משחקי מחשב לפי ג'נדר

ההבדלים בין בנים לבנות מוצאים את ביטויים גם במשחקי מחשב שהפכו בשנים האחרונות לחלק מהבילוי הקבוע של ילדים בני שני המינים. מהם המשחקים המועדפים על הבנים לעומת המשחקים שמושכים בנות – במאמר שלפניכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 05.12.2012

בנים ובנות מבטאים העדפה ברורה ושונה כבר מגיל צעיר מאוד לגבי התכנים המועדפים עליהם. בעוד בנות יאהבו משחק שמעניק להן אפשרות להשתמש ביכולת הורבאלית שלהן ובסקרנותן הטבעית לכל הקשור ביחסים אנושיים, יעדיפו הבנים משחקים המבוססים על תחרות ועל מלחמה.

משחקי המחשב הם למעשה עולם שלם שילדים רבים חיים בו שעות ארוכות במשך היום. המשחקים הללו לא ממלאים רק חלק נכבד מהזמן הפנוי של הילדים, אלא גם חלק חשוב בהתפתחות כישורי החברה שלהם, למידת התנהגויות והבנה של העולם האמיתי. מסיבה זו כדאי מאוד להיות מעורבים בסוגי המשחקים שהילדים שלכם רוכשים או באלו שנמצאים בחדרם.

אחד הדברים המעניינים בהקשר של
משחקי מחשב לילדים הוא ההבדלים בין בנים ובנות באופן ובאופי המשחק. למשל, שנים חשבו שבנות פשוט לא מתעניינות במחשב ולכן לא אוהבות משחקים שדורשים שימוש בו, אך בשנים האחרונות יותר ויותר חברות המפתחות משחקים לילדים מבינות שבנות דווקא אוהבות מאוד מחשב, הן רק לא מוצאות ענין רב במשחקי מלחמה או משחקים שבהם הגיבור תמיד גברי.
הדברים שבנות אוהבות במשחק מחשב
מחקרים מראים שבנות מתעניינות יותר ביחסים בין אנשים, בסיפורים מורכבים ומשתמשות הרבה יותר טוב בשפה, קריאה וכתיבה. לכן, בנות יעדיפו תמיד את המשחקים המכילים את המרכיבים הללו. בניגוד למה שחושבים, ברבי ונסיכות דיסני למיניהן אינן מייצגות את הדמות המועדפת בהכרח על ידי בנות, אלא שמשחקי ברבי מכילים את המרכיבים שבנות אוהבות ומזדהות איתם:

  • קשרים מורכבים – סיפורים מורכבים שמעורבות בהם כמה דמויות, שמהן מתפתח סיפור, עולים קונפליקטים והמשחק מוביל לפתרונם. בנות אוהבות לפתור סוגיות חברתיות ובינאישיות. 
  • אי אלימות – בנות אינן זקוקות להילחם ברוע המוחלט כדי להניע את המשחק ולתת להן סיבה להתקדם בו. הן יעדיפו, למשל, תעלומה בלשית שבסופה ייתפס הפושע מאשר להילחם באותו פושע ולהרוג אותו.
  • אי תחרותיות – רוב הבנות אינן זקוקות לתחרות. ההיפך, הן מעדיפות שהמשחק יתפשט לכיוונים רבים, על פי הליכה ברורה לקראת ניצחון.
  • אסתטיקה – בנות ישמחו להלביש כלה או דמויות משפחה בשלל אפשרויות, לסדר ולעצב דירה או לבחור את האיפור והלק המתאים לדמויות.
 


הדברים שבנים אוהבים במשחקי מחשב

  • תחרותיות – בנים מעדיפים ניצחון ברור, כמו במשחקי קונסולה שמדמים מלחמה, מרוצים או קרבות אחרים.
  • יכולות מכאניות – בנים יעדיפו לפתור בעיות הקשורות לפירוק והרכבה של מבנים מכאניים.
  • יכולת חזותית מרחבית – זירות משחק שדורשות תכנון פעולה על פני המרחב, כמו אזורי מלחמה, יהיו בדרך כלל האפשרויות המועדפות על בנים.

איך מתמודדים משחקי המחשב עם סוגיית הג'נדר?
בעבר מרבית המשחקים נבנו על בסיס מוות, בגיבור שהוביל את המשחק. כיום החברות מתמודדות עם עניין הג'נדר בכך שבמשחקים רבים מין הגיבורים אינו מוחלט. כך למשל במשחקים שבמרכזם נמצאות דמויות של חיות. כיום, משחקים רבים מאפשרים לשחקן או לשחקנית לבנות את דמותם במשחק ולהגדיר את מין הדמות בעצמם. בכך יכולה בת להחליט מהי הדמות שהיא מזדהה איתה – האם היא זכר או נקבה? מה מתאים לדמות זו לעשות? האם היא יכולה להילחם? האם היא יכולה לטפל במישהו אחר? אלו תפקידים שפעמים רבות מוכתבים על ידי החברה, וכאן ניתנת לבת האפשרות לשבור אותם ולהחליט לפחות לגבי האופן שבו היא מדמיינת במשחק.

יחד עם זאת, חברות משחקים רבות פותרות את הסוגיה בכך שהן מאפשרות לשחקנים לבחור את מין הדמות, אך העולמות שבהם ממוקמים המשחקים עדיין נוטים לעבר עולמות המועדפים על ידי הבנים, כמו המערב הפרוע, יחידות צבאיות מובחרות ועוד. 


כאשר בוחרים משחקי מחשב לילדים, כדאי לזכור את ההעדפות העיקריות של בנים ובנות. בנות בדרך כלל יעדיפו סיפור אנושי מורכב שצריך לפענח, ובנים יעדיפו לנצח את כולם במלחמה.כתבות נוספות
רכישת מחשב עבור הילדים
מוצרי צריכה ביתיים
אפליקציות מתאימות לילדים


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר