מה עושים כשהילד לא רוצה ללמוד?

הורים רבים עומדים נבוכים אל מול חוסר החשק של ילדם ללמוד. האם להניח לו לנפשו? או לעודד אותו ללמוד? כיצד לאתר את הגורם המפעיל את חוסר המוטיבציה ולנטרל אותו, ומה תפקידנו כהורים אל מול האתגר הבית ספרי?

מאת: מערכת ילדים פלוס | 07.01.2013


התמודדות עם ילד שאינו רוצה ללמוד שונה בתכלית בין ילדים צעירים לנערים מתבגרים אך היא דומה באחריותינו כהורים לברר מה הן הסיבות לכך ולסייע לילד שלנו לעקוף או לצלוח אותן.

"אין לי כוח ללמוד למבחן", "אני לא רוצה להכין שיעורים", "נמאס לי מבית הספר" – משפטים שלא מעט הורים שומעים מילדיהם, המעידים על ירידה במוטיבציה וברצון של הילד ללמוד, או בכלל, ללכת לבית הספר. הרצון של כל ילד ללמוד נובע מהסקרנות הטבעית שלו כאדם, ולכן אין באמת תשובה אחת ומוחלטת לשאלה "למה הילד לא רוצה ללמוד?". התשובה תלויה במספר רב של גורמים, ויש לבחון כל מקרה לגופו. הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שתמיד יש פתרון. לעיתים יידרש מאמץ מצד הילד וגם מצדכם ההורים, כדי למצוא את הדרך הנכונה להחזיר לילד את המוטיבציה ללמוד.
כמובן שפתרונות שמתאימים עבור ילד שזה עתה נכנס לבית הספר, בכיתה א' או ב', לא יתאימו לילד שנמצא כבר לקראת תקופת ההכנה לבגרויות בתיכון. בגיל צעיר אי אפשר לצפות מילד שיבין את המשמעות וההשלכות שעלולות להיות בעתיד לחוסר המוטיבציה שלו, או אפילו לכישלון של ממש בלימודים. לעומת זאת, ככל שחולפות השנים, האחריות לחינוך הופכת להיות מטלה שווה בגודלה של ההורים ושל הילד עצמו – בייחוד ככל שמתקרבים מבחני הבגרות, תעודות הגמר, ולעתים גם השאיפה ללימודים אקדמיים או לימודים גבוהים אחרים.


חוסר מוטיבציה או קשיים אמיתיים?
אסור לשכוח שלפעמים חוסר הרצון של הילד נובע מקושי אובייקטיבי, ואולי כדאי לשלוח אותו לאבחון של בעיות קשב וריכוז, או לקויות למידה אחרות שייתכן שהופכות בשבילו את כל חווית הלימוד לקשה הרבה יותר מכפי שהיא צריכה להיות. גם אם איבוד הסקרנות הטבעית של הילד לא נובע מהפרעה או מליקוי למידה, ייתכן שהוא נעוץ בגורם חיצוני כלשהו, שהתפקיד שלכם כהורים הוא לאתר אותו ולטפל בו.

אולי הילד נמצא בסביבה שאין בה מספיק גירויים שמעוררים את הסקרנות שלו, אולי הוא אינו מקבל (מכם, מהמורים שלו, או מכל אחד אחר) לגיטימציה לשאול ולחקור על מנת לספק את הסקרנות הזו, ואולי הוא נמצא בסביבה חברתית שבה סקרנות נתפסת כדבר שלילי - ילדים, כידוע, יכולים להיות אכזריים במיוחד. אם מצאתם גורם חיצוני שכזה, נסו לטפל בו במקום במוטיבציה של הילד ללמוד. אם לילדכם תהיה סביבה שמעודדת סקרנות, חקרנות ולימוד, רוב הסיכויים שהוא ינצל אותה.


בלי מקל ובלי גזר
אל תנסו לפתות את הילד בחיזוקים חיוביים, כביכול, כמו מתנות או כסף על ציונים טובים שיביא, או על מטלות לימודיות אחרות שיעמוד בהן בהצלחה. החיזוקים האלה אולי יעבדו בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך עלולים להזיק יותר מאשר להועיל. שלא לדבר על חיזוקים שליליים כמו עונשים ואיומים, שאפילו בטווח הקצר כנראה שלא ישיגו תוצאות, וישניאו את הלימוד עוד יותר.

נסו למצוא דרכים להחזיר את העניין בלימודים ואת המוטיבציה לילד. גלו עניין בלימודים שלו, שאלו אותו שאלות על החומר הנלמד, ונסו להבין מה מעניין אותו ומה לא, וחשוב מכך – למה? האם הוא לא מתחבר לחומר הלימודים עצמו, לשיטת הלימוד, או אולי פשוט למורה שמעביר את החומר? הציעו לו גישות אחרות שאולי ידברו יותר אל ליבו – קריאת מאמרים הקשורים לחומר בוויקיפדיה, למשל, או כמה שיעורים אצל מורה פרטי יכולים לדחוף אותו בכיוון הנכון, ומשם יצר האחריות האישית שלו יעשה את יתר העבודה.
בין אם ילדנו רק נכנס לבית הספר ובין אם הוא אוטו-טו ניגש לבגרויות – מתפקידנו כהוריו לברר מה השורש לחוסר המוטיבציה שהוא מגלה ללימודים ולעזור לו להתגבר על כך. ויתור במקום הזה עלול לצור נזק לטווח הארוך כמו תחושת כישלון או חוסר יכולת. וזאת, בודאי שנרצה למנוע מבעוד מועד. כתבות נוספות
סביבת לימודים אופטימלית בבית
אבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז
הילד טוען שהוא חולה אבל הוא לא
איך לגרום לילד לשתף אותנו
לא רוצה ללכת...
כיצד להכין את הילד לקראת שנת הלימודים הקרבה


זה הזמן לתת לנו לייק

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר