רילוקיישן עם הילדים

שוקלים מעבר למדינה מעבר לים לצורכי עבודה? קבלתם הצעת תפקיד נחשקת ואתם מעוניינים להיערך לקראת רילוקיישן עם הילדים? קבלו טיפים כיצד לגשת למשימה בראש קל ופתוח.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.10.2012

מעבר לארץ אחרת (רילוקיישן) בגין לימודים או עבודה של מי מבני הזוג הוא אתגר גדול בהרבה רבדים. מדובר במהלך מורכב ומשמעותי שמצריך היערכות רבה לקראתו בהיבט הנפשי לא פחות מאשר בהיבט הפיזי. הקושי הזה אינו פוסח כמובן על הילדים שיזדקקו לכם עתה הרבה יותר מפעם. במאמר שלפניכם תוכלו לקבל טיפים כיצד להיערך נכון מול הילדים ומול הגופים שיעזרו לכם לעשות את השינוי.

מהלך של מעבר לארץ חדשה ולבית חדש הינו משמעותי ומקיף בחיי כל פרט, וחשיבות ההיערכות לו גדולה במיוחד כאשר מדובר על מעבר של משפחה שלמה, הכוללת בני זוג וילדים. עליכם כהורים מוטלת האחריות לדאוג לבית מתאים מעבר לים, מסגרות חינוך מתאימות ו
ביטוח רפואי ברילוקיישן. לצד העניינים המנהלתיים, יש ללוות את השינוי והמעבר, היוצרים טלטלה משפחתית ומורגשים במיוחד בתקופת הילדות, בתמיכה ובתשומת לב מתאימה על מנת שאלו יעברו בשלום ובקלות.
קשיים של ילדים ובני נוער בתהליך הרילוקיישן המשפחתי
מהלך של רילוקיישן טומן בחובו שינויים דרמטיים. המעבר והשינויים הרבים עשויים ליצור בקרב ילדים קטנים תחושה של חוסר שליטה וחוסר ודאות. ילדים בוגרים יותר עשויים לחוש שהחליטו עבורם, וש"אף אחד לא שאל אותי". בגיל ההתבגרות, שבו ישנה נטייה לעצמאות ורצון מוגבר בשליטה על החיים, עשויה לגבור תחושת אי הוודאות ואיתה הקושי והמתח. ילדים עשויים להיות עסוקים בשאלות רבות כגון: כיצד ייראו הבית ומקום המגורים? היכן אלמד? האם יהיו לי חברים חדשים? איך אסתדר עם השפה? מה אוכלים במקום החדש? וכדומה. המעבר צפוי לפגוע בתחושת ההמשכיות והיציבות בחיי הילדים, ומחייב פרידה מן המוכר והישן והסתגלות לחדש ולשונה. בין החידושים שאיתם יצטרכו הילדים להתמודד ניתן למנות בית חדש, גן או בית ספר חדשים, חברים חדשים, סביבה שונה, שפה אחרת ואפילו מנהגים, מאכלים ומזג אויר שונה.


תגובות אופייניות המעידות על התמודדות וקושי במהלך רילוקיישן
תקופת המעבר הינה תקופה עמוסה ולחוצה. הבית על ארגזים, הילדים מוזמנים למסיבות פרידה, שאלות רבות צצות והמתח גובר. ההתמודדות עשויה להיות בריאה ומיטבית, ועם זאת רצוי לשים לב לסימנים של קושי ומצוקה, ולהקל על אלו ככל הניתן. בין ההתנהגויות החדשות בהן אתם עשויים להיתקל לראשונה, שימו לב להתפרצויות רגשיות של בכי, כעסים או תוקפנות. ישנם ילדים הנוקטים בהתנהגויות מסתגרות, והופכים מופנמים, הססניים, חסרי בטחון או ביישנים. במקרים מסוימים עלולות ההתנהגויות הנורמטיביות להידרדר לכדי דכאון או חרדה, או התנהגויות המבטאות חזרה לתלות מוגברת, הרטבת לילה, בכיינות, עייפות מוגברת, תלונות על מיחושים גופניים, חוסר תאבון ועוד. ישנם ילדים שמדווחים על ריבוי מחשבות שליליות, מצוקה נפשית, חוסר ריכוז ותופעות דומות.


כיצד ניתן לסייע לילדים בתהליך המעבר וההתאקלמות?
דרכי ההתמודדות והתגובה למעבר עשויות להיות שונות מאוד מילד לילד, והן תלויות בתכונות אישיות, התנסויות קודמות ומידת התמיכה והעידוד לה זוכה הילד מהוריו. יתכן שילד שנוטה לתלות ולמופנמות יסתגל לאט יותר מילד שנוטה לעצמאות ובטחון עצמי, ואשר התנסה בעבר במעבר דירה או יישוב. עם זאת, ישנם מספר דברים שאתם ההורים תוכלו לעשות על מנת להקל על ההתאקלמות וההסתגלות:

  • דברו על זה – דאגו להציף את הנושא של המעבר, לדבר על הקשיים והרווחים הצפויים, לשתף את הילדים בהחלטותיכם, ולהפוך את המעבר לחוויה משפחתית משותפת. אפשרו לילדים לבטא את החששות והתקוות שלהם, ודאגו לחזק את תחושת השליטה שלהם על ידי מתן מידע ואפשרות להחליט על חלק מפרטי המעבר, כדוגמת מסגרת הלימוד או עיצוב חדר הילדים החדש שלהם.
  • צמצמו את אי הוודאות – אספו יחד עם הילדים מידע על ארץ המגורים החדשה, התחילו בלימוד השפה הזרה, הראו לילדים תמונות או סרטים שיאפשרו להם להתיידד עם המראות, המנהגים והרגלי הסביבה החדשה.
  • צרו המשכיות ומסגרת משפחתית מעגנת ובטוחה – בתוך הכאוס של המעבר, המשפחה וההרגלים הישנים מהווים מסגרת בטוחה ומחבקת. דאגו לזמן איכות משפחתי, שבו תוכלו לדבר, לצחוק, לשחק ולשתף בקשיים ובהתחלות החדשות. אפשרו לילדים להמשיך בהרגליהם – ספרו להם כי תוכלו להמשיך להכין ולאכול את מנת הפסטה האהובה עליהם, ספרו לילד כי יוכל להמשיך בתחביבים כג'ודו או לימודי נגינה, תנו לילדה לארוז את הצעצועים או הספרים החביבים עליה, ודאגו לשמור על קשר רציף עם חברים ומשפחה בעזרת הטלפון ורשת האינטרנט.
  • הכנה לפרידה – דאגו לפרידה טקסית ומוסדרת מן הבית, המשפחה והחברים. אפשרו לילדים לקחת עמם מזכרות, תמונות ופרטי התקשרות. הזכירו לילדים שבעידן של היום, ניתן לגשר על מרחק של אלפי קילומטרים באמצעים זמינים ופשוטים.


על אף האתגר הלוגיסטי והרגשי הכרוך במעבר לארץ אחרת, רילוקיישן יכול להוות חוויה משפחתית בלתי נשכחת אם רק נערך אליו בהתאם. ניקח בחשבון את כל הפרטים ולא נחסוך במאמצים על מנת להקל על הילדים את הנחיתה והקליטה.
בהצלחה!!!כתבות נוספות
עיצוב חדרי ילדים
מוכנות הילד למיטת מעבר
מוצרי צריכה ביתיים
פחד אצל ילדים
ביטוח בריאות לילדים
לא רוצה ללכת...


זה הזמן לתת לנו לייק


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר