השפעות עישון על ילדים

ילדים להורים מעשנים חשופים להשפעות המזיקות של עישון סיגריות, לא רק בהיותם סמוכים פיזית לעשן. גם הניקוטין הספוג בבגדי הוריהם ובידיהם עובר ועלול להחליש את המערכת החיסונית או לגרום לרגישות בדרכי הנשימה. לא פחות מכך, משפיע ההרגל המנטאלי על התפתחותם ועל עתידם של הילדים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 30.12.2012

הורה מעשן משפיע על בריאות ילדיו בצורה משמעותית וחד משמעית. ילדים להורים מעשנים חשופים יותר למחלות בדרכי הנשימה ולפגיעה במערכת החיסונית, המביאה לתחלואה גוברת. גם בטווח הארוך ההשפעה של התמכרות זו יכולה לתת את אותותיה בהתמכרות לסיגריות או להרגלים הרסניים אחרים בגיל מבוגר יותר.

כשנולדים לנו ילדים, החיים משתנים ביותר ממובן אחד. כעת אנחנו אחראים לחייו ולרווחתו של אדם אחר, גם במובנים העמוקים ביותר. הורים רבים מגלים שההורות מעוררת בחייהם קונפליקטים רבים ומעודדת שינוי, לפעמים של דפוסים עמוקים שקשה להיפטר מהם, כמו למשל – להפסיק לעשן.

מבוגרים רבים שמעשנים כבר הפסיקו לחשוב על ההרגל המגונה הזה וקיבלו אותו כחלק מחייהם. אבל עם הולדת הילדים, הם נתקלים לפתע בהשפעות העמוקות של ההרגל הזה על חייהם ועל חיי הקרובים והיקרים להם, ונאלצים להתמודד עמן. במאמר שלפניכם נסקור את השפעת העישון על ילדים ונבין מדוע חשוב שכל הורה מעשן יביא אותם בחשבון.

 


ילדים מושפעים מעישון – בעיקר של הוריהם – בשני מישורים עיקריים:

השפעה מיידית או לטווח קצר
ההשפעה המיידית היא בראש ובראשונה גופנית. גם הורים שמקפידים להתרחק מילדיהם ולצאת מהבית כשהם מעשנים, אינם מודעים לנזק שהסיגריות מחוללות בכל מקרה. מעשנים רבים אינם מריחים את עשן הסיגריות או שאינם שמים לב אליו, אבל מי שאינו מעשן לרוב ירגיש בקלות שעשן הסיגריות חודר גם מבעד לחלון או לדלת כאשר מעשנים בחוץ. לכאורה זה לא נורא, אבל עישון הוא הרגל יום-יומי, וכשלוקחים בחשבון את כמות הסיגריות וכמות העשן, ההשפעה המצטברת גדולה ואף משמעותית. מעבר לכך, לא תמיד אפשר להתרחק מהילדים כאשר מעשנים. הרבה פעמים אנחנו יוצאים החוצה, והילדים הסקרנים בעקבותינו. אם אנחנו ממילא בחוץ, למשל בטיול, אנחנו לפעמים מנסים להתרחק, אבל זה לא מספיק. העשן מגיע אל הילדים, או לחילופין – הילדים מחליטים דווקא באותו רגע להגיע אלינו, ושוב, ההשפעה המצטברת אינה מבוטלת כלל.

אספקט נוסף של ההשפעה המיידית הוא השפעת הניקוטין הנספג בעורנו ובבגדינו. אצבעותיהם ובגדיהם של מעשנים ספוגים בניקוטין, ואף מפיצים אותו. כשאנחנו מחבקים את ילדינו, מלטפים אותם ואפילו סתם אוחזים בידם – אנחנו מעבירים אליהם חומרים רעילים ואף ממכרים. אפשר להוסיף לכך את הרתיעה שמעורר ריח הסיגריות או הבל הפה של המעשן בקרב רבים מהילדים, גם אלה שרגילים לכך. זהו אלמנט לא נעים ולא רצוי בקשר בין הורים לילדים.

ההשפעה הפיזית לטווח קצר עלולה להתבטא בגירוי בעיניים או בדרכי הנשימה, וכן בהיחלשות כללית של המערכת החיסונית, אשר היא כמובן פתח להצטננויות ולמחלות תכופות אחרות. תינוקות ופעוטות פגיעים במיוחד להשפעות ונזקי העישון.


השפעה לטווח ארוך
ההשפעה לטווח ארוך כוללת נזקים פיזיים שעלולים להיגרם מחשיפה משנית לעישון, בהם פגיעה כרונית במערכת הנשימה וסיכוי גבוה יותר לחלות בסוגים שונים של סרטן, אך יש לה אספקט נוסף וחשוב לא פחות. הכוונה היא להשפעה על דפוסי ההתנהגות ועל בחירות הילדים לכשיגדלו. סיכוייהם של ילדים להפוך למעשנים בעצמם, הם גבוהים לאין שיעור מאלה של ילדים להורים לא מעשנים. הסיבה היא פשוטה – אנחנו מודל החיקוי הראשוני והמיידי של ילדינו. בחירותינו ומעשינו משפיעים עליהם באופן מודע ובלתי מודע, גם אם לא נרצה בכך. לכן ההרגל שלנו עלול להנציח אצלם דפוס התמכרות קשה וקטלני.

הדבר כמובן מעמיד את ההורים בפני דילמה מוסרית קשה אף יותר – כי האחריות לעתיד ילדיהם הופכת מורכבת וגדולה יותר. פעמים רבות דווקא ההשלכות ארוכות הטווח הן שדוחפות את ההורים לנסות לשים קץ להתמכרות שלהם, וטוב שכך. רבים מחדשים את ניסיונות הגמילה שלהם, מבקשים תמיכה לתהליך גמילה או מחפשים אחר דרכים לגמילה מעישון בקלות.


לסיכום
בין אם הילדים הם הטריגר ובין אם לא – רצוי למנף את הרצון בגמילה לכדי תהליך רציני ויעיל של היפטרות מההרגל המזיק. מומחים רבים יכולים לסייע בכך, ויש אף קבוצות תמיכה המיועדות למנסים להיגמל, ובהם במיוחד להורים לילדים.


בהצלחה!
כתבות נוספות
ביטוח בריאות לילדים

מהי אלרגיה לאבק
על החיים ועל המוות (בעריסה)


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר