הסעות ילדים לגנים ובתי ספר

מתגוררים במרחק גדול ממוסדות הלימוד של ילדיכם? אתם זכאים לשירותי הסעות תלמידים על פי החוק. הנה לפניכם כל מה שכדאי לדעת על שירותי ההסעות הללו ועל הפעולות שחשוב לבצע כדי שהילדים שלכם יחזרו הביתה בשלום.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.10.2012

אם אתם מתגוררים ביישוב שהוקם כחוק ושאין בו מוסד חינוכי (גן / בית ספר) מתאים לגילאים של ילדיכם ו/או אם אתם מתגוררים במרחק ניכר ממוסדות הלימוד של ילדיכם, החוק מאשר הפעלת שירותי הסעות ילדים אל מוסדות החינוך. אין ספק שמדובר בפתרון יעיל ונוח, שמאפשר לכם לצאת לעבודה בזמן מבלי לעבור קודם ביישוב בו נמצא המוסד החינוכי, כשאתם יודעים שהילדים שלכם נמצאים בידיים טובות. למרות זאת, לאור המקרים הלא מעטים ששומעים בתקשורת על ילדים שנשכחו, לא עלינו, ברכבי ההסעה ועל מקרים מזעזעים נוספים, אין ספק שחשוב לבדוק בשבע עיניים את החברה שמספקת את שירותי ההסעות. לפניכם המדריך שיסייע לכם לבחור חברה טובה, שתנקוט בכל האמצעים האפשריים כדי לשמור על האוצרות הפרטיים שלכם.
זכאות לשירותי הסעות ילדים למוסדות החינוך
משרד החינוך משתתף בהוצאות בעבור שירותי הסעות תלמידים, במקרים ובמצבים העומדים בקריטריונים הבאים:

  • מרחק ממוסדות הלימוד – סבסוד שירותי הסעות תלמידים ניתן על ידי משרד החינוך במקרים בהם מוסד הלימוד נמצא במרחק של מעל 2 ק"מ מבית התלמיד כשמדובר בתלמידים עד כיתה ד', וכאשר המוסד הלימודי נמצא במרחק של מעל 3 ק"מ מהבית, כאשר מדובר בתלמידים מכיתה ה' ומעלה. 
  • יישוב שהוקם כחוק – הסבסוד של משרד החינוך ניתן רק ליישובים שהוקמו כחוק ושתושביו מתגוררים בו בצורה חוקית, ורק אם ההסעות הן ליישובים שהוקמו על פי החוק.
  • גילאי הילדים – הסבסוד ניתן לילדים הלומדים במוסדות רשמיים בלבד, היינו בגני חובה ובכיתות א' עד י"ב. ברשויות מקומיות שאין בהן בית ספר על-יסודי הסבסוד יהיה רק בעבור הסעות אל היישוב הקרוב ביותר. חשוב לציין כי המשרד לא משתתף בהסעת ילדים בני 3-4 למרות שלאחר השינוי בחוק גם הם יכולים ללמוד בגני עירייה, וזאת בגלל חוסר היערכות להסעתם מבחינה בטיחותית.
  • בחינוך המיוחד – משרד החינוך משתתף בהסעת ילדים בטווח הגילאים 3-21, הלומדים בחינוך המיוחד. ההסעות מיועדות לתלמידי הגנים, בתי הספר הרשמיים ובתי הספר המוכרים שאינם רשמיים, אולם אינו משתתף בהסעות שנדרשות אם ההורים בוחרים להשאיר את הילד במסגרות שונות המתקיימות לאחר שעות הלימודים הרגילות (צהרונים, מועדוניות וכד') ולא בהסעות לצורכי קבלת טיפולים רפואיים.
בנוסף לזכאויות אלה, ישנן זכאויות נוספות לסבסוד, כמו תלמידים נכים או מוגבלים לתקופה זמנית או לצמיתות, וכדאי לברר אותן באתר של משרד החינוך.


מה חשוב לבדוק כשבוחרים חברת הסעות ילדים?
בין אם אתם זכאים להסעות ילדים על פי הקריטריונים של משרד החינוך ובין אם אתם מארגנים שירותי הסעות תלמידים באופן פרטי, חשוב מאוד לשים דגש על בחירה נכונה של החברה שתבצע את ההסעות. הנה מספר פרמטרים שיסייעו לכם לבחור נכון:
  • רישיון להסעת ילדים – חברות המספקות שירותי הסעת תלמידים מחויבות לקבל רישיון לכך מטעם משרד התחבורה.
  • רכבים מתאימים – הסעות תלמידים מחויבות להתבצע אך ורק ברכבים המותאמים לכך. רכבים אלה צריכים להיות מאובזרים בחגורת בטיחות לכל מושב, ואסור בתכלית האיסור להסיע תלמידים בעמידה. גם אם אתם מנהלים משא ומתן עם חברות שיש להן רישיון, אל תסתפקו בכך וודאו שאכן בכל מושבי הרכבים הייעודיים יש חגורות, שגודל הרכבים מותאם למספר הילדים ושהנהגים לא מעלים תלמידים בעמידה.
  • נהגים מורשים – הסעות תלמידים צריכות להתבצע אך ורק על ידי נהגים שקיבלו רישיון מיוחד לכך, היינו – רישיון D1 או D2. יש לבדוק את הנושא לפני שבוחרים חברה, כדי לדעת בוודאות שהנהגים עברו את כל ההדרכות וההכשרות הנדרשות לצורך הסעת ילדים למוסדות חינוך ובכלל.
  • ניסיון והמלצות – כמובן שחברה המספקת שירותי הסעות ילדים למוסדות חינוך מזה שנים רבות וכבר מוכרת בתחום, ו/או חברה שיש עליה הרבה מאוד המלצות, תהיה בדרך כלל בחירה מועדפת. למרות זאת, גם חברות מוכרות ומנוסות צריך לבדוק, כדי לוודא שהילדים שלכם בטוחים.

אם לסכם את כל האמור לעיל, הרי שבחירת חברה שתספק שירותי הסעות לתלמידים צריכה להיעשות בצורה מחושבת ולא כלאחר יד. יש לבדוק אם החברה מחזיקה בכל הרישיונות הדרושים להסעת ילדים (תרתי משמע) ואם הרכבים שלה מאובזרים ועוברים בדיקות תקינות תקופתיות. כך תבטיחו, ככל שניתן, את ביטחון ילדיכם, ותוכלו לדעת שבכל מה שתלוי בנהגי החברה, הם ידאגו להחזיר אותם הביתה בשלום. נסיעה טובה ובטוחה! 


המאמר נכתב באדיבות –
א.ברזני הסעות בע"מ.כתבות נוספות
בטיחות הילדים ברכב
בטיחות הילדים בבית ובגן
המדריך לבחירת גן ילדים
עולים לכיתה א'


זה הזמן לתת לנו לייק


תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר