טיפול בנזקי עור לאחר היריון ולידה

ההריונות, הגיל וזיהום האוויר נותנים את אותותיהם בעור הפנים והגוף הרבה אחרי שההיריון מסתיים. פיתוחים טכנולוגיים אחרונים בעולם הטיפולים האסתטיים והקוסמטיקה מאפשרים כיום להיטיב משמעותית עם מראה העור גם ללא הרדמה, עם מעט סיכונים וכמעט ללא כאב.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.04.2013

בעת ההיריון מפנה גוף האישה משאבים רבים לגידול ולטיפוח העובר שבבטן, ובהתאם מתרחשים שינויים בכל מערכות הגוף של האם לעתיד. משקל הגוף עולה בהדרגה לאור חודשי ההיריון, וכן מופרשים הורמונים המיוחדים לתקופה זו, היוצרים אצל חלק מן הנשים ההרות תסמינים ותופעות על פני העור. לאחר הלידה, בשעה טובה, ישנן שלל התמודדויות יומיומיות חדשות, ושגרת החיים משתנה כליל. לצד הטיפול בתינוק או בתינוקת שזה עתה נולדו, עולה המשאלה לחדש ולהצעיר את מראה העור, ולשוב לגזרה, לתחושה טובה ולנוחות במהירות. מהן האפשרויות להצערת העור לאחר ההריון והלידה? לפניכן סקירה אודות האפשרויות הנפוצות.
 
מהן התופעות העוריות הנפוצות במהלך ההיריון?
במהלך ההיריון מפריש גוף האישה ההרה הורמונים שונים שהשפעותיהם מתבטאות בין השאר במגוון תופעות על עור הגוף. כך למשל, עשויים להופיע על העור לקראת סופו של ההיריון סימני מתיחה באזורי הבטן, הירכיים והשדיים. לסימני המתיחה מתלווה לעתים גם גירוד קל או תחושת אי נוחות. תופעה נפוצה אחרת היא התכהות של אזורי עור מסוימים (קרויה גם פיגמנטציה), ובהם למשל אזור הפטמות, נמשים ונקודות חן קיימות. שתי התופעות הללו עשויות להתבהר ולהיעלם חלקית לאחר הלידה, אך הסימנים אינם נעלמים לחלוטין. ישנן נשים שסובלות מהופעת כתמים חומים על עור הפנים (תופעה הקרויה גם בשם העממי "מסכת הריון" או מלזמה). תופעה זו שכיחה אצל נשים כהות עור, הנחשפות רבות לשמש. תופעה נוספת המוכרת לנשים רבות הינה עודפי עור ושומן בהיקפים ובשיפולי הבטן, לאחר פרק העלייה המשמעותית במשקל במהלך ההיריון. הופעת ורידים בולטים ברגליים, בשל העומס על מערכת הדם ועומס המשקל בתקופת ההיריון אף היא נפוצה מאוד.
 חידוש העור ללא ניתוח לאחר הריון ולידה
פרט להמלצות השגורות לגבי תזונה בריאה, פעילות גופנית מתמדת ומבוקרת ושמירה על אורח חיים בריא ונכון, מוצעים כיום מיני טיפולים, המסייעים לחידוש והצערת העור לאחר הריון ולידה. טיפול חדשני שכזה הינו טיפול בטכנולוגיה מיוחדת המשלבת אנרגיית אור ואנרגיה רדיו-חשמלית ומביא לחידוש העור ולהעלמת נמשים, פיגמנטציה, צלקות ועוד. בתהליך הטיפול מגבירים ומזרזים את היווצרות האלסטין והקולגן, האחראים למראה ולתחושה צעירים וגמישים של העור. בטכנולוגיה זו יש צורך בסדרת טיפולים אחת לכמה שבועות, על מנת לשמר את התוצאות הטובות. טיפול חדשני נוסף נעשה בעזרת מכשיר לייזר ייחודי, בפיתוח ישראלי מקורי: הטיפול מתבצע תחת אלחוש מקומי וללא הרדמה מלאה, ובמסגרתו משיגים מיצוק ושיפור במרקם העור, וניתן להעלים צלקות וכתמי שמש וגיל.  טיפול נוסף המוצע לנשים לאחר לידה הוא העלמת ורידים בולטים ברגליים באמצעות תהליך שבו מוזרק חומר ממיס לווריד המאפשר לו להיספג אל הגוף ולהיעלם.  
 

בשנים האחרונות נכנסו לשוק מכשירים הכוללים שימוש באור (הם מוכרים גם בשם(IPL אולם לא כולם אפקטיביים משום שעוצמת האור המוקרנת מהם משתנה. המערכות המתקדמות יותר משלבות אנרגיה חשמלית עם אנרגיית האור. שילוב זה הוא אידיאלי משום שהוא מפחית דרמטית את הפגיעה בשכבה העליונה של העור, כמו גם את האפשרות להיכוות מהטיפול ולהיוותר עם פיגמנטציה לא רצויה. בנוסף – הטיפולים הללו הרבה פחות כואבים.

 
ניתוחים וטיפולים אסתטיים לאחר הריון ולידה
לאחר הלידה נותרים שרירי הבטן רפויים ויוצרים לעתים מראה עור מדולדל ולא אסתטי. לאחר מספר לידות עשויים להיוותר עודפי עור, סימני מתיחה ומראה "נטול מותניים". עיצוב וחיטוב מחדש ניתן לערוך בעזרת ניתוח למתיחת בטן, המבוצע בהרדמה מלאה ומצריך התאוששות של מספר שבועות. ניתוח אסתטי אחר הינו ניתוח שאיבת שומן, המיועד למי שאינן מצליחות להיפטר ממצבורים של שומנים באזורי גוף מסוימים, ובעיקר בבטן, במותניים ובירכיים. ניתוח זה מבוצע באמצעים שונים, וההמלצה העיקרית היא לבחור מכון ומנתח בעלי שם וניסיון רב. ישנו טיפול חליפי לניתוח שאיבת שומן, הקרוי "המסת שומן" אשר מבוצע בטכנולוגיות שונות במכוני האסתטיקה והטיפוח, תחת פיקוח רפואי.
 

לסיכום, הידלדלות העור, פיגמנטציה, ורידים בולטים וסימני מתיחה המאפיינים את התקופה שלאחר הלידה יכולים כיום לקבל הטבה משמעותית בעזרת טיפולים קצרים ולא פולשניים. זאת כמובן – לצד התפתחויות בעולם הקוסמטיקה ושימוש בתכשירים טובים, המזינים את העור ומסייעים לו להתמודד טוב יותר עם אתגרי הזמן וזיהום האוויר.

 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר