בטיחות הילדים בגני שעשועים

כשאנחנו הולכים לגני שעשועים אנחנו רוצים להיות בטוחים ככל שאפשר, שהמתקנים יציבים ועמידים דיים, על מנת לאפשר לילדינו לשחק וליהנות מבלי להיפגע. כיצד תדעו שגן השעשועים בטוח? כל התשובות בכתבה שלפניכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 29.10.2012

גני שעשועים אמורים להיות מקומות שבהם הילדים שלנו משחקים בכיף, מפתחים יכולות של שיווי משקל והתגברות על פחדים ובאופן כללי – נהנים. למרות זאת, הם יכולים להיות גם מקומות מאוד מסוכנים. למען בריאות ילדיכם והשקט הנפשי שלכם,  כדאי לעבור על מספר דברים לפני שהזאטוטים עולים ומשתוללים על המתקנים... 

מטרתה של כתבה זו אינה להפחיד ולמנוע מכם ללכת עם הילד לבלות בגני שעשועים. נהפוך הוא. אנו מבינים מאוד את הצורך של הילדים (ושלכם!) להשתעשע בחברת ילדים אחרים, לטפס גבוה, לקפוץ, לגלוש במגלשות וליהנות מחוויית משחק שאי אפשר למצוא בבית. למרות זאת, כהורים בעצמנו, גם אנו ראינו או שמענו על מקרים שבהם ילד נפל מנדנדה שלא היתה מחוזקת בצורה מספקת לקורת העץ, או ילד שנשרט או נחתך ממתקן שבור. לכן, חשוב ליידע אתכם, ההורים, בסכנות הטמונות לילדיכם בגן השעשועים, ולהדריך אתכם למה כדאי לשים לב לפני שאתם שולחים אותם לטפס.


מתקנים לפי גיל
ממש כמו שבלונה-פארק על כל מתקן כתוב לאילו גילאים הוא מיועד, כך בכל גן שעשועים צריך להיות שלט על כל מתקן, המיידע את ההורים לאיזה גיל הוא מתאים. הורה שאינו יודע שהמתקן עליו מטפס ילדו בן השנתיים מיועד בעצם לגילאי ארבע ומעלה, עלול למצוא את הילד במצב מסוכן, ואת עצמו במצב מאוד לא נעים.


מצע רך
חשוב מאוד לוודא שמתחת למתקנים, ובמיוחד מתחת למתקני הטיפוס למיניהם, ישנו מצע רך כמו חול או רקורטן (משטח גומי ייעודי). כך, גם אם ילד נופל, המשטח הרך מונע חבלה חמורה יותר וברוב המקרים מאפשר לו להמשיך לשחק להנאתו. חשוב לדעת שבגן שעשועים שיש בו חול, יש לוודא שעומק החול הוא 30 ס"מ לפחות.
שטח נקי
לפני ששולחים את הילדים לשחק, ובעיקר לפני שחולצים להם את הנעליים, כמו שהם בדרך כלל מבקשים, חשוב לוודא ששטח הגן נקי משברי זכוכיות ו/או מחפצים חדים אחרים. אחרי הכול, גם אלה עלולים לסכן את הילדים שלנו, ולא רק המתקנים.


מתקנים מוגנים
יש לוודא כי המתקנים אינם מאפשרים לילדים לטפס מחוצה להם או עליהם, על מנת למנוע נפילות. כמובן שיש מתקנים המחייבים טיפוס או גלישה מחוצה להם, כמו עמוד גלישה למשל, אולם אז חשוב שתהיו ליד הילד או שתהיו בקשר עין איתו (בהתאם לגיל).


מתקנים תקינים
לפני שהילדים עולים על מתקן, חשוב לוודא שאין בו חלקים שבורים או שלבים חסרים. בשעת משחק ילדים לא תמיד יכולים להבחין שחלק חסר בסולם או בגשר, ומכאן הדרך אל הנפילה קצרה ביותר. גם ברגים בולטים או חלקים חלודים עלולים להוות סכנה, ולכן חשוב לוודא שאין כאלה במתקן. ערכו בדיקה של המתקנים ורק כשאתם בטוחים שהם שלמים, אפשרו לילדים לטפס. 


ואם מתמזל מזלכם...
באופן כללי כל גן שעשועים אמור לעבור בדיקת בטיחות על ידי נציג מטעם מכון התקנים, ויכול להיות שהם באמת עוברים, אולם מעטים הם המקומות בהם תוכלו למצוא תיעוד לכך. למרות זאת, אם מצאתם תיעוד, ודאו שתוצאות הבדיקה עדיין בתוקף, ואם כן – תוכלו להיות יותר רגועים כשאתם שולחים את הילדים לשחק.


עוד כמה כללי בטיחות בגן השעשועים
אם בדקתם את המתקנים ואת הסביבה ווידאתם שאין במקום מפגעים בטיחותיים שעלולים לסכן את ילדיכם, ושהמתקנים מתאימים לגילם וליכולות הפיזיות והקוגניטיביות שלהם – שלחו אותם לשחק בהנאה, תוך הקפדה על מספר הנחיות חשובות:

  • הלבישו את הילדים בבגדים ללא שרוכים או חוטים שעלולים להיתפס במתקנים השונים (או הסירו אותם במקום אם אפשר).
  • הרחיקו את הילדים מנדנדות ומקרוסלות שנמצאות בתנועה.
  • אם הילדים רעבים – דאגו שיאכלו לידכם ולא בשעה שהם מטפסים על מתקנים, מחשש לחנק.
  • שמרו על קשר עין רציף של הילדים והשגיחו עליהם כשהם מטפסים על מתקנים גבוהים.
על אף כל אלה, ילדים אוהבים להשתולל ולשחרר אנרגיות, ומטבע הדברים הם מרבים להישרט או ליפול ולהיפצע קלות, ועל כן כדאי ומומלץ להביא איתכם ערכת עזרה ראשונה לכל מקרה.


ההנאה מובטחת
במבט ראשון יכול להיראות כאילו כל ההמלצות שפורטו לעיל מוציאות את כל הכיף והחוויה שבהליכה לגן שעשועים. בפועל – בדיקת המתקנים והסביבה לא לוקחת זמן רב, ואם אתם מוצאים שהכול בסדר אתם יכולים לשלוח את הילדים לשחק כשאתם הרבה יותר רגועים, והעיקר – כשהילדים הרבה יותר בטוחים. כשזה המצב, אתם יכולים לדעת בדיוק לאילו גני שעשועים כדאי להגיע, וליהנות בהם משעות רבות של משחקים וכייף. 
 
 
המאמר נכתב באדיבות אילן לביא בע"מ – יועצי בטיחות ונגישות.כתבות נוספות
בטיחות הילדים ברכב
בטיחות ילדים בבית ובגן
ביטוח תאונות אישיות
משחקי ילדים ככלי התפתחותי
ביטוח בריאות לילדים


זה הזמן לתת לנו לייקתגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר