עם מה מתמודדים ילדים להורים גרושים?

אחד מכל שלושה ילדים מתמודד בימינו עם גירושים של הוריו. מה עובר עליו בתקופה של הפרידה ואיך זה עלול להשפיע על המשך התפתחותו וחייו – במאמר שלפניכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 10.02.2013


את ההתמודדות של ילדים ותגובתם לפרידה של הוריהם ניתן לחלק לשניים: בטווח הקצר – סביר שילווה ברגשות סוערים כמו: אשמה, עצב, ייאוש ואפילו דיכאון, ומנגד יכולה אף להופיע הכחשה מוחלטת של המצב. בטווח הארוך תיווצר השלמה עם המצב או מנגד הקצנה של התנהגויות סוערות כגון: תוקפנות, נשירה ממסגרות ועוד. לדרך שבה בוחרים ההורים לסיים את הקשר ולדרך התמודדותם השפעה מכרעת על תגובת הילדים למצב.

בעקבות העלייה בשיעור הגירושים בארץ, כל ילד שלישי מתמודד עם הגירושים של הוריו. פרידה וגירושים אינם קלים, לא להורים ולא לילדים. כהורים, חשוב להיות מודעים למה שעובר על הילדים שלנו כאשר אנו בוחרים לפרק את המסגרת המשפחתית היציבה והמוכרת, וכמו כן כיצד ניתן לתמוך בהם ולהקל עליהם את ההסתגלות למצב החדש.
עם מה הילד מתמודד?
ההורים הם העוגן העיקרי, והתא המשפחתי הוא מה שיוצר עבור הילדים תחושות של יציבות וביטחון שהצרכים הרגשיים והפיזיים שלהם יקבלו מענה. כאשר ההורים מתגרשים תחושת היציבות מתערערת, והילדים חווים תקופה של חוסר וודאות, שיכולה להיות מלווה בפחדים, כעס, עצב ועוד. בהמשך, הם יאלצו להסתגל למצב חדש, הכולל לרוב מגורים בשני בתים. התמודדות עם העובדה שההורים כבר לא גרים יחד באותו בית היא אחת המרכזיות והמאתגרות בכל התהליך. בנוסף, הורים רבים מעמיסים על הילדים התמודדות עם אתגרים נוספים, שיכלו להימנע אם להורים הייתה יותר מודעות ויכולת להתמודד בצורה טובה יותר בעצמם עם תהליך הפרידה מבן/בת הזוג. הכוונה היא לדרך ההתנהגות או התגובה למצב המאתגר בדרכים שונות אשר מזיקות לילדים. מצבים כאלה יכולים לכלול:

  • חשיפה של הילדים לאלימות פיזית או מילולית בין ההורים, בעקבות חוסר יכולת לפתור קונפליקטים בדרכי שלום.
  • יצירת מצבים בהם הילד נמצא בקונפליקט פנימי של נאמנות להורים. ילדים אינם צריכים להיות במצב בו הם נאלצים "לבחור צד".
  • העברת ביקורת באופן שיטתי והשמצות של ההורה השני בפני הילדים.
  • ההורים אינם פנויים רגשית לתמוך בילד בתקופה זו מכיוון שהם עסוקים בקשיים של עצמם.
  • חוסר הכנה מתאימה של הילד לשינוי שהוא עומד לעבור, לסיבות מדוע זה קורה ועוד.
  • יצירת חרדה כלכלית על מנת ליצור לחץ על ההורה השני ולהשיג ממנו תמיכה כספית.
  • מצב בו אחד ההורים "נעלם" / נוטש את הילדים ואינו שומר על קשר יציב וקבוע לאחר הגירושים.
  • הכנסה של בן זוג חדש לבית מהר מדי, או ללא הכנה מתאימה, או החלפת בני זוג לעתים קרובות.תגובות רגשיות של ילדים לגירושים
התגובות של הילדים יכולות להיות שונות, בהתאם לגיל הילד, אופיו ותכונות אישיותיות. התגובות יכולות להיות קשורות כמובן גם לדרך של ההורים להתנהל בסיטואציה מורכבת זו. בגדול, ניתן לצפות אצל הילדים תהליך רגשי הכולל שלבים שונים: הכחשה של המצב החדש; אשמה - הילד מרגיש אשם בגירושים של ההורים; כעס כלפי ההורים ולעתים גם תוקפנות; ייאוש - יכול להתבטא באובדן תיאבון, בכי, אובדן עניין בלימודים ובתחום החברתי, דיכאון ועוד; השלמה עם המציאות החדשה. בנוסף, התהליך יכול היות מלווה בפחדים וחרדות מצד הילד, כתוצאה מחוסר הוודאות שבשלבי המעבר. תחושות אלו הן טבעיות כל עוד הן זמניות, ובסופו של דבר הילד מגיע לשלב של השלמה ומציאת איזון רגשי מחדש. חשוב לעודד את הילד לתת ביטוי לרגשותיו, באופן מילולי או בדרכים אחרות (כגון ציורים). 

בחלק מהמקרים, הילד ממשיך להיות במצוקה שהיא מעבר לטווח הקצר. מצוקה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, למשל: התנהגות תוקפנית כלפי הסביבה; קשיים בלימודים ו/או קשיים חברתיים; דפוס של "בריחה" – בריחה אל עולם הדמיון, מציאת עיסוקים מחוץ לבית על מנת להימנע ממעורבות במה שקורה בתוך הבית – מעורבות בפעילות חברתית חיובית או הידרדרות לפעילות עבריינית, או עזיבה פיזית של הבית כגון מעבר לקרובי משפחה. חלק מהילדים לוקחים על עצמם את תפקיד "המגשר" בין שני ההורים. למרות שזה נראה חיובי ומועיל, צריך להיזהר – אין זה תפקידו של הילד לתווך בין ההורים. 

לגירושים יכולות להיות השלכות גם בטווח הארוך, בעיקר כאשר ההורים לא התנהלו בצורה נכונה במהלך תהליך הפרידה ולאחריו. כל אלו יכולים להוביל לבעיות בחיי האהבה והזוגיות של הילד בעתיד, עם הפיכתו לאדם בוגר. חלק ממי שחוו גירושים של ההורים בילדות, יתקשו ליצור קשרים זוגיים ורומנטיים יציבים ובעלי דפוסי תקשורת בריאים.
הקשיים הללו, הרווחים ברמות שונות גם בקרב ילדם שגדלו בבית שבו נשמרה זוגיות יציבה עלולים לעכב מאוחר יותר התפתחות או "גדילה" ברמה האישית והרוחנית. 


על מנת למזער את הנזק לילדים, חשוב שההורים יהיו מודעים שהם משמשים מודל חיקוי ועוגן עבור ילדיהם ולכן עליהם לקחת אחראיות על תהליך הפרידה כך שהוא יעשה בצורה בריאה ומכבדת ככל הניתן. אם ההורים ישמרו על קשר תקין ועל כבוד זה לזו – סביר שהילד יתגבר במהרה על הטראומה וימשיך עם חייו כרגיל. פרידה סוערת ולא מאוזנת עלולה "להפיל" על הילד משא כבד מבחינה ריגשית אשר ישפיע עמוקות על האדם שהוא יתבגר להיות. כתבות נוספות
השמנה בקרב ילדים
פחד אצל ילדים
טיפול באמצעות בעלי חיים
איך לגרום לילד לשתף אותנו


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר