הכנת חיית המחמד להצטרפות תינוק

כלב או חתול הם לעיתים רבות כילדים ראשונים בבית ומכינים את בני הזוג לדבר האמיתי – הצטרפות של צאצא ביולוגי לחיק המשפחה. אבל מי יכין את חיית המחמד שלכם להצטרפותו של "אח" חדש שהוא לא ממש מבני מינה? התשובה פשוטה: אתם. לפניכם מספר טיפים להכנת החבר הכי טוב שלכם לשינוי בחיי המשפחה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 31.01.2013

ממש כמו שאתם עצמכם מתכוננים לבואו של התינוק, באמצעות הכנת חדר מיוחד, רכישת רהיטים, בגדים וצעצועים, תרגול תנוחות הכנה ללידה ואפילו באמצעות הפעולה הפשוטה של ליטוף הבטן, כך גם הכלב או החתול שלכם צריכים להתכונן. אחרי הכול, מדובר בשינוי שישפיע לא רק על ההתנהלות הזוגית שלכם, אלא גם על מידת היחס שיקבל מי שהיה עד עכשיו מרכז עולמכם והחבר הכי טוב שלכם. מכיוון שחיות המחמד לא יכולות להתכונן לבד לרגע בו תחזרו הביתה עם סלקל ובתוכו תינוק, אתם, כ"הוריו", צריכים לעזור לו. ההכנה המוקדמת הזאת תאפשר לכלב או לחתול שלכם לקבל את התינוק אם לא באהבה מהרגע הראשון אז לפחות בהבנה, ותביא לכך שתהליך ההסתגלות יעבור הרבה יותר בקלות.
חששות – לגיטימי לגמרי
זה קורה גם אם בעל החיים שלכם מלווה אתכם שנים ארוכות, וגם אם החלטתם לגדל אותו רק זמן קצר לפני שנכנסתם להיריון. החששות ממה יהיה ומאיך חיית המחמד שלכם, שהיתה רגילה לקבל את מלוא תשומת הלב של שניכם, תגיב לכך שהגיע עוד מישהו הביתה. אחרי הכול, גם אם הכלב או החתול שלכם מגיבים בצורה נוחה ונעימה לאורחים שמגיעים, מדובר במצב שונה לחלוטין. התינוק שמתווסף למשפחה כאן כדי להישאר, ולא רק זה – הוא גם כל כך חמוד שכל הגה שהוא מוציא מהפה, גם כשזה בטונים צורמים, מיד מקפיץ את ההורים ובעל החיים נשאר קצת בצד. לכן, אין פלא בכלל שאתם חוששים מרגע המפגש. למעשה – זה היה קצת מוזר אם לא הייתם חוששים. למרות זאת, חשוב מאוד שתדעו, שבדרך כלל המפגש של בעל החיים עם התינוק הקטן עובר בשלום ומהר מאוד הם נעשים החברים הכי טובים. מעבר לכך, אם תתכוננו לרגע המפגש עצמו כמו גם להתנהלות משפחתית נכונה בהמשך, סביר מאוד להניח שחיית המחמד שלכם תתרגל למצב החדש ואפילו תאהב אותו, ולבטח לא תנטור לכם טינה.


איך עושים את זה?
אם היה נדמה לכם, שהכלב מרחרח את הבטן ההריונית של האמא לעתיד ושהוא בוחן כל תנועה שלכם בחדר המיועד לתינוק – אתם צודקים לגמרי. כלבים וחתולים הם בדרך כלל הראשונים לדעת על ההיריון המתפתח, לפעמים אפילו עוד לפני שבני הזוג יודעים בעצמם. החושים שלהם מאפשרים להם לחוש שמשהו מתבשל שם, תרתי משמע, וכבר מרגע הזיהוי הם בוחנים כל תנועה וכל פעולה שלכם. על מנת שתהליך הקבלה של התינוק על ידי בעל החיים יעבור בצורה רגועה וחיובית, אספנו עבורכם מספר המלצות לפעולות שכדאי לנקוט בהן:
  • שיתוף – הדבר הראשון שחשוב לעשות, הוא לשתף את הכלב או את החתול בהכנות. הרשו להם לרחרח את החפצים החדשים שקניתם לתינוק, תנו להם לשים ראש על הבטן ו"להרגיש" את התינוק ואפשרו להם כל דבר שנראה לכם מתאים ושקשור להכנות שאתם עושים ביחד. הדבר החשוב ביותר הוא לא לתת לכלב או לחתול את ההרגשה שהם אינם רצויים, כי זה עלול ליצור אצלם רגשות שליליים כלפי התינוק שיגיע.
  • יצירת מקום ניטרלי – אם עוד אין לכלב או לחתול שלכם מקום משלהם בבית והם ישנים אתכם, עולים על הספות ויכולים לשהות כמעט בכל מקום, זה הזמן להגדיר גבולות. אחרי הכול, בוודאי לא הייתם רוצים שכשתהיו עם התינוק שלכם על הספה או על המיטה, הכלב או החתול יקפצו עליה ויסכנו את התינוק. צרו עבורם מקום מוגדר, לא רחוק מדיי ממוקד הפעילות הראשי בבית, תחמו אותו באמצעות קרטון, שמיכה או מלונה, ולמדו את חיית המחמד שלהם שזה המקום שלהם. לאט-לאט הם יתרגלו ואחרי אימון קצר כשתגידו להם "למקום" – הם ידעו בדיוק לאן ללכת.
  • לימוד הפקודה "עזוב" – כשיגיע התינוק הביתה, יגיעו איתו, מן הסתם, גם צעצועים וחפצים נוספים שהכלב או החתול שלכם ירצו להכיר. חשוב מאוד ללמד אותם את הפקודה "עזוב" על מנת שידעו לשחרר חפצים שאסור להם לקחת, אבל חשוב גם לספק להם חלופות מתאימות. כך לא תיווצר אצל בעל החיים קנאה שעלולה לגרום להם להיות תקיפים וחסרי סבלנות כלפי התינוק וכלפיכם.


 
  • פחות תשומת לב – הרבה אנשים שיש להם כלב או חתול מחליטים להעניק לבעלי החיים הרבה מאוד תשומת לב לפני הלידה, מתוך רצון "לכפר" על ההפחתה בתשומת הלב שתגיע, מן הסתם, לאחריה. פעולה זו מובנת לגמרי, אולם הפעולה הרצויה היא דווקא זו ההפוכה. חשוב שתרגילו את חיות המחמד שלכם לקבל פחות תשומת לב לפני שהתינוק מגיע. כך הן לא יעשו את הקישור הישיר בין ההפחתה בתשומת הלב ובין הגעת התינוק, ויוכלו לקבל אותו בהרבה יותר אהבה.

למרות החששות המובנים, אין ספק כי גידול ילדים בסביבת בעלי חיים הוא אחד הדברים החיוביים והיפים ביותר שיכולים להיות. ילדים שגדלים עם כלבים או חתולים לומדים לחלוק, לשתף, לטפל ולאהוב, והאינטליגנציה הרגשית שלהם מתפתחת בדרך כלל בצורה נפלאה. לכן, אל תתנו לחששות לגרום לכם למסור את חיית המחמד שלכם למישהו אחר. קחו נשימה, השתמשו בטיפים ובהמלצות שקראתם במאמר, ואנחנו בטוחים שכולכם תהיו משפחה גדולה ומאושרת. בהצלחה!

המאמר נכתב באדיבות
חנות חיות – בית הכלב המציעה מגוון אביזרים ומזון לבעלי חיים.כתבות נוספות
אח חדש נולד
עיצוב חדרי ילדים
טיפול באמצעות בעלי חיים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר