בשיתוף עם הילד, זה יכול לחסוך הרבה מאבקי כוח מיותרים.
  • פניות רגשיות - כל שינוי ומעבר מצריך לגייס כוחות נפשיים על מנת להתמודד ולהסתגל למצב החדש. לכן, מומלץ לבחור את עיתוי המעבר למיטה חדשה בתקופה שבה הילד אינו צריך להתמודד במקביל עם שינויים נוספים- מעבר לגן חדש, מעבר דירה, התמודדות עם מחלה ועוד.
  • לידת אח - כאשר הילד עוזב את מיטת התינוק או את מיטת ההורים על מנת לפנות מקום לתינוק חדש שנולד, הוא עלול להרגיש שמישהו "תפס את מקומו". לכן, מומלץ לעשות את המעבר כחודשיים לפני הלידה הצפויה, כמובן אם הילד מוכן ובשל לכך. במידה ותרגישו שהילד עדיין לא מוכן למעבר, חכו כמה חודשים לאחר הלידה.

המעבר ממיטת תינוק למיטת מעבר היא שינוי גדול בהרגלים של הילד ושל ההורים כאחד. לכן, את ההחלטה לערוך שינוי יש לקבל בתקופה שבה לא נערכים שינויים גדולים מחוץ לבית ובעיקר כאשר נראה כי הילד בשל לכך. מיטת מעבר תעניק לילד (ולכם) ביטחון מחד ועצמאות מאידך, ותהווה עדות נוספת לגדילה ולהתפתחות של ילדיכם.כתבות נוספות
אח חדש נולד
עיצוב חדרי ילדים
מוצרי צריכה ביתיים
פחד אצל ילדים
מזוג למשפחה
עולים לכיתה א'


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר