שולחים את הילדים לסאמר סקול

מתלבטים אם הגיע הזמן לשלוח את הילדים לסאמר סקול? לפניכם, על קצה המזלג, תשובות לשאלות מאיזה גיל, לאן לשלוח, במה כדאי להצטייד לפני הנסיעה והכי חשוב – מה הרווח הגדול שירוויחו ילדיכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 07.02.2013


האפשרות לשלוח את הילדים לבילוי חופשת קיץ בחוץ לארץ, בחברת ילדים בני גילם מכל העולם, הפכה בשנים האחרונות לנגישה ומקובלת מאי פעם. אם אתם שוקלים את האפשרות ברצינות כדאי לדעת להיערך אליה בהתאם – הן מבחינת בחירת היעד והן מבחינת הכנה נכונה של ילדיכם.

בעבר "סאמר סקול" היה מן משהו ששומעים עליו בסרטים, מושג רחוק מבחינה תרבותית וגיאוגרפית. אבל העולם השתנה, וגם אנחנו. יותר ויותר אנשים שולחים את ילדיהם לסאמר סקול, כלומר למחנה קיץ, במטרה לספק להם חוויה לימודית, חברתית ותרבותית מעשירה. אבל מה בעצם נותן סאמר סקול? מאיזה גיל אפשר לשלוח את הילדים ומה הם ירוויחו מזה? לפניכם תשובות לכמה מהשאלות הללו, שיעזרו למתלבטים ולתוהים לעשות קצת סדר בשפע המידע הזמין. 
אז לקראת הקיץ הקרוב: כל מה שרציתם לדעת על סאמר סקול 2013
מאיזה גיל?
מחנות קיץ מקבלים בני נוער על פי קבוצות גיל. הטווח הכולל של גילאים הוא בדרך כלל 10 עד 18, אך מחנות מסוימים מפעילים תכניות ממוקדות בדרך כלל לפי קבוצות הגיל הבאות: 10 עד 14, 14 עד 16 (או 13 עד 15) ו-16 עד 18. באמצעות החלוקה הזו, אפשר למקד את הפעילויות הלימודיות והחברתיות כך שיותאמו לכל קבוצת גיל בצורה האופטימלית.


לאן שולחים?
יש סאמר סקול ברחבי העולם, אך המרכזיים שבהם, ובעיקר הפופולריים בקרב ישראלים, נמצאים באירופה או בצפון אמריקה (ארצות הברית וקנדה). מבין הנוסעים לאירופה – הרוב בוחרים לנסוע לאנגליה, שבה נמצאים מחנות הקיץ הוותיקים והאיכותיים ביותר. הבחירה במחנות הנמצאים במדינות דוברות אנגלית היא מובנת – אחת המטרות המוצהרות של סאמר סקול היא שיפור ולימוד אנגלית. כל המרכזים מציעים, בנוסף למגוון פעילויות, לימודים איכותיים וממוקדים של אנגלית.

אם אתם מתלבטים לאן לשלוח, יש שני פרמטרים מרכזיים שיוכלו לעזור לכם למקד את החלטתכם: תקציב ואוריינטציה תרבותית. המחנות באירופה לעתים משתלמים יותר בגלל עלויות הטיסה (אירופה פשוט קרובה יותר...), אם כי העלויות משתנות גם ממרכז למרכז, על פי מידת האקסקלוסיביות והוותק. באשר לאספקט התרבותי – ישראלים רבים בוחרים לשלוח את ילדיהם למרכזים באוריינטציה יהודית, הרווחים בעיקר בארצות הברית, אך לא רק כמובן. שם נפגשים הישראלים עם בני נוער יהודים מכל העולם, ורבות מן הפעילויות הן בדגש על מסורת ויהדות. חלק מן המחנות מציעים מטבח כשר. אם אתם מכוונים לחוויה אוניברסלית יותר, יכול להיות שתרצו לשלוח דווקא למרכז סאמר סקול בין-לאומי, ללא אוריינטציה מסורתית או דתית.


כיצד להכין את הילדים?
להכנה יש היבטים טכניים: הצטיידות בהתאם ליעד, לתנאים ולמזג האוויר, הכנות בירוקרטיות שונות, אמצעי תקשורת (טלפון נייד, לאפטופ וכו') ועוד. אולם ההיבט הרגשי הוא המרכזי, בעיקר כשמדובר בבני נוער צעירים יותר, או בכאלה שלא רגילים להיפרד מהמשפחה לתקופות ארוכות. במקרים כאלה חשוב לשוחח על המרכז, על הפעילויות ובעיקר על הקשיים הצפויים. חשוב שהילדים יבינו כי ההתחלה עלולה להיות קשה, ויכול להיות שיחושו תחושות מסוימות של בדידות או ניכור, בין היתר בגלל קשיי תקשורת ושפה ובגלל ההבדלים התרבותיים. עודדו את הילדים לשוחח על דברים שהם חוששים מהם או שמטרידים אותם.


רגע... אבל מה בעצם הילדים מרוויחים מכל זה?
בני הנוער חווים בנסיעות הללו הרפתקה מיוחדת במינה. הם נהנים מלימוד בלתי אמצעי של שפה ובעיקר מלימוד תרבותי וחברתי ומהרחבת אופקים יוצאת דופן לגילם. המפגש עם בני נוער ועם צוות מרחבי העולם מעניק פרספקטיבה ומסייע להם להבין טוב יותר את העולם שהם חיים בו. חשוב מכל – האנגלית שבפיהם בדרך כלל משתפרת פלאים, ולכך אחראית בעיקר החוויה החברתית, אף על פי שהמרכזים מציעים תמיד גם לימודים מוסדרים ומקצועיים.


אין ספק שיציאה לסאמר סקול תהיה עבור ילדיכם חוויה לכל החיים. ההתרחקות מהבית, העצמאות שידרשו לפתח, וזאת לצד קשרים שיצרו עם בני גילם ממקומות שונים בעולם, ועוד לא הזכרנו את האנגלית שתשתפר להם באופן ודאי.כתבות נוספות
רילוקיישן עם הילדים
כיצד לתכנן טיול מוצלח בחו"ל עם הילדים
משחקי ילדים ככלי התפתחותי


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר