השמנה בקרב ילדים

אחד מכל ארבעה ילדים בישראל סוחב עליו כמה וכמה קילוגרמים עודפים – שמכבידים עליו, מסכנים אותו ומדאיגים מאוד אותנו ההורים. כך נעזור לילדינו לשמור על תזונה נכונה ומשקל תקין (רמז: דוגמה אישית מחוללת פלאים...).

מאת: מערכת ילדים פלוס | 20.09.2012

חששות אינסופיים הם מרכיב מרכזי בתפריט ההורוּת (לצד רגשות אשמה וצילום אובססיבי של הזאטוטים...): אולי לילד קר, אולי לילד חם, איך הוא יסתדר בגן / בבית ספר / בצבא / באוניברסיטה, וכמובן החשש הגדול מכל – לבריאותו. לאור נתונים שפורסמו
בפורטל הדיאטה נטדיאט, עולה שאחד הנושאים המטרידים ביותר אותנו ההורים הוא המשקל העודף של ילדינו, ואכן מדובר בבעיה כבדת משקל – אבל כזו שבהחלט ניתן להתמודד עימה בהצלחה.
אחד מארבעה
דו"ח של ה- OECD – הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי – שפורסם בשנת 2010 מגלה כי אחד מכל ארבעה ילדים בישראל סובל מעודף משקל. גם במדינות אחרות המצב דומה, ובארה"ב למשל, שיעור הילדים שסוחבים עליהם כך וכך קילוגרמים מיותרים מגיע כבר ל- 35%!

לא רק שיעור הילדים ובני הנוער בעלי המשקל העודף מציב תמרור אזהרה עצום אל מול פני ההורים, אלא גם העלייה המשמעותית והעקבית שנרשמת בנתון זה: תוך שלושה עשורים האחוז לא פחות משילש את עצמו, כך שאין פלא כי
דיאטה לילדים היא נושא לאינספור שיחות, מחקרים והתחבטויות.

מצב זה – שכבר מוגדר כ"מגפה מודרנית" – מדאיג כמובן לא רק את ההורים, אלא גם מומחים בתחום הדיאטה לילדים וכן את קברניטי מערכות הבריאות, שמתריעים מפני הסכנות הרבות הכרוכות בוויתור על תזונה נכונה והקפדה על משקל גוף תקין כבר בגיל צעיר. 


זהירות – משקל עודף!
ילדים ובני נוער שמנים יהפכו, בסבירות גבוהה, למבוגרים שמנים – ויסבלו מסיכון גבוה ללקות בשורה ארוכה של מחלות, חלקן קטלניות ואחרות ש"רק" יפגמו קשות באיכות החיים באופן כרוני (מחלות לב, יתר לחץ דם, סוכרת, סוגים מסוימים של סרטן). האם זה העתיד שאנחנו מאחלים לילדינו?

ועוד לפני העתיד, חיים ילדינו במציאות שבה הם מתקשים להתנועע בקלילות, בניגוד מוחלט לכל הוויית הילדות הדינאמית הזקוקה למרחב כדי להתפתח, ובנוסף סובלים ממצוקות חברתיות ומדימוי עצמי ירוד (אמנם אחוז הילדים השמנים הולך ומתרבה, כך שהם פחות חריגים – ובכל זאת הם נידונים לבוז ולעג, הן חיצוני והן פנימי). האם אלה החיים שאנו רוצים עבורם – או שבכל זאת דיאטה לילדים ושמירה על תזונה נכונה היא לא רעיון מופרך לחלוטין?


מהיכן "צצו" הקילוגרמים המיותרים?
הגורמים לשכיחות הגבוהה של עודף משקל בקרב ילדים ובני נוער, עושה רושם, ידועים לכולנו:
  • מזון מעובד יתר על המידה ועמוס בחומרים מזיקים לגוף ובקלוריות מיותרות, במקום תזונה נכונה וארוחות בריאוֹת.
  • במקום פעילות גופנית עד שהשמש שוקעת (וגם לאחר מכן), תזוזה מהמחשב עד הטלוויזיה (או מקסימום עד האייפון הקרוב אליהם).
  • יש הטוענים שגם התרבות – שמצד אחד מציגה מודלים של רזון בלתי אפשרי (הודות ל"נפלאות" הפוטושופ), ומצד שני יוצרת חיבור בין אושר לבין מזון לא בהכרח בריא – תורמת לעליית המשקל המסיבית בקרב הדור הצעיר.

להתחיל כבר היום, אבל לא למהר
חומרת הבעיה מחייבת את כולנו לנקוט בפעולה מיידית, אבל מאחר שמדובר בילדים שגופם ונפשם רגישים במיוחד ועדיין מתפתחים כל הזמן, חובה להיזהר: דיאטה לילדים? כן, ומע-כ-ש-י-ו. דיאטה קיצונית? בשום פנים ואופן לא!


הדרך הנכונה
כדי שהילדים שלנו יירדו במשקל עלינו להעניק להם תזונה נכונה ולהמריץ אותם לבצע פעילות גופנית – וכדי שהם יצליחו לבצע את השינוי הלא פשוט, רצוי מאוד לתת להם דוגמה אישית, שכן מומחים רבים טוענים כי סיכויי הצלחת דיאטה לילדים תלויים קודם כל בהתנהלותנו ההורים.

את התפריט החדש של הילדים מוטב לבנות בהתייעצות עם איש מקצוע בתחום התזונה (ובפרט בעל מומחיות בתחום ההתפתחות והדיאטה לילדים) – אבל ישנם כללים שכדאי גם לנו ההורים לאמץ:
  • מים במקום משקאות ממותקים (וגם במקום משקאות דיאט למיניהם).
  • חטיפים וממתקים בגבולות הסביר, ובשאר המקרים בהם מתעורר חשק לנשנוש – פירות וירקות.
  • ארוחות בשעות קבועות ככל האפשר.
  • הימנעות מאכילה מול הטלוויזיה והמחשב.
אך לא על הלחם לבדו תקום או תיפול דיאטה לילדים – חובה לשלב פעילות גופנית באורח החיים, ושוב: דוגמה אישית מאיתנו ההורים היא קריטית. אם במקום לנסוע במכונית לסבתא שגרה במרחק 3 רחובות נלך אליה ברגל, ואם פעמיים בשבוע נלך לגינה הסמוכה לביתנו ונפעיל את הגוף, ואם נרשום את הילדים לחוג ספורט (שחייה, כדורסל, ג'ודו וכו') – הם יתרגלו לפעילות גופנית וילמדו עד כמה היא מהנה.לסיכום, בואו ניתן דוגמה אישית לילדים – הם יהיו בריאים יותר, ואנחנו ניפטר מהחששות (ומהכרס...).

כתבות נוספות
אוכלים מול הטלוויזיה
הקניית הרגלי אכילה לילדים
חוג התעמלות לילדים


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר