ריטלין - לא לילדים בלבד

בימינו אנו, מורים, גננות והורים ערים הרבה יותר מבעבר לתופעה של הפרעות הקשב, ומודעים לאפשרות של קיומה. ואולם, הערנות הזו נמוכה הרבה יותר כשמדובר במבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז שלא אובחנו בילדותם

מאת: מערכת ילדים פלוס | 17.09.2013

הפרעות הקשב אינן חולפות, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר, הן משנות את אופיין, וילד עם הפרעת קשב יגדל להיות מבוגר עם הפרעת קשב. כיום, בזכות התהודה הרבה לה זכתה ההפרעה, קיימת מגמה של עלייה במספר המבוגרים אשר פונים לאבחון ולטיפול בהפרעת הקשב, אם בעקבות ילדיהם שאובחנו כלוקים בה, ואם בשל האתגרים המנטאליים הניצבים בפניהם, כמו פנייה אל עבר הלימודים האקדמיים או מקצוע חדש, שאינם מאפשרים עוד התכחשות אל הבעיה.  
 

ריטלין למבוגרים


השלכותיה של הפרעת הקשב בגיל הבוגר
תסמיני ההפרעה משנים לרוב את אופיים עם ההתבגרות, ותסמיני ההיפראקטיביות בגיל הילדות מקבלים גוון של חוסר שקט, המלווה בחוסר יכולת למקד את הקשב ולהתמיד בריכוז לאורך זמן. רבים מאותם המבוגרים שלא אובחנו בילדותם סבורים כי ההתנהגות האימפולסיבית, ההישגים האקדמיים הנמוכים, הקשיים בקשרים הבין-אישיים, הפיטורין והמעבר התדיר בין מקומות העבודה, וכן ההתנהלות הכלכלית הלקויה הינם מרכיב בלתי נפרד מאישיותם, והם אינם מודעים לעובדה כי אלו הם, למעשה, תסמיניה של הפרעת הקשב והריכוז, וכל התחלואות הנלוות אליה.

 

טיפול בריטלין למבוגרים
בנוסף לחיים בצל הפרעת הקשב כפי שתיארנו כאן, מבוגרים עם הפרעת קשב לרוב גם פגיעים יותר מאחרים למגוון הפרעות פסיכיאטריות כמו הפרעת אישיות אנטי-חברתית, חרדה, דיכאון ונטייה להתמכרויות כמו הפרעות אכילה, התמכרות לניקוטין, אלכוהוליזם ואף סמים. ריטלין למבוגרים הינו אחד הטיפולים השכיחים בהפרעת קשב בדומה לטיפול בילדים, כשאחד היתרונות הבולטים של ריטלין למבוגרים, הוא אפשרותו של המטופל המבוגר לעקוב בעצמו אחר השפעותיה של התרופה על גופו, ובכך לסייע לרופא להגיע אל המינון המדויק.

 

חשיבות נטילת הריטלין בפיקוח רפואי
לאחרונה הפך השימוש בריטלין לתופעה מקובלת מידי, על גבול השימוש לרעה בתרופה. סטודנטים נוהגים לרכוש ריטלין על מנת להיות מוכנים היטב למבחן, ולא מעט מבוגרים כמו הורים לילדים בעלי הפרעת קשב נוטלים אף הם את הטיפול התרופתי על מנת להיוותר רגועים, וזאת מבלי כל פיקוח רפואי. חשוב להדגיש כי הריטלין עלול אף להזיק, וההחלטה האם להעניק טיפול בריטלין שמורה לגורם רפואי בלבד. נטילת ריטלין כמו כל תרופה אחרת הדורשת מרשם, עשויה להיות מסוכנת ללא אבחון ופיקוח.

מהו הריטלין ומהן החלופות? 
הריטלין משמש לשיפור היכולות הקוגניטיביות בנסיבות של הפרעת הקשב והריכוז. החומר נקרא מתילפנידאט, שהינו תרופה מעוררת, בצורה לכאורה פרדוקסאלית, כשבקרב אנשים הלוקים בקשב וריכוז התרופה דווקא מרגיעה. הדבר נובע מכך שמנגנון של התרופה פועל באמצעות שני חומרים במוח המכונים דופאמין ונוראדרנלין, הקשורים אל המערכות האחראיות לוויסות הקשב, הריכוז וההיפר אקטיביות. הריטלין קיים באופנים מגוונים כמו ריטלין רגיל, ריטלין ,LA ריטלין SR וקונצרטה, כשהשוני ביניהם הוא במשך זמן פעילותה של התרופה. יישנן גם תרופות נוספות, שחלקן אינן משווקות בארץ, והן מאושרות לייבוא בנסיבות בהן לא נמצא טיפול מתאים מתוך מגוון התרופות הקיימות בארץ.
 

דרכי הטיפול בהפרעת הקשב בגיל הבוגר
מבוגרים אשר לא אובחנו קודם לכן, ופונים לאבחון בהפרעת הקשב בגיל המבוגר לרוב סובלים מתחלואות נוספות כמו הפרעות חרדה, דיכאון וכן תופעות של לחץ ומתח, במיוחד לקראת משימות מורכבות. אבחון הפרעת הקשב בנסיבות הללו צריכה להתבצע דרך פסיכיאטר, כדי לבדוק את התפקוד בהיבטים השונים, על רקע שנים של מגבלות בתפקוד, ולאמוד את הנזקים המצטברים בהיבטים השונים. במידה וקיימות הפרעות נלוות, אזי יש לבחון את דרך הטיפול על כל היבטיו, הן מבחינת הטיפול התרופתי והן מבחינת שיטות הטיפול הנוספות כגון טיפול פסיכולוגי, טיפול באמצעות נוירו פידבק, טיפול קוגניטיבי התנהגותי וכדומה.
 

הטיפול המשולב להפרעות קשב וריכוז
מחקרים רבים שנעשו בתחום הוכיחו כי הטיפול המשלב טיפול תרופתי עם דרכי טיפול נוספות הינו אפקטיבי הרבה יותר עבור הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. אחד הטיפולים אשר הוכחו כיעילים הוא הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, שהינו טיפול רגשי פסיכולוגי, השונה באופן מהותי מהטיפול הפסיכולוגי הקונסרבטיבי, בהיותו קצר מועד, אשר נע סביב יעד ברור- היפטרות ממחשבות ודפוסי התנהגות שליליים, ואימוץ דרכי התנהגות וחשיבה חיוביים ויעילים יותר. בפרק זמן קצר רוכש המטופל כלים ודרכי התמודדות יעילים ואפקטיביים, המסייעים לו בהתמודדות עם הקשיים הנובעים מן ההפרעה.

 
 
לסיום,
הפרעת הקשב אינה מחלה ואינה ניתנת ל"ריפוי". הפרעת הקשב פוגעת באדם בכל תחומי החיים ובמהלך כל החיים, ומונעת ממנו למצות את הפוטנציאל עימו הוא נולד באופן מטבי. יחד עם זאת, קיימות כיום דרכים מגוונות לרכישת כלים ומיומנויות אשר עוקפות את מגבלותיה של ההפרעה, ומעניקות לאדם את היכולת למצות את יכולותיו באופן אופטימאלי ולשפר את איכות חייו. קשיש בן 65 אשר החליט לעשות מעשה, ולגשת לאבחון הפרעת הקשב יצא בהצהרה: "על פי הסטטיסטיקות נותרו לי לפחות עוד 20 שנים לחיות, ואני מתכוון לנצל אותן עד תום!"


כתבות נוספות:
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר