אבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז

אם בעבר היה ניתן לאבחן ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז רק עם כניסתם למסגרת בית ספר, הרי שכיום הטענה היא שניתן לאבחנם בגיל צעיר יותר. קיימת חשיבות רבה לאבחון מוקדם, כיוון שבאמצעותו ניתן לשפר את התקשורת עם הילד, לטפל בו, למנוע ממנו תסכולים מיותרים ולאפשר לו להשתלב בחברה בקלות.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 24.09.2012

ישנם ילדים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. ההפרעה מתאפיינת בקושי להתרכז לאורך זמן, חוסר שקט, אימפולסיביות, בלבול, קושי בוויסות רגשי, בתכנון, בארגון וביצירת קשרים חברתיים, ליקויי למידה ועוד. קשיים אלה עלולים לגרום רגשות כמו תסכול, אכזבה, חוסר אונים, דימוי עצמי שלילי, ביטחון עצמי ירוד, תחושות אשמה וכעס. לעתים הפרעה זו אף גורמת לקשיים מוטוריים, לבעיות שינה, להפרעות בשיווי המשקל וכדומה.


כיצד ניתן לאבחן הפרעות קשב וריכוז?
כיום ישנה מודעות רבה יותר מבעבר להפרעות קשב וריכוז, והורים רבים מנסים למצוא את הדרך שתמנע מהילדים שלהם את הקושי והסבל הכרוכים בה. תוכניות רבות בטלוויזיה וברדיו, אתרי אינטרנט ומגזינים שונים עוסקים בנושא זה לעתים קרובות, במטרה לעזור להורים לאתר סימנים שיכולים להעיד על ADHD (הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות - Attention Deficit Hyperactive Disorder). עם זאת, רק מכונים המתמחים באבחון הפרעות קשב וריכוז יכולים באמת לאשר או להפריך את החששות שלהם. מכוני האבחון נעזרים במבחן TOVA (מבחן ממוחשב הבודק מאפיינים נוירו-התנהגותיים של הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות - Test of Variables of Attention) ו/או במבחנים אחרים שפותחו במיוחד לשם כך.
מה גורם להפרעות קשב וריכוז?

נמצאו קשרים רבים בין תזונה לבין הפרעות קשב וריכוז. כך, למשל, צריכת מזונות שעשירים בעמילן, בסוכר ובחומרים אלרגניים, לצד צריכה בלתי מספקת של חלבון ואומגה 3 עלולה לגרום להפרעות התנהגות. מאכלים מעובדים, כמו פיצות ושניצלים מוכנים, ומאכלים עתירי פחמימות, עשויים להפוך תוך זמן קצר לגלוקוז ולשחרר הורמונים ממריצים כמו אדרנלין. תזונה בעייתית היא זו שגורמת לחוסר איזון כימי במוח ולשיבוש תהליכים נוירולוגיים-התנהגותיים.
לצד מאכלים אלה, ישנם גם החסרים במינרלים ובוויטמינים שונים אשר עלולים לגרום לתופעות דומות. מחסור במגנזיום, באבץ, בוויטמינים מקבוצה B ובברזל ידוע כקשור ביצירת מצבי סטרס, עצבנות וחוסר מנוחה.


מתי ניתן לאבחן הפרעות קשב וריכוז?
בעבר היה אפשר לאבחן את התופעה רק לאחר שהחלה שנת הלימודים הראשונה של הילד. רק כאשר הוא התקשה לעמוד בדרישות ובציפיות המורים, ההורים היו מקבלים המלצה לקחת את הילד לאבחון.
לאחרונה התפרסם מחקר אקדמי מקיף שלטענתו ניתן לאבחן ילדים כבר בגיל 4. משמעותו של הדבר היא שאם ניתן לאבחן את ההפרעה מוקדם, יהיה ניתן לטפל בה ואף להקל על הילד להשתלב ולתפקד בהצלחה במסגרות חברתיות שונות. 


מתן ריטלין אפשרי רק בגיל בית ספר
בעוד המחקר טוען שאבחון הפרעות קשב וריכוז אפשרי כבר בגיל הרך, הרי שככל הנראה הדרך עוד ארוכה עד ליום שבו הרופאים ירשמו תרופות כמו ריטלין לפני גיל בית ספר. לכן, עולה הצורך למצוא פתרון אחר שיעזור לילד וימנע ממנו תחושות שליליות. אחד הפתרונות היעילים המוצעים כיום הוא טיפול טבעי, שיכול להוביל לשיפור מהותי בהתנהגות.


טיפול טבעי בהפרעות קשב וריכוז
בשנים האחרונות קמו קליניקות לרפואה טבעית המתמחות באבחון פרטני לקביעת הגורמים להפרעות הקשב וקשיי הריכוז. אבחון זה יכול לעזור להבין את הבעיה לעומקה ובעקבות כך, לדעת כיצד לטפל בה. בהתאם לממצאים ניתן להתאים דיאטה או תוספי תזונה שונים, אשר יפחיתו את הסימפטומים באופן משמעותי.
לפעמים בעקבות האבחון מגיעה ההבנה שחייבים לבצע שינוי תזונתי: צריך להכניס לתפריט היומי יותר ירקות ופירות ופחות מוצרים שעשירים בצבעי מאכל, חומרי טעם וריח, פחמימות, קפאין וסוכר, ואף להימנע ממוצרים אלרגניים כמו בוטנים, חלב, שומשום וכדומה. לעומת זאת, לפעמים צריך תוספות של
ויטמינים ותוספי מזון שונים, שיכולים להרגיע את התסמינים של ההפרעה. פעמים רבות ההוראות הן לשלב בין שינוי תזונתי לבין נטילת תוספי תזונה. 


הפרעת קשב וריכוז הינה תופעה נפוצה, וייתכן שניתן לאבחן אותה כבר בגיל הרך. עם זאת, ברפואה הקונבנציונלית ממליצים שלא לקחת תרופות לפני גיל 6. עד אז, ניתן להתאזר בסבלנות רבה, אך בהחלט ניתן גם
לטפל בהפרעה באמצעות שיטות טבעיות. שינוי תזונתי יכול להפחית את התסמינים ולהניב תוצאות מוצלחות.


כתבות נוספות
משחקי ילדים ככלי התפתחותי
פחד אצל ילדים
טיפול באמצעות בעלי חיים
לא רוצה ללכת...


זה הזמן לתת לנו לייק


 

 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר